TİCARET BORSASI 2023 YILINI DEĞERLENDİRDİ

TİCARET BORSASI 2023 YILINI DEĞERLENDİRDİ

ABONE OL
15 Şubat 2024 10:03
TİCARET BORSASI 2023 YILINI DEĞERLENDİRDİ
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Bandırma Ticaret Borsası düzenlediği basın toplantısı ile Borsanın 2023 yılı faaliyetlerini anlattı. Eken Prestij Oteldeki basın toplantısına Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Can Ata Tan, Yönetim ve Meclis üyeleri ve bölgenin birçok sanayi kuruluşu katıldı.

Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ertunç İşbay 1940 yılında faaliyete geçen Borsanın günümüze kadar gelişini anlattı. İşbay “ Bandırma Ticaret Borsası Türkiye’de kurulan 22. Borsadır. 2006 yılında kuş gribi salgını döneminde Yumurta Üreticileri Birliği kurarak üreticilerimizi koruduk. 2021 yılında hububat laboratuvarını kurarak referans konumuna taşıdık. 57. Bin kapasiteli lisanslı depoculuk faaliyetlerimize devam ediyoruz. Çok sayıda öğrencimize burs veriyoruz.

Borsa olarak 5 iştirakimiz bulunuyor. Bu iştirakler Borsa Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk AŞ, Çelebi Liman İşletmeleri, Türkiye Ürün İhtisas Borsası AŞ, Gümrük ve Turizm İşletmeleri, Büyük Anadolu Lojistik Organizasyon Aş dir. Bu iştiraklerin yanı sıra Kültür Eğitim Vakfı, Bandırma Yükseköğretim Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Vakfı ile Bandırma Spor ve Gençlik Vakfının kuruculunu üstlendik. Bandırma Ticaret Borsası İlk ve Ortaokulunu yaptık. Borsamızı elektronik ortamda alım satım yapabilir duruma getirdik. “

Bandırma Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Can Ata Tan 2023 yılı faaliyetlerini değerlendirerek, Kurulduğu 1940 yıldan bugüne, 84 yıldır Bandırma ve bölgesine tarımsal kültürel ve ekonomik açıdan önemli bir marka değeri kazandıran Bandırma Ticaret Borsası 2023 yılında da aynı başarıyı artırarak sürdürdüğünü ve önümüzdeki dönemlerde de aynı başarıyı sürdürmek için hedef tazelediğini belirtti.

Tan “ Türkiye odalar ve Borsalar Birliği’nin 2021- 2022 ve 2023 yıllarında Türkiye’de faaliyet gösteren 113 adet Ticaret Borsası arasında yaptığı araştırma ve işlem hacmi sırasında %167 lik  bir ortalama artışla en yüksek işlem hacmi artışı yaşayan Bandırma Ticaret Borsasıdır. Bandırma Ticaret Borsası’nda en fazla işlem gören ilk 5  ürün sıralaması, Beyaz et, Küspe ürünleri, Buğday, Soya fasulyesi ve Arpa ürünüdür. Borsamız  elektronik satış salonunda yaklaşık 5000 adet ürünün işlem görmüş ve toplamda 40.000 ton ürün satışının gerçekleştirmiştir. Burada oluşan güven ortamının her geçen gün daha geniş bölgedeki üreticilerin borsamızı tercih etmesine vesile oldu. “

Bandırma Ticaret Borsası iştirakleri arasında yer alan lisanslı depoculuk şirketinin faaliyetlerine değinen Can Ata Tan; Borsa Bandırma Lisanslı Depoculuk Limitet şirketinin 2023 yılında %76 ortalama dolulukta bir dönem geçirmiş ve yaklaşık 20 milyonluk bir ciroya ulaşıldı dile getirdi. Ülkemizde kamu yatırımlarının başarılı bir seyir izlemesinin önemine değinen Sayın Tan bölgemizde ihtiyaç olan alanlarda yeni iştirak ve yatırım çalışmalarını da sürdürdüklerini dile getirdi.

Türkiye Ürün İhtisas Borsasının (TURİB) yetkilendirilmiş acentesi olan Bandırma Ticaret Borsası 2023 yılında 973 aktif üye ile yaklaşık 3 milyar TL’lik ticaret hacmine ve 1500 adet yatırımcı işlem adedine ulaştıklarını dile getirdi.

Elektronik ürün senetleri piyasasında 2023 yılında 331.binin  üzerinde işlemde 12 milyon ton  ürün ve 82 milyar TL’lik işlem hacminin oluştuğunu ve böylece 2019’da faaliyete geçmesinden bu yana Türkiye ürün ihtisas borsasında 216.000 üzerinde kayıtlı yatırımcı ile 1 milyonun üzerinde işlemde yaklaşık 40 milyon ton ürün ve 182 milyar TL’lik bir işlem hacmi oluştuğunu dile getirdi. Borsamızın önemli bir tarım platformunun acentesinin olması bu manada bölgemiz için önemli bir ayrıcalık oluşturmaktadır.

Borsamızın Türkiye Akreditasyon Kurumundan akredite edilmiş olan  Hububat laboratuarımız,2023 yılında 8627 adet ürün analizi yaptığını ve bölgemizde tarım ticaretinin oluşmasında önemli bir yönlendirme hizmeti sağladığını belirtti.

Bandırma ticaret borsası üyeleri için ticaret heyetlerinin düzenlendiğini uluslararası fuarlara katılım organizasyonların yapıldığını ve bu konuda önemli çalışmalar ve projeler gerçekleştirdiğini dile getirdi. 2023 yılı proje çalışmaları içerisinde Ekim ayında Rusya Moskova şehrine bir iş gezisi düzenlendiğini 13 firmanın ve toplamda 18 kişinin katılım sağladığını belirtti. Gıda ve gıda makinaları teknolojilerinin tanıtıldığı fuarda firmalarımızın Moskova Ticaret Müşavirliğini ziyaret ettiğini Rus -Türk işadamları Derneği’nde önemli görüşmeler yaptığını ve tüm bu faaliyetleri %60 KOSGEB destekli şekilde gerçekleştirdiğini belirtti.

Bandırma Ticaret Borsası 2023 yılı proje çalışmaları içerisinde Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na sunduğu güneş enerjisi sistemi projesi ile sözleşme imzalandığını ve oradan 4 milyon TL’lik bir projeye %50 hibe kazandığını belirtti.

Ayrıca borsamızın Avrupa birliği Akdeniz Havzası Ülkeleri İşbirliği Geliştirme Programına da proje çalışması ürettiğini ve uluslararası iş ortakları ile gelişen dünya konvektörünü göz önüne alarak önemli çalışmalar yapmayı hedeflediğini dile getirdi.

Bandırma Ticaret Borsası Ticaret Bakanlığı nezdinde yürütülen, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Programı  UR-GE bünyesinde %75 hibe destekli ihtiyaç analizi eğitim ve ihracat hedefli tüm faaliyetleri yürütmek amaçlı yeni proje çalışmalarının da yürütüldüğü dile getirildi.

Can Ata Tan Borsamız şehrimizin marka değerini artırmak, bölgemiz tarım sektörüne hizmet etmek adına artan bir ivme ile çalışmalarını sürdürmektedir. Bu yolculukta bize destek olan tüm üye ve üreticilerimiz büyük bir teşekkürü borç biliyoruz dedi.

 

 

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.