TOPUZ: ÜCRET SKALAMIZ OLMAZSA OLMAZIMIZDIR

TOPUZ: ÜCRET SKALAMIZ OLMAZSA OLMAZIMIZDIR

ABONE OL
12 Mayıs 2023 15:25
TOPUZ: ÜCRET SKALAMIZ OLMAZSA OLMAZIMIZDIR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Petrol İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı Tuncay Topuz, 700 Bin kamu işçisini ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü hakkındaki görüşlerini Şehir Gazetesine değerlendirdi.

Genel hatları ile imzalanan Çerçeve Protokolünü Eti Maden Çalışanları olarak olumlu buluyoruz diyen Petrol İş Sendikası Şube Başkanı Tuncay Topuz “ Atılan imzalarda seçim sürecinin etkili olduğunu düşünüyoruz. İmzalanan bu protokol sözleşmesi ile en düşük Eti Maden çalışanının maaşı 15 bin liraya yükseltildi.

Bu ücretlere ek olarak ilk 6 ay maaşlara yüzde 45, ikinci 6 ay ise yüzde 15 artış sağlandı. İkinci 6 aylık dilimde enflasyon yüzde 15’in üzerine çıkarsa toplam enflasyon rakamı kadar maaşlara zam gelecek. Üçüncü ve Dördüncü 6 aylık dilimlerde ise maaş artışı yüzde 10 olacak. Tüm bu artışlar çerçevesinde Eti Maden çalışanlarının en düşük maaşı Brüt 21 Bin 750 liraya yükseldi.”

Açıklamalarına devam eden Başkan Topuz “ Bu rakamların kötü olduğunu düşünmüyoruz. Ancak Eti Maden çalışanları olarak toplu sözleşmelerimizde sosyal haklar konusunda taleplerimiz var. Örneğin giyim, yakacak, vardiya ve iş riski priminin yükseltilmesini sendika olarak istiyoruz.

Ancak devam eden Toplu Sözleşme sürecinde olmazsa olmaz talebimiz ücret skalasının düzenlenmesidir. Şöyle ki, imzalanan protokol ile işe yeni giren arkadaşımız ile 20 senelik arkadaşlarımızın maaşları eşitlendi. Bu adaletsizliğin düzeltilmesini talep ediyoruz.”

2 Mayıs’ta uyuşmazlık tutanağının tutulmasıyla uyuşmazlık sürecinin başladığını ifade eden Petrol İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı Tuncay Topuz “ Uyuşmazlık raporunun yazılmasını ardından 2 aylık süreç başlayacak. Bu 2 aylık sürenin sonunda ya greve çıkacağız ya da toplu iş sözleşmesi imzalanacak “ Dedi.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.