SEÇİM SONUÇLARI SOLUN ZAFERİ Mİ YOKSA, SAĞIN EKONOMİK İSYANI MI?

SEÇİM SONUÇLARI SOLUN ZAFERİ Mİ YOKSA, SAĞIN EKONOMİK İSYANI MI?

ABONE OL
3 Nisan 2024 23:43
SEÇİM SONUÇLARI SOLUN ZAFERİ Mİ YOKSA, SAĞIN EKONOMİK İSYANI MI?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

31 Mart Yerel seçimlerinde öylesine sonuçlar çıktı ki, inanın bu sonuçları CHP Genel Başkanı Özgür Özel bile tahmin edemezdi. Ak Parti’nin işin içinden çıkılmaz hale getirdiği ekonomik şartlar karşısında özellikle emeklilerin bir tepki koyacağı beklense de bu boyularda olacağını hiç kimse kestiremezdi. Zira başta CHP olmak üzere tüm muhalefet partileri iktidara sarı kart gösterelim çağrısı yapsalarda çıkan kartın rengi kıpkırmızı oldu. Ülke genelinde yoksulluğu bir kader olarak görmeye alışmış emekliler için bıçak kemiğe dayandığı için gaflet uykusundan uyanmak zorunda kaldılar. Milyonlarca emekli 22 yıldan bu yana ilk kez yoksulluğun kader olmadığını anlamış oldular. Son 20 günden bu yana sadece Ekrem imamoğlu ve Mansur Yavaş’a saldıran Meral Akşener ve partisi siyasi misyonunu bu sonuçlar ile tamamlamış oldu. Seçim sonuçları şunu gösterdi ki önümüzdeki süreçte Yeniden Refah Partisi ülke siyasetinde öne çıkacak parti olacak. Seçim sonuçlarını bence iyi okumak gerek. Izlediğim bazı yorumcular Avrupa’da solun gerilemekte olmasına karşın Türkiye’deki solun yükselişe geçtiğini ifade etselerde ben aynı görüşte değilim. Zira bu sonuçlar sadece CHP’nin bir başarısı değil. Sosyal medyada gördüğüm bir söz tam benim görüşlerimi yansıtıyordu. O da şuydu “ Bu seçim sonuçları solun zaferi değil sağın ekonomik isyanıdır.”

Gelelim seçim sonuçlarını yerel taraftan bakmaya. Yarış zaten 15 yıldan bu yana Bandırma’yı yöneten CHP’nin 3-0 üstünlüğü ile başlamıştı. Bandırma çağdaş değerleri benimsemiş, cumhuriyete,  Atatürk ilke inkılaplarına bağlı bir kent. Bu gerçekten yola çıkarak Ak Parti’nin seçimleri kazanması gerçekten zordu. Yarış da yüzde 17 farkla başlamıştı. Cemal Öztaylan ismi, merkezi hükümetin ve büyükşehrin inanılmaz maddi ve manevi desteği ile son haftada anketlerde farkın yüzde 3-4 seviyelerine indiğini gösteriyordu. Ancak başta emeklilerin, EYT mağdurlarının, kadro bekleyen memurların ve staj haklarını isteyen kesimlerin yarattığı dip dalgasını kimse hesap edemedi. Çünkü 22 yıldan bu yana kurbanlık koyun gibi bekleyenlerin uyanması kolay gözükmüyordu. Ama uyandılar ve ülke gündemine damga vurdular. Yerel seçimleri ekonomik kriz üstünden genel seçime çeviren CHP’nin siyasi hesaplarını da burada öne çıkarmak zorundayız. Bandırma’da seçimi kazanması beklenen Dursun Mirza seçimden zaferle çıkarken kazandığı 20 meclis üyeliği ile de elini çok güçlendirdi.

Büyükşehir yarışında Yücel Yılmaz tam bir dip dalgası kurbanı oldu. Seçim sürecinde saçma sapan işler yapsa da Yücel Yılmaz son ana kadar az da olsa önde gözüküyordu. Ahmet Akın adında bir garsonu aday göstermesi, iş insanlarını tehdit etmesi onun adına stratejik hatalar oldu. Ülke genelindeki dip dalgası Ahmet Akın’I çok farklı bir şekilde Büyükşehir koltuğuna oturtturdu. Bu farkı bence Ahmet Akın’da bekleyemezdi. Sonuçta herşey Bandırma için iyi oldu. Görevde kaldığı 5 sene boyunca Büyükşehir engellemelerine maruz kalan Dursun Mirza bu kez bu sıkıntıyı yaşamayacak. Seçim sürecinde açıkladığı projelerini hayata geçirme noktasında mazareti de kalmamış oldu. Öyle ya da böyle 22 yıldan bu yana ilk kez Ak Parti ikinci parti durumuna düştü. Bu sonuçlar CHP’yi ben oldum havasına sokmamalıdır. Kazandığı bütün il ve ilçelerde sosyal belediyeciliği vatandaşlara ispatlamalı ve Ak Parti’ye alternatif olduklarını göstermelidirler.

Son sözlerimi bir önceki yazımı okumuş ancak anlayamamış CHP trollerine söylemek istiyorum. Yazım herhangi bir adayı destek yazısı değildi. O yazıyı Ak Parti’ye destek olarak algılayan aslan sosyal demokratlar! O yazıda 11 projeyi öne çıkardım. 5 proje Cemal Öztaylan’ın 4 proje Dursun Mirza’nın 2 projede ortak proje idi. Anlayamayanlar için bu kez daha açık anlatayım. Yazdığım projelerin gerçekleştirlmesi bu ekonomik şartlarda çok zordur. Hatta birçoğunun yapılması olanaksızdır. Bu projeleri rüyamda görerek şunu anlatmak istedim. Ey Bandırmalılar bu projeleri bizler ancak rüyamızda görürüz dedim. Her zaman Ak Partili trollere sallayan aslan sosyal demokrat troller için şunu söylemek istiyorum, yok aslında birbirinizden farkınız……

Haydi hoşçakalın…. Bayram sonrasında görüşmek üzere…..

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.