TREN SEFERLERİNDE ÖNEMLİ GELİŞME

TREN SEFERLERİNDE ÖNEMLİ GELİŞME

ABONE OL
15 Mart 2023 13:01
TREN SEFERLERİNDE ÖNEMLİ GELİŞME
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Bandırma-Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu projesi kapsamında yaklaşık 10 yıldır bekleyen Bursa, Balıkesir ve Bilecik’te binlerce parsel arazi için kamulaştırma kararı onaylandı” haberini okuyunca bir an eski yıllara gittim. Taa nerdeyse 40 yıl eskiye…

Bu “10 yıldır bekleyen” dedikleri Bandırma-Osmaneli yüksek standartlı demiryolu hattında yer alan  “Bandırma-Bursa-Yenişehir Projesi”ni ben belki de 40 yıldan beri duyarım. Yıllar geçer bir türlü gerçekleşmez, herhalde karayolu taşımacıları engelliyor diye düşünürdük. Gerçekleşmesi halinde sadece yolcu taşımacılığı değil, yük taşımacılığı da gelişecek, Bursa’nın büyük ve gelişmiş sanayi demiryolu sayesinde Bandırma Çelebi Limanı’ndan çok olumlu şekilde istifade edecektir.

Bugün ise bu çok önemli proje Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayınlandığına göre gerçekleşmiş oldu.

Gelelim Bandırma-Balıkesir-Manisa-İzmir tren seferlerine…

Bandırma’dan sonra Balıkesir’den itibaren Ankara veya İzmir’e de gidilebilen tren seferlerinde önce yakıtı kömür olan kara tren, sonra dizel motorlu tren seferleri yapılıyordu. Son olarak da elektrik enerjisiyle çalışan tren seferleri servise konuldu.

16 yıl önce Bandırma-İzmir arası günde karşılıklı 2 sefer yapılıyordu. Hatta İstanbul’a da gemi bağlantılı seferler de vardı.

Bursa demiryolu yapılmaya başlasın da bizim İzmir seferleri ne olacaktı?.. Bandırma Gar, müdür dâhil bütün görevliler görev başında, demiryolunda yapımlar da bitmişti ama ortada tren yoktu!

Neyse en nihayet günde bir sefer de olsa seferler yeniden başlamıştı. Bilet ücretleri de çok çok ucuzdu.

Ancak seferler fazla sürmedi. 5-6 ay sonra Balıkesir’den sonraki hatta yolda yapım var diye İzmir seferleri iptal edildi ve sadece Balıkesir’e kadar olan seferler yapılmaya başlandı. Yani tren sadece Balıkesir’e kadar gidiyor, İzmir’e gidecekler Balıkesir’de aktarma yapıyorlardı.  Bandırma’dan hareket saati de önce 16.00 sonra 17.00 olunca da vatandaşa pek faydalı olamıyor.

Nerdeyse 1 yıl oldu… “Yolda yapım var!” söylemi hiç de inandırıcı gelmiyor…

“Yolda yapım var!” denilen hatta Balıkesir’den itibaren yolcu treni yanında yük trenleri de çalışıyor da Bandırma’dan giden yolcu treni ayni yoldan İzmir’e kadar neden gidemiyor?

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.