TOPRAK DEDE MEMLEKETİ BANDIRMA’DA ANILDI

TOPRAK DEDE MEMLEKETİ BANDIRMA’DA ANILDI

ABONE OL
19 Ocak 2024 10:03
TOPRAK DEDE MEMLEKETİ BANDIRMA’DA ANILDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tema Vakfı kurucusu Hayrettin Karaca 4. ölüm yıldönümünde memleketi olan Bandırma’da bir etkinlik ile anıldı. Çamlık Kafedeki etkinlikte bir konuşma yapan Tema Vakfı Bandırma temsilcisi Burak Uğur, Bugün burada, toprak dedemiz, Bandırmalı Orman Kahramanı Hayrettin Karaca anıyoruz dedi..

Sizlere toprak dedemizin hayatından ve başarılarından bahsetmek istiyorum diyen Tema Vakfı Bandırma temsilcisi Burak Uğur “Hayrettin Karaca 1922 yılında memleketimiz Bandırma’da doğdu. İlk ve ortaöğretimini Bandırma’da tamamladıktan sonra lise eğitimini İstanbul’da gerçekleştirdi. Liseyi bitirdikten sonra ailesinin triko-örme işinin başına geçip onu ülkenin en başarılı sanayi kuruluşlarından biri haline getirdi. Karaca firması Türkiye’de ihracatın liderliğini yapmış, üstelik bunu diğer kuruluşlardan neredeyse 20 yıl önce gerçekleştirmiştir. Hayrettin Karaca bu konuda şöyle konuşmaktadır:

“Ben sanayici olmak istemiyordum. İstediğim edebiyatla ilgilenip kalan zamanımı doğayla iç içe geçirmekti. Fakat o günlerde babamıza karşı çıkmak söz konusu değildi.”

Ellili yaşlarında, Türkiye’nin ilk özel arboretumunu kurdu. Yurt içi ve yurt dışında gezdiği her yerden tohumlar topladı, botanik bahçelerini gezdi, bağlantılar kurdu. Bugün Yalova’daki Karaca Arboretumu, dünyanın her yerindeki botanikçiler tarafından bilinmektedir. Yılda iki kez yayınlanan Arboretum Magazine bilim adamlarının araştırma ve görüşlerinin yayınlandığı bir forumdur. 14.000 türü barındıran arboretum aynı zamanda ülkenin tehlikedeki türleri için bir gen koruma merkezidir. Hannover Üniversitesi’nden ekoloji profesörü Franz H. Meyer, Hayrettin Karaca’dan “Şimdiye kadar hiç böylesine kişisel çıkar gütmeden, kendini insanlığın yararına çalışmaya adamış birine rastlamadım.” diye bahsetmektedir.

1992 yılında yine rahmetle andığımız Ali Nihat GÖKYİĞİT ile birlikte tema Vakfı’nın kurmuştur. Tema Vakfı’na bir halk hareketi olarak nitelendiren Hayrettin Karaca vakfın en büyük gücünün kitlesel örgütlenme olduğunu ifade etmektedir. Bugün 1 milyonu aşkın gönüllü ile  sahada faaliyet gösteren TEMA Vakfı’nın kurucusu rahmetli Toprak dedemiz Hayrettin Karaca’yı bir de almış olduğum ödüller ve başarılarla da anmak istiyoruz.

Hayrettin Karaca’nın almış olduğu ödüllerden birkaçını şöyle sıralayabiliriz

* Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi tarafından Fahri Doktora 1990
* Çevre Bakanlığı tarafından “Çevre Beratı” 1992
* Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından verilen ‘Çevre Ödülü’ 1993
* Uluslararası Lions Club tarafından ‘Melvin Jones Fellow Ödülü 1994
* Çevre Bakanlığı tarafından “Üstün Hizmet Ödülü” 1994
* ODTÜ tarafından ‘Felsefe Onur Doktorası’ 1995
* Ege Üniversitesi “Fahri Doktora”sı 1995
* Milli Olimpiyat Komitesi “Fair Play” Ödülü 1996
* Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı “Hoşgörü Ödülü” 1996
* Atatürk Kültür Merkezi tarafından “Şeref Üyeliği Beratı” 1997
* Kırıkkale Üniversitesi ilk Fahri Doktora unvanı 1997
* ÇEVRETED tarafından “Çevreted 97 Onur Ödülü” 1997
* Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi “2000 Yılının Öncüleri” Ödülü 1998
* Genç Hukukçular Derneği tarafından “Yılın Yurttaşı” Ödülü 1998
* Türkiye Çocuk Dergisi tarafından Babalar Günü nedeniyle “Toprak Baba” unvanı 1998
* Anadolu Üniversitesi Fahri Doktora Ödülü 1998
* BİLSES Vakfı “Çevre Ödülü” 1998
* Ankara Çankaya İzci Grubu tarafından “Yılın Doğa Dostu” Ödülü 1998
* Ankara Gazeteciler Cemiyeti tarafından “Yılın Adamı” Ödülü 1999
* Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı tarafından “1998 Türk Dünyasına Hizmet Ödülü” 1999
* TBMM Onur Ödülü 2005
* Right Livelihood Award 2012(Alternatif Nobel Ödülü)
* Birleşmiş Milletler “Orman Kahramanı Ödülü” 2013
* 1997: Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü

Bu kadar çok ödülden sonra da en önemlisini söylemek gerekiyor sanıyoruz ki, Birleşmiş Milletler tarafından bugüne kadar çok az sayıda layık görülen ORMAN KAHRAMANI ödülünü de yine Hayrettin Karaca almıştır.

Bugün bizler TEMA Vakfı gönüllüleri olarak, rahmetli Toprak dedemiz, değerli hemşerimiz Hayrettin Karaca‘yı rahmet ve minnetle anıyoruz. Onun göstermiş olduğu doğa sevgisi ve çevre bilinci aşkıyla yolumuza devam edecek evimiz olan doğanın evimiz olan çevrenin daha yaşanılabilir hale gelmesi için var gücümüzle mücadele etmeye devam edeceğiz.” Dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.