TARIM UNUTULDU MU? - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

TARIM UNUTULDU MU?

Bu haber 11 Mayıs 2019 - 11:21 'de eklendi ve 1.790 kez görüntülendi.

Hükümet enflasyonu yenmenin planlarını yaparken unuttuğu şey tarım. Bir zamanlar yurt dışına tarım ürünü satan ülke iken patates, soğan başta olmak üzere birçok ürünü yurt dışından ithal ediyoruz.
Bütün hata bence burada,bu yıl otellerimizi turistle doldurarak dövizle ekonomimize katkı sağlayacağız ama topladığımız dövizlerin bu düşünce ile cebimizde kalacağına inanmıyorum. Buğday ,mısır ,pirinç derken yine elde avuçta bir şey kalmayacak. Basın mensubu olarak Asya , Avrupa’daki birçok ülkede toplantılara katıldım en ufak misalini vermek istiyorum. Hollanda bizim Konya ilinden daha az topraklara sahip ama bütün Avrupa’yı sebze , meyve ve hayvansal ürünlerle besliyor ve Avrupa’nın 2008-2009 de yaşadığı krizi yaşamayan tek ülke, demek ki ekonominin temeli tarım.
Geçtiğimiz gün Manyas gölü çevresindeki köyleri dernek çalışmaları nedeniyle dolaştım. Birçok çiftçi arkadaşımla görüştüm. Devlet destek veriyor ama bir yandan zamlarda sürüyor. Verdiği desteğin yararını göremiyoruz , bize para desteği vereceğine ucuz mazot, gübre ,tohum versin böylece tarlayı kiraya veren yerine eken desteklenmiş olacak dediler.
Geçen yıl Almanya gezimde Münih’te bir bankada çalışan Kemal isimli kardeşimizle banka çalışmaları konusunda yaptığımız sohbette şu çok dikkatimi çekti. Bankanın en önemli müşterisi Alman çiftçileri ve banka çiftçinin bir önceki yıl yaptığı ürün miktarına göre neredeyse % 1-2 faizle kredi veriyor. Ayrıca mazotu ucuz alıyor ve bankaya geldiğinde kefil aramıyor, kefil Alman hükümeti diyor. Şimdi arkadaşlar bu çiftçi üremezde ne yapar? Bizde tam tersi harman ayına birkaç ay kala tarım ürünü ithal et ,ondan sonra borçlu çiftçi ürününü tüccara bedava vermek zorunda kalsın durum bu kadar açık..
Benim birde anlamadığım nokta milletvekili , bakan ,müsteşar, yurt dışında benim yaptığım gezilerin 3-5 katını yapıyorlar bu söylediğim konuları konuşmuyorlar mı, görmüyorlar mı yoksa Türkiye’ye gelince unutuyorlar mı anlamadım gitti.
Bir de buradan DSİ bölge müdürümüze bir sorum olacak. Yapıp bitirdiğin fakat sulama kanallarını yapmadığın Aşağı Yapıcı göledi ne işe yarıyor? Buradaki çiftçiler sulamayı taşıma suyla yapıyoruz,gölet devreye girse Marmara bölgesinin sebze ihtiyacını biz karşılarız hem de ucuza diyorlar.
Ben 70’li yıllarda orta okula giderken Avrupa’nın tahıl ambarıyız diye okuyor hayvansal ürünlerde Ortadoğu’yu besliyorduk. Yanlış tarım politikaları bizi bu duruma getirdi. İş işten geçmeden,acilen toparlanmamız gerek. Gerçekler biraz acıdır ama söylenmesi gerek. Avrupa’nın eline bakacağımıza çiftçimize sahip çıkalım diyorum. Haftaya buluşana dek,kalın sağlıcakla…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

casino siteleri slot siteleri
fotos de mujeres hermosas en la playasister in law saves my marriagejulia osten viral video

pet shopKedi mamasıKöpek maması