TORUN: RAMAZAN DAYANIŞMADIR

TORUN: RAMAZAN DAYANIŞMADIR

ABONE OL
24 Mart 2023 09:58
TORUN: RAMAZAN DAYANIŞMADIR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bandırma İlçe Müftülüğü Şube Müdürü Cemalettin Torun,  Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden kurtuluş olan bir Ramazan ayına daha kavuşmanın huzurunu yaşamaktayız. 22 Mart 2023 Çarşamba günü ilk teravih namazını kılacak, 23 Mart 2023 Perşembe gecesi ilk sahura kalkacağız dedi.

Torun açıklamasının devamında “ Başkanlığımız, her yıl Ramazan ayında toplumsal duyarlılığı ve farkındalığı artırmak amacıyla önemli bir temayı kamuoyunun gündemine taşımakta ve belirlenen tema, etraflı bir şekilde ele alınmaktadır. Bu bağlamda ülkemizde yaşanan depremler ve akabinde oluşan dayanışma ve yardımlaşma ruhunu canlı tutmak amacıyla 2023 yılı Ramazan teması “Ramazan ve Dayanışma” olarak belirlenmiştir.

Yüce dinimiz İslam, müminlerin dayanışma içinde olmalarını ister. Başta zekat olmak üzere mali ibadetlerin en önemli hikmetlerinden birisi de budur. Dayanışma; bir topluluğu oluşturan fertlerin yardımlaşmaları, birbirlerine destek olmalarıdır. Geleneğimizde dayanışma; yardımlaşma, infak, kardeşlik, ülfet, cömertlik, ihsan gibi kavramları içine alan, vakıf kültürünün de oluşmasında öncü rol oynayan çok önemli bir değerdir.

“Müminler, ancak kardeştirler” (Hucurat, 49/10) “Hep birlikte Allah’ın ipine sımsıkı sarılın” (Al-i İmran, 3/103) gibi ayetler, toplum olarak bizleri bir ve beraber olmaya çağırır. Kaldı ki sosyal hayatın birlik ve beraberlik, huzur ve güven üzere olması esastır. Nitekim Cenâb-ı Hak da “İyilik ve takva hususunda yardımlaşın, günah ve haksızlık yolunda yardımlaşmayın” (Maide, 5/2) buyurarak bu gerçeğe işaret eder.

Peygamber Efendimiz (s.a.s), müminler topluluğunu tuğlaları birbirini tutan bir binaya benzetmiş ve akabinde parmaklarını kenetleyerek dayanışmanın nasıl olması gerektiğini tarif etmiştir. (Buhari, Edeb, 36) “Bir kimse kardeşine yardım ettiği müddetçe Allah da ona yardımını sürdürür” (Müsned, II, 274) buyurması, müminin en önemli özelliklerinden birisinin de dayanışma ve yardımlaşma üzere olması olduğunu ortaya koymaktadır. Ramazan ayı, dayanışma, yardımlaşma ve paylaşma ayıdır. Kardeşliğimizi pekiştirme, umutlarımızı yeniden yeşertme mevsimidir. Evlerini ve gönüllerini kardeşlerine açan, iş yerlerini birer hayır çarşısına dönüştüren aziz milletimizin birlik ve beraberlik günleridir. Ramazan ayı, aynı zamanda dertlerimize deva bulacağımız, zorluklarımızdan kolaylık çıkaracağımız bir aydır. Perşembe günü idrak edeceğimiz Ramazan ayının iyiliklere, güzelliklere, hayırlara vesile olması dua ve temennisiyle..” Dedi..

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.