TOPUK YÜKSEKLİĞİNDE PONT DETAYI…TOPUKLU ALACAKLARA ÖNEMLİ DETAYLAR

TOPUK YÜKSEKLİĞİNDE PONT DETAYI…TOPUKLU ALACAKLARA ÖNEMLİ DETAYLAR

ABONE OL
12 Haziran 2023 18:18
TOPUK YÜKSEKLİĞİNDE PONT DETAYI…TOPUKLU ALACAKLARA ÖNEMLİ DETAYLAR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pont, ayakkabı endüstrisinde topuk yüksekliğini ifade ediyor. Bir pont, yaklaşık 0,66 santimetreye işaret ediyor. Topuk yüksekliğinde pont ölçü birimine dikkat ediliyor.

Gön Deri Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Yücel, topuklu ayakkabı sipariş edecekler için altın tavsiyelerde bulundu.

Ayakkabı üreticileri ve tasarımcıları, topuk yüksekliğini belirtirken genellikle pont ölçü birimiyle üretim yapıyor. Örneğin, 1 pont, yaklaşık olarak 0,66 santimetreyken 10 pontluk bir topuk yüksekliği yaklaşık 6.66 santimetre. Topukludaki pont yüksekliği kullanım amacına göre değişiyor.

Alçak topuklu ayakkabılar 1 ila 4 pontta oluyor. Başkan Yücel’in aktardıklarına göre bu aralık, genellikle günlük yaşamın ve iş ortamının tercihi. Çünkü rahat ve şık. Gön’ün Yönetim Kurulu Başkanı Yücel, konuya ilişkin olarak “Yaklaşık 2.5 cm ve altında değişen topuk yüksekliği, dengeli bir duruş sağlar ve uzun süreli kullanımlarda konfor sunar.” ifadelerini kullandı.

Orta topuklu ayakkabılar ise 4 ile 12 pont arasında oluyor. Bu kategorideki topuk yüksekliği, yaklaşık 2.5 cm  ile 7.6 cm  arasında değişiyor. Orta topuk ayakkabılar da alçak topuklular gibi hem şık hem konforlu.

Gece Hayatının ve Modanın Tercihi: Yüksek Topuklular

Etkileyiciliği sayesinde yüksek topuklu ayakkabılar, özel davetlerin ve gece etkinliklerinin tercihi. Yüksek topuklu ayakkabılar 12 ila 15 pontta üretiliyor. Bu değerlerin santimetre karşılığı yaklaşık 7,6 ila 10.

Çok yüksek topuklu ayakkabılar, 15 pont veya üzerinde değere sahip. Bu ayakkabılar, 10 santimetre ve üzeri topuk yüksekliğine sahip. Çok yüksek topuklu ayakkabılar, özellikle moda ve sanat dünyasında popüler..

Kalıba dikkat!

Topuklu seçerken dikkat edilmesi gereken tek nokta, topuk yüksekliği değil. Yücel, bunların yanı sıra ayakkabının tasarımı ve kalıbı da alımlarda büyük önem taşıdığını söyledi.

İlhan Yücel’e göre ayakkabının rahatlığı ve dayanıklılığı için doğal ve nefes alabilen, ayağı sıkmayan modeller tercih edilmeli. Ayağı desteklemesi gereken ayakkabının hem estetiklik hem de rahatlık sağlayarak kullanıcıların keyifli dakikalar geçirmesini destekler.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.