TOLGA BAŞKANA ÇAĞRIMDIR - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

TOLGA BAŞKANA ÇAĞRIMDIR

Bu haber 05 Şubat 2021 - 11:47 'de eklendi ve 1.657 kez görüntülendi.

80’li yılların başlarında süpermarketler açılmaya başladığında Ferhan Şensoy “Kahraman bakkal süpermarketlere karşı “eserini yazmıştı. Oyunda süpermarketlerin karşısında çaresiz kalan bir bakkalın verdiği yaşam mücadelesi anlatılmıştı. İzleme şansına sahip olmuştum. Lakin yıllar sonra aynı oyunun karşımıza çıkacağını doğrusu tahmin etmemiştim. Yıl 2021 oldu hala kahraman bakkallar süpermarketlere karşı yaşam savaşına devam ediyorlar. Eski güçlerinden çok çok daha zayıf olsalarda…
Pandemi kısıtlamaları çerçevesinde çok zor günler geçiren yereldeki küçük esnaflardan biri olan bakkalların seslerini duyan pek olmuyor. Geri ödenecek kredilerden başka hatırlanmayan bakkallar, basit usul vergi ödemedikleri için son desteklerden de yararlanamadılar. Hemen karşılarında iğneden ipliğe her ürünü daha ucuza satan market zincirleri karşısında kurbanlık koyun gibi kesilmeyi bekliyorlar. Bandırma’da yaklaşık 160 Bin kişi yaşıyor. Market zinciri şubelerinin sayıları bu şehirde 140’ları geçmiş. Sadece tek bir market zincirinin Bandırma’daki açtığı şube sayısı 41 olmuş. Bu market zincirlerinde kırmızı et satılıyor, beyaz et satılıyor, çorap ve eldiven gibi manifatura malzemeleri satılıyor. Balık, kozmetik, beyaz eşya , elektronik satılıyor. Anlayacağız kasapların, bakkalların, manifaturacıların, balıkçıların, kırtasiyecilerin, fırıncılar gibi küçük esnafların sattığı tüm ürünler bu market zincirlerinde daha ucuza satılıyor. Daha ucuza satılıyor çünkü çok daha ucuza satın alınıyor. Birçok market zinciri kendi ürün markalarını bile yarattılar. Bakkalın aldığı bir koli ürünü market zincirleri 100 bin koli olarak aldığı için fiyat yarı yarıya düşüyor. Bu şartlarda doğal olarak kahraman bakkalların rekabet etme şansları olmuyor. Vatandaşlar da yereldeki küçük esnaftan değil daha ucuz olduğu için market zincirlerinden alışveriş yapıyor. Suçlayabilir misiniz? Tabi ki hayır.
Bakkal açmaya kalktığınızda belediyelere komisyonun belirlediği tarife olan önce 515 lira ödüyorsunuz. Üstüne de dükkanınızın metre karesine göre ödeme yapıyorsunuz. Yaklaşık bu bedel bin liraları bulabiliyor. Küçük bir bakkal dükkanı açarken bu parayı verirken, eğer market zinciri şubesi açacaksanız 5 bin lira vermeniz yeterli olabiliyor. Bence bu tarifeye göre ya bakkallardan çok yüksek ücret alınıyor ya da market zincirlerinden oldukça düşük bir ücret alınıyor. Tarife komisyonundaki bu rakamlar yasal çerçeve sınırlarında olduğundan kuşkum yok. Küçük esnaf korunabilir mi onu soruyorum. Zira Bandırma Belediyesi’nin sosyal demokrat bir belediye olduğu her zaman ısrarla söyleniyor. Bu söylem doğrultusunda neler yapılabilir, küçük yerel esnaf nasıl korunmalı diye düşünüyorum.
Etimesgut Belediye Başkanı MHP’li Enver Demirel ilçede faaliyet gösteren market zincirlerinin yeni şube açmalarına izin vermeyeceklerini açıklamış mesela. Bu kararı küçük esnafı koruma adına aldıklarını söylemiş. Sosyal Demokratların kalesi olduğu ifade edilen, küçük İzmir olduk diye övünülen Bandırma’da sosyal belediyecilik adına küçük esnafı korumamız gerekmiyor mu? Partinin küçük esnaftan birkaç gün yaptıkları alışveriş belki onların ancak 3-5 günün kurtarır ama marketlere karşı yarışlarında onları kurtarmaz.
Buradan Tolga Tosun Başkana açık çağrıda bulunuyorum. Milliyetçi Hareket Partisinin idare ettiği bir belediye, küçük esnafı koruma adına böyle bir karar almışsa Sosyal Demokrat bir parti olduğu irdelenen CHP’nin yönettiği Bandırma Belediyesi de market zincirlerinin artık Bandırma’da en azından belli bir süre için yeni şube açmalarını engelleyemez mi? Bence 140 şubenin Bandırma için yeterli olduğunu düşünüyorum. Sizce de yeterli değil mi Sayın Başkan?

&nbps

Bandırma Araba Servisi

&nbps;

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.