TİCARET ODASI HIZLI ŞARJ İSTASYONU FARK YARATTI

TİCARET ODASI HIZLI ŞARJ İSTASYONU FARK YARATTI

ABONE OL
28 Haziran 2024 09:30
TİCARET ODASI HIZLI ŞARJ İSTASYONU FARK YARATTI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Bandırma Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Yılmaz, Oda bünyesine kurulan elektrikli araç şarj ünitesi hakkında Şehir Gazetesine  açıklamalarda bulundu.

İklim değişikliğinin önüne geçebilmek için Avrupa Birliği sert adımlar attı ve 2035’ten itibaren dizel ve benzinli motora sahip yeni otomobillerin satışını yasaklama girişimine onay verdi. Yasaya göre, otomobil üreticileri, 2035’e kadar karbon emisyonlarını sıfırlayacak diyen Oda Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz “ Buna paralel olarak dünya genelinde elektrikli araçlara olan ilgi ve talep her geçen gün artmakta. Çevre dostu ve ekonomik olmaları sebebiyle elektrikli araçlar, fosil yakıtlı araçlara alternatif olarak tercih edilmeye başlandı. Elektrikli araçları fosil yakıtlı araçlarla kıyasladığımızda elektrikli otomobiller sıfır emisyon ürettikleri için çevre dostu. Bu da hava kirliliği ve sera gazı salınımının azalmasına yardımcı oluyor. Elektrikli araçların şarjının yapıldığı elektrik, genellikle benzin veya dizel yakıta göre daha ucuz. Ayrıca, elektrikli motorlar sessiz çalışıyor ve titreşimsiz olduğu için sessiz ve pürüzsüz bir sürüş deneyimi sunuyor.

Elektrikli araç sayısı gün geçtikçe artıyor

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği’nin 4 Haziran 2024 tarihinde yayınlamış olduğu rapora göre Ocak-Mayıs 2023 döneminde 10.366 adet ile %3’lük paya sahip elektrikli araçlar Ocak-Mayıs 2024 döneminde 31.070 adet ile %8,3’lük bir paya çıkmıştır. TÜİK’in trafiğe kayıtlı otomobillerin yakıt cinsine göre dağılımı raporuna göre Türkiye’de 2024 yılında toplam 105.603 adet elektrikli otomobil bulunmaktadır.

Elektrikli araç sayısı ve kullanımının artmasına paralel şarj istasyonları da hızla artış göstermekte. Elektrikli araç şarj ağı altyapısı, çevre dostu bir ulaşım sisteminin temelini oluşturarak enerji verimliliği ve karbon ayak izi azaltım hedeflerinde kilit bir rol oynamaktadır. Ülkemizde yenilenebilir enerji potansiyelinin yanı sıra gelişmiş enerji altyapısı, elektrikli araçların yaygın kullanımını desteklemek için önemli bir fırsat sunmaktadır. Bu bağlamda, Türkiye’nin elektrikli araç şarj altyapısı kamu kurum ve kuruluşlarının teşvik politikaları ve özel sektörün katılımı ile gelişmektedir. “

Şarj İstasyonumuzda 34 olan işlem adedi 426’ya yükseldi

Odamız girişimleriyle, bölgede ilk olarak Bandırma’da hayata geçirilen Yüksek Hızlı Şarj İstasyonu Trugo, çevreye dost özelliği ve yüksek hızlı şarj imkanı ile Bandırma Ticaret Odası Hizmet Binası önünde, Temmuz 2023 tarihinde elektrikli araç kullanıcılarının hizmetine açıldığını belirten Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Yılmaz “  İlk kurulduğunda aylık işlem sayısı 34 iken, bu yıl Mayıs ayında gerçekleşen aylık işlem adedi 426 oldu. Lokasyon olarak önemli bir bölgede yer alan şehrimize, doğuştan sürdürülebilir ve doğuştan çevre dostu bir sistemi kurmuş olmak ve bu denli olumlu geri dönüşünü görüyor olmak bizleri çok mutlu ediyor. Bandırma Ticaret Odası olarak Odamız envanterine kattığımız TOGG aracımız ve hizmete sunduğumuz Trugo şarj istasyonumuzla Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’na destek olmaktan büyük gurur duyuyoruz.” Dedi.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.