TÜİK’E GÖRE DOKTOR MUAYENESİ 33 LİRA, EV KİRASI 5-6 BİN LİRA

TÜİK’E GÖRE DOKTOR MUAYENESİ 33 LİRA, EV KİRASI 5-6 BİN LİRA

ABONE OL
8 Temmuz 2024 12:27
TÜİK’E GÖRE DOKTOR MUAYENESİ 33 LİRA, EV KİRASI 5-6 BİN LİRA
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ekonomi yazarı Alaattin Aktaş, TÜİK’in açıklamayı bıraktığı hizmet ve ürünlerin fiyatlarını yazdı. Aktaş’ın verdiği rakamlar büyük şaşkınlık yarattı. TÜİK’e göre doktor muayenesi 33 lira, ev kirası 5 bin 845 lira, yurt ücreti 457 TL, yumurta 2,47 lira. Aktaş, “Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirler bir yana, artık kasabalarda bile herhalde 5-6 bin lira dolayında ev kalmadı.” ifadelerini kullandı.

Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş, TÜİK’in TÜFE kapsamındaki maddelerin fiyatını “Kamuoyu yanlış yorumluyor ve bu da yanlış anlamalara yol açıyor” gerekçesiyle Nisan 2022’den sonra açıklamayı durdurduğu hizmet ve ürün fiyatlarını yazdı.

TÜİK’in maddeler için fiyat değişimini de gizlediğini yazan Aktaş, “Verilerin üstü karartıldı ama tümüyle örtülmedi. Bazı veriler dayanak noktasını oluşturuyor.” diyerek bazı rakamlar verdi.

Aktaş’ın yazısından ilgili bölüm şöyle:

TÜİK’e göre haziran ayındaki uzman doktor muayene ücreti ne kadar biliyor musunuz; 33 lira 69 kuruş. Yanlış yazmadım; 33 lira 69 kuruş, hadi yuvarlayalım 34 lira. Muayene ücreti Nisan 2022’de 28 lira 22 kuruşmuş ve iki yılı aşkın sürede yüzde 19 artmış!

Kedinizi, köpeğinizi veterinere götürdüğünüzde ödediğiniz ücret ise geçen ay itibarıyla 681 lira.

TÜİK’in verisi işte böyle! Uzman doktor muayenesi 34 lira, veteriner ücreti 681 lira.

TÜİK’in doktor ücretiyle ilgili gerekçesi şu: “Türkiye’de herkes özel muayenehaneye gitmiyormuş, devlet hastanesine giden de varmış, ortalama o yüzden düşük oluyormuş.”

YURT ÜCRETİ 457 LİRA

Bu 100 kalem mal ve hizmet içinde benim en çok dikkatimi çeken bir kalem daha var; yurt ücreti.

Üniversiteler açıldığında ne yapacağını bilemeyen öğrencileri görmüyoruz sanki! Fiyatların nereye tırmandığını bilmiyoruz sanki!

TÜİK, Haziran ayında yurt ücretini 457 lira olarak dikkate almış, evet 457 lira. Ve yurt ücretinde iki yılı aşkın sürede yalnızca yüzde 38 artış olmuş.

EV KİRASI 5 BİN 845 LİRA

Çarpıcı bir örnek de ev kirası. Haziran ayı endeksinde kira 5 bin 845 lira olarak dikkate alınmış.

Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirler bir yana, artık kasabalarda bile herhalde 5-6 bin lira dolayında ev kalmadı. Peki TÜİK nasıl oluyor da kirayı bu düzeyde alabiliyor?

AKTAŞ’IN YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.