TAŞIMACILIK SEKTÖRÜ ÖTV İNDİRİMİ İSTİYOR

TAŞIMACILIK SEKTÖRÜ ÖTV İNDİRİMİ İSTİYOR

ABONE OL
26 Temmuz 2023 10:27
TAŞIMACILIK SEKTÖRÜ ÖTV İNDİRİMİ İSTİYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bandırma Servis Taşıyıcılar Kooperatifi ( BANSER ) Başkanvekili Levent Oral, Şehir Gazetesine açıklamalarda bulunarak taşıma sektörü için ÖTV indirimi istedi.

Belirsizlik içinde çırpınıyoruz

Taşıma sektörünün geldiği noktayı tam bir belirsizlik olarak açıklayan Levent Oral “ Yaşanan akaryakıt zamlarının nerede son bulacağını, birkaç ay sonra nelerle karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Okulların kapanmasıyla başlayan süreç de akaryakıt % 40 oranında arttı. Personel giderlerimiz % 107 ve araç fiyatları da % 77 oranında zamlandı. Araç bakım ücretlerindeki 2 aylık artış ise % 100 oldu.

Yaşadığımız bu artışların daha ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Son günde akaryakıta % 1,55 oranında yeni bir zam daha geldi. Tüm bu bilinmezlikler içinde velilerden nasıl bir ücret isteyeceğimizi inanın biz bile bilmiyoruz. Taşıma sektörü olarak akaryakıt, araç bakım kısacası petrol türevleri kullanan sektörüz. Araç fiyatlarına yılbaşına kadar % 53 oranında zam yapılmasını bekliyoruz.

Taşımacılık sektörü için ÖTV indirimi istiyoruz

Ekonomik gelişmelerden en çok etkilenen sektör bizleriz. Maliyetlerimize gelen bu zamların tamamını velilere yansıtma şansımız yok. Ancak yansıtmadığımız zaman da sektörde kalma şansımız yok. Bu bilinmezlik içinde kaybolup gidiyoruz. Yedek parça, lastik, akaryakıtta ÖTV ve KDV ödüyoruz. Devletin vergi gelirlerinin büyük birçoğunu taşımacılık sektöründen karşıladığın da farkındayız. Son olarak da KDV oranı % 2 oranında arttı. Depremin yaralarını sarma adına tekrar tekrar MTV ödemek zorunda bırakıldık.

Pandemi döneminde çok sayıda arkadaşımız sektörden ayrılmak zorunda kaldılar. Şimdi bu ekonomik şartlar karşısında bizler daha ne kadar sektör içinde kalabiliriz bilmiyorum. Devletimizden taşıma sektörü için ÖTV indirimi yapmasını istiyoruz. “

Eylül ayında velilerden ne talep edeceğimizi bilmiyoruz

Banser Başkanvekili Levent Oral “ geçen sene şehir içinde öğrencilerimizi servislerimizde 500 Liraya taşıyorduk. Bu bilinmezlik içinde Eylül ayında velilerimizle nasıl bir sözleşme yapacağımızı bilmiyoruz. Vatandaşların da yaşadıkları ekonomik sıkıntıların farkındayız. Ancak bizimde yapabileceğimiz bir şey kalmadı. Banser olarak faaliyetlerimizin % 65’i öğrenci taşımacığı üzerinden gerçekleşiyor. Bizler öğrencilerimizi önemsiyor,  kaliteli ve konforlu bir hizmet almasını istiyoruz. Ancak bu zamlar sonrasında veliler zorlanacaklar. Vatandaş özel aracına binmeyebilir ama taşımacılık sektöründe bizler her gün kontak açmak zorundayız. Akaryakıtın 7 liradan 34 liraya çıktığı bugünlerde sesimizin duyulmasını istiyoruz.“ Dedi.

Cemal ATABEY

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.