TÜRKİYE’NİN İLK UZAY YOLCULUĞU VE BANDIRMA FÜZE KULÜBÜ AYIBI!

TÜRKİYE’NİN İLK UZAY YOLCULUĞU VE BANDIRMA FÜZE KULÜBÜ AYIBI!

ABONE OL
19 Ocak 2024 18:58
TÜRKİYE’NİN İLK UZAY YOLCULUĞU VE BANDIRMA FÜZE KULÜBÜ AYIBI!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin 100 yıllık Cumhuriyet tarihindeki ilk insanlı uzay yolculuğu başladı. Albay Alper Gezeravcı uzun süren ve başarıyla tamamladığı eğitimler sonucunda Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Astronotu olarak şimdi uzayda. Öncelikle bu gurur hepimizin, 85 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının…

Ülkemizde 1970’lerde ve 80’lerde çocukluğu, gençliği geçen nesiller, uzay denilen sonsuz boşluğun nasıl bir şey olduğu hayalini 1970’lerin kült filmlerinden “Turist Ömer Uzayda” ve 1980’lerin ünlü filmlerinden “Dünyayı Kurtaran Adam” dan yola çıkarak anlamaya çalışmıştı hatırlayacağınız üzere.

Mr. Spak karakterinin hayallerdeki uzaylı figürlerinin yansıması olarak ünlendiği günlerde, Türk Sineması’nın efsane oyuncusu Sadri Alışık’ın başrolünde oynadığı Turist Ömer serisinin filmlerinden olan “Turist Ömer Uzayda” filmindeki “Işınla bizi spak” repliği de dillere pelesenk olmuştu o yıllarda.

İlerleyen nesillere doğru yine dünya sinemasına damgasını vurmuş ve 80’lerin çocuklarının hayallerini süsleyen “E.T.”  karakteri ise bir dönemin ithal kahramanı olarak yer aldı çocukların ve gençlerin hafızalarında…

O yıllarda Bandırma’da yaptıkları deneylerle, uzaya göndermeyi başardıkları füzelerle dünyaya kafa tutan “Bandırma Füze Kulübü” gençleri ise Türkiye’nin uzay yolculuğunda adeta bir mihenk taşı olarak göze çarpıyordu. Yıllar sonra adına filmler çekilen, kitaplar yazılan “Bandırma Füze Kulübü” günümüzde yeni nesillerce yaşatılmaya ve çağın adeta çılgınca akıp giden teknolojik büyümesine ayak uydurmaya çalışıyor.

Evet… Albay Alper Gezeravcı 60’ların, 70’lerin, hatta 80’lerin hayranlıkla baktığı NASA’nın uzay yolculuklarını “Türkiye Cumhuriyeti” adına gerçekleştiren ilk Astronotumuz oldu. Ailesiyle, ülkesiyle vedalaştı ve uzay denilen sonsuz boşlukta Ayyıldızlı bayrağımızı dalgalandırma onuruna erişti.

BANDIRMA FÜZE KULÜBÜ AYIBI!!!

Peki bizler ne yaptık?

Bizler derken Bandırma’yı kastediyoruz elbette…

“Bandırma Füze Kulübü” gibi kurulduğu yıllarda “Türklere büyük bir gurur yaşatan gençleri” bağrından çıkaran bir kent olarak; ne yaptık?

Cevap verelim… Koca bir hiç.. Evet Koca bir hiç!!!

Elin Bandırma’yı belki bir iki kez görmüş ya da tesadüfen geçip gitmiş Senaristi “Bandırma Füze Kulübü” nün senaryosunu yazdı, belki de tarihte böyle bir olayın olduğunu ilk kez bu senaryodan öğrenen yönetmen ve oyuncular emeklerini ortaya koydu ve milyonların izlediği bir film ortaya çıktı. Bu film Bandırma Füze Kulübü adını taşıyarak tabi ki Bandırma’da çekilmeliydi; ama o bile mümkün olmadı!!! Neden çünkü biz tarihteki o Bandırma’yı çoktan katlettik el birliği ile… Film Mudanya’da çekildi… Bir sahnesi Bandırma sahilinde çekildi rica minnet ki o da Allah’tan teknoloji ile elde edilen imkanlarla… Arada Gazeteci Abimiz Mustafa Yamaner’i de gösterdik vatana millete bir sahnesinde…

Kaç kişinin haberi var bundan?

Kaç Bandırmalı’nın ruhuna, gururuna dokundu bu?

Üç.. Beş… bilemedin yüz..

Bu filmin galasını bile Bandırma’da yaptırmayı başaramadık biz! İsterdik ki Cumhuriyet Meydanı’nda tüm film ekibinin katılımıyla ilk kez galasını Bandırma’da yapsın bu film!!

Hadi galasını yapamadık! Bir anıtını, bir heykelini bile dikemedik bugüne kadar o Bandırma’nın adını uzaya altın harflerle yazdıran gençlerin!!!

Bir Kent Müzemiz yoktu ki, onların hatıralarından ya da balmumu heykellerinden oluşan bir köşe yapamadık! Ya da en basitinde isimlerini bile veremedik bir caddemize, sokağımıza…

Hee çıkıp sokağa sorsak, kaç kişi bilir isimlerini o da merak konusu tabi…

Evet… Albay Alper Gezeravcı 60’ların, 70’lerin, 80’lerin hayranlıkla baktığı NASA’nın uzay yolculuklarını “Türkiye Cumhuriyeti” adına gerçekleştiren ilk Astronotumuz oldu. Ailesiyle, ülkesiyle vedalaştı ve uzay denilen sonsuz boşlukta Ayyıldızlı bayrağımızı dalgalandırma onuruna erişti.

Peki bizler ne yaptık?

Bizler derken Bandırma’yı katediyoruz yine elbette…

Türkiye’nin dört bir yanında meydanlara kurulan dev ekranlarda o yerlerin Belediye Başkanları, ileri gelenleri vatandaşlarla birlikte Türkiye’nin ilk uzay yolculuğuna tanıklık ederlerken, bizler o gece kafalarımızı yastığa gömüp uyuduk Bandırma Füze Kulübü gençlerinin mirasçıları olarak…

Ne Bandırma Belediyesi’nin, ne de Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin aklına bile gelmedi bu müthiş PR çalışması…

Evet… Albay Alper Gezeravcı 60’ların, 70’lerin, 80’lerin hayranlıkla baktığı NASA’nın uzay yolculuklarını “Türkiye Cumhuriyeti” adına gerçekleştiren ilk Astronotumuz oldu.

Uzaydan tüm dünyaya haykırdı Büyük Önder Atatürk’ün sözünü…

“İstikbal Göklerdedir” dedi…

Biz mi?

Biz halen Bandırma olarak yollardaki çukurları nasıl kapatırız sorusunun cevabını arıyoruz…

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.