TAM KAPANMA MI? - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

TAM KAPANMA MI?

Bu haber 29 Nisan 2021 - 12:57 'de eklendi ve 873 kez görüntülendi.

Devekuşuna hadi uç bakalım demişler, Oda ben deveyim uçamam demiş. O zaman koş demişler ben kuşum koşamam demiş. Ak Parti’nin içine düştüğü açmaz da tam devekuşu misali gibi. Bilim Kurulu tam kapanma yapalım diyor. Ak Parti olmaz ekonomi çöker diyor. O zaman kısıtlamaları kaldıralım ekonomi çarkı dönmeye başlasın deniyor. Bu kez de sağlık sistemi çöker, binlerce vatandaş hayatını kaybeder diyorlar. Anlayacağınız Ak Parti Hükümeti tam anlamıyla cüzdan ile vicdan arasında sıkışmış durumda. Yine bir atasözümüz bu ortama oldukça uyuyor. Herkes gidiyor “Mersin’e bizler gidiyoruz tersine.” Şubat aylarında Avrupa tam kapanmaya geçerken biz Mart ayında kısıtlamaları kaldırmaya başladık. Avrupa bu önlemler çerçevesinde Nisan ayı sonu itibari ile kısıtlamaları kademeli olarak kaldırırken, Bizler Nisan ayı sonunda çaresizce tam kapanmaya geçiyoruz.

Yeni Zelanda, Avusturya ve İsrail gibi ülkeler nüfusunun büyük bir çoğunluğunu aşılayarak tüm yasakları kaldırırken, Türkiye anlaşmaya vardığı ancak alamadığı aşıların peşinde koşuyor. Aşılar için bir ülke ile anlaşma imzalanmış ise o ülke nasıl olurda yükümlülüklerini yerine getirmez gerçekten ilginç. Ak Parti’nin işi oldukça zor. Mayıs sonunda turizm sezonu için kapanma kararını alırken, yüzbinlerce küçük esnafın adeta ipini çekti. Ak Parti, Turizm sektöründen gelecek katkıları küçük esnafa tercih etti. Kuşkusuz gelir gider hesabını hem ekonomik olarak hem de siyaseten yapmışlardır. Abartıyorum diye düşünebilirsiniz. Hayır, gerçekten küçük esnafın bu konudaki tepkisi inanılır gibi değil.

Gelelim 29 Nisan günü başlayacak tam kapanma olayına. Adı tam kapanma olsa da kazın ayağı hiç öyle değil. Devlet daireleri açık, bankalar açık, marketler manavlar açık, izin alanlara seyahat serbest, çalışanların yüzde altmış biri işlerine devam edecek. Toplu taşımalar çalışacak. Kapanmanın açıklanmasıyla kaymakamlıklara başvuru kuyrukları uzadıkça uzadı. Herkes bir şekilde dışarı çıkmanın hesabını yapıyor. İstanbul’dan son kaçanların sayısı milyona ulaşmış durumda. Bulaşı durdurma adına alınan tam kapanma kararı, bu sirkülasyon ile bulaşı ülkenin her yerine taşıyor olmayacak mı? Kamu çalışanları ve emekliler bu aşamada az da olsa maaşlarını alacaklar. Açlıktan ölmeseler de hayatta kalacaklar. Olan yine küçük esnafa olacak. Bayram alışverişi için borçlanarak mal alan esnafın elinde mallar kaldı. Kiralarını, SGK primlerini ödemek zorundalar. Pandemi başında verilen kredilerin ertelenmesi küçük esnafın ayakta kalmasını sağlamaz. Günü gelince ödemek zorundalar. Hadi bakalım tam kapanmaya geçiyoruz. 17 gün boyunca evden çıkılmayacak. Sonuçları ne olacak hep beraber göreceğiz. Vaka ve vefat sayılarında düşüş olmasını umuyoruz. Bu dönemde ölmeyen küçük esnaf kredi borçlarını, kiralarını, SGK borçlarını öderken nasıl yaşayacak onu bilmiyorum.

17 mayıs günü daha güzel ve sağlıklı bir ülke görme umuduyla……

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .