TOLGA TOSUN: MİRZA YAPACAĞI SATIŞLARIN ALT YAPISINI HAZIRLIYOR

TOLGA TOSUN: MİRZA YAPACAĞI SATIŞLARIN ALT YAPISINI HAZIRLIYOR

ABONE OL
18 Nisan 2024 17:02
TOLGA TOSUN: MİRZA YAPACAĞI SATIŞLARIN ALT YAPISINI HAZIRLIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Tolga Tosun düzenlediği basın toplantısı ile Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza’nın meclis toplantısında yaptığı açıklamalara yanıt verdi. Dursun Mirza’nın açıkladığı rakamların gerçekleri yansıtmadığını ifade eden Tolga Tosun,  405 milyon lira borç rakamları doğru değil dedi.

405 milyon borç söylemi doğru değildir

Dursun Mirza’nın açıklamalarını şaşkınlıkla izlediğini söyleyen Tolga Tosun “ Böyle bir borcun olması mümkün değil. 2023 yılı bütçesinin gerçekleşmesi 600 milyon, 2024 yılının ise 1 milyar 200 milyon liradır. Yapılan açıklama beni ve meclis üyelerimi itibarsızlaştırma çabalarıdır. 4 dönemden bu yana CHP belediyeciliğinde böyle borçlar söz konusu bile olmamıştı. 2009 yılında AKP’den maaşları ödeyemeyen belediye almıştık. Kalan borçlar 16 ayda Sedat Pekel döneminde ödenmişti. Buradan sormak isterim. Bugün Dursun Mirza’nın devraldığı Bandırma Belediyesinin hacizli borcu var mıdır? Ödenmemiş maaş ya da ikramiye borcu var mıdır?

Bandırma Belediyesinin kamulaştırma borcu yoktur

Dursun Mirza yaptığı açıklamada 75 milyon lira kamulaştırma bedeli borcu olduğunu söylüyor. Bu kesinlikle doğru değil. Meclis üyesi Betül Hanım gidip Hukuk servisinden böyle bir borç olduğunu bulsun. Böyle bir borç olsa belediye üzerinde haciz olurdu. Mahkemelerde devam eden davalar var. ne yönde karar çıkacağı belli değil. Davalar sonuçlanmış gibi borç açıklamak en hafif deyimle kamuoyunu aldatmaktır.

Tahakkuk edilmemiş borçlar yalanı

Belediye Başkanı Dursun Mirza kendilerine kalan 40 milyon tahakkuk edilmemiş borç olduğunu ifade ediyor. Ortem’e olduğu söylenen 40 milyonluk tahakkuk edilmeyen borç rakamı doğru değil. Ortem şirketinin sonradan belediyeye kestiği fatura 20 milyon liradır. Malta Projesinin faturası yine kesilememişti. Devlette devamlılık esastır. Bize kalan tahakkuk edilmemiş borçları da biz ödemiştik.”

Satılacak arazilerin alt yapısını hazırlıyorlar

Dursun Mirza’nın açıklamalarına yanıt vermeye devam eden Tolga Tosun “ Bandırma Belediyesi personel sayısını 1050 olarak açıkladılar. Bu rakam da doğru değil. Kimse Dursun Mirza’ya doğruları söylemiyor mu? Çok da zor değil çağıracaksın insan kaynakları müdürünü personel sayısını ona soracaksın. Ben buradan rakamı sana söyleyeyim. Bandırma Belediyesinin 939 personeli bulunuyor. Şimdi olmayan 100 personeli aramaya başlasınlar. Personel çok diyen Dursun Mirza daha şimdiden personel alımına başlıyor.

EYT’den emekli olanların paraları ödemedi sözü de doğru değil. 2019-2024 yılları arasında EYT’de dahil olmak üzere 130 Belediye çalışanı emekli oldu. Emekli olanların sadece 13 kişinin tazminatı verilmedi. Çünkü bu kişiler dava açtılar. Açtıkları dava devam ediyor. Devam eden davalar varken tazminatları neye göre ödeyecektik. Bunun için de üzgünüm ama hukuksal süreç devam ediyor.

Açıkça ifade edeyim ki, Dursun Mirza borçları çarpıtarak önümüzdeki süreçte satacağı yerlerin alt yapısını hazırlıyor.

Toplam Borç 110 milyon lira

Bandırma Belediyesinin toplam borcu 110 milyon liradır. Bu rakam içinde taşeronlara olan 30 milyon lira da dahil. Belediyenin şirketine olan borç ise 48 milyon liradır. Bandırma Belediyesinin Büyükşehir Belediyesinden 30 milyon lira alacağı vardır. Bilmiyorlarsa açıp BASKİ’ye bir sorsunlar. Devrettiğimiz kasada da 13 milyon lira para vardı. Ayrıca Bandırma Belediyesinin kira, imar cezaları, harç ve reklamlardan olmak üzere 131 milyon lira alacağı bulunuyor.

Şirket borçları

Bandırma Belediyesinin 4 cafesi ve 2 de kreşi var. bu işletmelerde 4 milyon 995 bin lira cari borç, 72 milyon lira SKK borcu, 14 milyon da vergi borcu bulunuyor. Bu işletmeler pandemi döneminde çalışmadı. Ama personel maaşlarını günü gününe ödedik. Ancak SSK ve vergi borçlarını ödemedik. Birçok belediye de aynı yola gitti. O borçlar devlete olan borçlardır ve yapılandırılacaktır. Toplam borç 110 milyon liradır. Kasada ise yaklaşık 3 milyon lira vardır. 48 milyon lira belediyenin alacağı da bulunuyor. Bu ay maaşlar 24 milyon lira tuttu. İller Bankasından 3 Nisan tarihinde 25 milyon lira para geldi. Kamuda öncelik maaşların ödenmesidir.

Mirza döneminde 20 milyon dolarlık satış oldu

2014-2019 yılları arasında Dursun Mirza 98 milyon liralık satış yapmış. O günkü dolar bazında 20 milyon dolar oluyor. Mirza bu konuda da doğruları söylemiyor. Bizde arazi sattık ama belediye olarak 18 uygulamasından kazandığımız var olmayan arazileri sattık. Sattığımız tutar dolar bazında 11 milyon dolardır. Yediğimiz içtiklerimizin parasını ödedik. Benim, ailemin, meclis üyelerimin  ve Metehan’ın harcamalarını gelip MASAK da incelesin. Biz geldiğimizde kafelerde evrak bile bulamamıştık. “

Pişkin sözünü Mirza’ya iade ediyorum

Dursun Mirza’nın kendisine pişkin demesini kabul etmediğini söyleyen Tolga Tosun “ Açtıkları çadırda ilk iftar yemeğini ben verdim. 80 bin lira olan yemeği yerlerken ben pişkin değil miydim? Malta Projesinin açılışta iftar verdik. 247 bin lirayı belediyeye bıraktı dedi. Şimdi buradan ifade edeyim bu iftar yemeği tutarını ben ödeyeceğim. Pişkin sözünü de Dursun Mirza’ya iade ediyorum. Pişkin olmayanlar geldikleri gibi 200 bin liraya araç kiraladılar. Artık daire müdürleri dikkatli olsunlar. Uyarıyorum. Yapılan her türlü ödemeleri takip edeceğim.

Sokağa mı çıkamayacak mışım?

Dursun Mirza benim sokağa çıkacak yüzümün olmadığını söyledi.

Ben arsa satışlarından komisyon mu aldım?

Spor kulüpleri üzerinden para mı akladım?

Hırsızlık mı yaptım?

Benim alnım ak. Her zaman Bandırma’da gezerim. Utanılacak bir şey yapmadım.”

Açıklamalarının son bölümünde Bandırma Belediyesinde gerçekleşen yer değişikleri hakkında konuşan Tosun “ Kanser hastası personeli park bahçelere kürek sallamaya gönderdiler. Ayıptır günahtır. Özel Kalem Müdürü bayanı Taş ocaklarına sürdüler. Hakkı Çaha Sağlık işlerinde oturdu. Biz onlar gibi yapmadık. Ne oldu Dursun Mirza, yaptığın sevgi sözcükleri kalp işaretleri nerede kaldı? “ Dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.