TAYLAN: SEÇMELİ DERS DAYATMASINA GEÇİT VERMEYECEĞİZ - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

TAYLAN: SEÇMELİ DERS DAYATMASINA GEÇİT VERMEYECEĞİZ

Bu haber 13 Ocak 2021 - 13:28 'de eklendi ve 937 kez görüntülendi.

Eğitim İş Sendikası Bandırma Temsilcilik Başkanı Kadir Taylan gazetecilere yaptığı açıklamada eğitimi daha da gericileştirmek isteyen AKP ve onun eksenindeki Milli Eğitim Bakanlığı gözünü yine seçmeli derslere dikti dedi.

04-22 Ocak tarihleri arasında ortaokul ve lise öğrencilerimiz seçmeli derslerini belirleyeceğini söyleyen Kadir Taylan ” Sendikamızın ulaştığı MEB’in iç yazışmalarına bakılırsa yine öğrencilerimize dini içerikli dersler dayatılacak. İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen yazılarda belli derslerin seçilmesinde müdürlere büyük rol düştüğünün altı çiziliyor. Bu derslerin dayatılmasının yanında Sivil Toplum Kuruluşlarının da sürece katılması gerektiğine dair not düşülüyor, okullarımız dernek ve vakıfların arka bahçesi yapılmaya çalışılıyor. Dini içerikli seçmeli derslerden başka ders isteyen öğrencilerimize yine “öğretmen yok” yalanı söyleneceği muhakkaktır. Oysa defalarca söylediğimiz gibi bu dayatma zincirleme mağduriyet yaratacak, okul yönetimi ile ters düşmek istemeyen öğrenciler kendilerine daha faydalı olabilecek derslerden uzak kalacaklar, okulların önünden geçmelerine bile izin verilmemesi gereken vakıf ve dernekler yapılan protokollerle sınıflara kadar girebilecek. Okulların norm dengesi bozulacak, çoğu okulda bir fizik, bir kimya veya biyoloji öğretmeni bulunurken bundan çok daha fazla din dersi öğretmeni olacak, yetişmeyen yerlerde de din görevlilerinin derslere girmesi sağlanacak, bu arada atama bekleyen yüz binlerce öğretmenin mağduriyeti devam edecek.

Eğitim İş olarak uyarıyoruz: Her defasında “Çocukların zihinsel, yönelim ve becerilerine göre eğitim…” vurgusu yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk kendi söylemiyle bu kadar ters düşen bir uygulamadan vazgeçilmesi için gerekli adımları atmalı, seçmeli dersleri, tüm okulları imam-hatipleştirmenin bir aracı olarak gören bu idareciler hakkında soruşturma başlatmalıdır.

Seçmeli dersler velinin bilgisi dâhilinde, öğrencilerin istekleri doğrultusunda yapılır. Burada amaç öğrencinin kendini keşfetmesi, seçtiği alanda daha donanımlı hale gelmesidir. Ülkenin geleceğini doğrudan ilgilendiren bu durum üstlerine yaranmak ve koltuğunu sağlamlaştırmak isteyen müdürlerin yapacağı hamlelere kurban edilemez.

Konunun Türkiye’nin her yerinde takipçisi olacağız. Dayatmanın devreye sokulduğu her yerde mücadele edip, hukuki yollara başvuracağız.” dedi.

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.