ŞOV VE İSRAF GÖRÜNTÜLERİ - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

ŞOV VE İSRAF GÖRÜNTÜLERİ

Bu haber 09 Haziran 2021 - 10:24 'de eklendi ve 2.404 kez görüntülendi.

Marmara Denizi kirliliğe dayanamayıp adeta intihar edince ülkeyi ve kentleri yönetenleri bir telaş aldı ki görmeyin. Sanki bu kirliliğe neden olan sorumlular ve yetkililer kendileri değildi. Yetkililer ve sorumlu kurumlar üç maymunu oynarken Marmara Denizi çevresel felaketi yaşadı. Evet, Müsilajdan bahsediyorum.

Salı günü tüm Marmara Denizine kıyısı olan kentlerde valilikler ve yerel yönetimler tarafından Müsilaj temizliği gerçekleştirildi. Ama temizlik etkinliğini anlatmaya olanak yok. Yetkili, yetkisiz yüzden fazla insan L iskele diye bildiğimiz Belediye İskelesine yığıldı. Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun etkinliğe katılınca kendine vazife çıkaran herkes oraya koşmuş. Kimin ne yaptığı, kimin ne işe yaradığını kimse anlamadı. Vali Şıldak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz kalabalık içinde görünmez oldular. Resmi korumalar çaresizce insanları yetkililerden uzaklaştırmaya çalışsa da pek başarılı olamadılar.

Bu ülkeyi 20 yıldır yönetenler Marmara Denizi tükenirken tedbir almamışken şimdi acil eylem planlarını açıklamaları ne kadar ciddiye alınır bilmiyorum. 2007 yılında açıklanan tedbirleri uygulamayanların şimdi ortaya kurtarıcı olarak çıkmalarını ben pek anlamış değilim. Marmara Denizindeki felaket o kadar büyük boyutlara ulaştı ki bu vakitten sonra ne yapılabilir bilmiyorum.

Gelelim tekrar Bandırma’daki temizlik etkinliğine… Sabah saatlerinde onlarca kişi L iskele civarında toplanmaya başladı. Sanırsınız ki, hepsi bu temizlik programında aktif olarak yer alacaklar. Neyse Vali Şıldak ve Yücel Başkan’ın Bandırma’ya gelmesiyle kalabalık şöyle bir dalgalandı. Yaklaşık yüzden fazla kişi en önde görünme adına birbirini ezmeye başladı. Herkes bir tarafa koşarak “sayın başkanım”, “sayın müdürüm” nidaları atmaya başladı. Memlekette ne kadar çok başkan ve müdür varmış gerçekten şaşırdım. İskelede 3 römorkör denizde de birçok tekne temizlik için bekliyorken, yetkili bir kişi kimlerin hangi römorkörlere bineceğini anlatmaya başladı. Basın mensupları ayrı, yetkili ve yetkisiz kalabalıkta öbür römorkörlere atladılar. Üçüncü römorkör ise temizliği gerçekleştirecek olan tek tekneydi.

Neyse kalabalığın büyük bir kısmı teknelere binip uzaklaşırken geride kalan kalabalık ise çay bahçelerinde oturarak temizlik etkinliğine devam ettiler. Takım elbiseleriyle sayın başkanım ya da sayın müdürüm diyen 25 kişi saydım çay bahçesinde. Ne kadar görevli de römorköre bindi inanın sayamadım. Kızılay görevlileri ekibin en başında yer alıyordu. Kızılay’ın müsilaj temizliğinde ne görevi vardı bilmiyorum. Baktım İl Tarım Müdürlüğü ekiplerinin bir örnek yelekleriyle ciddi bir çalışma içinde olduklarını gördüm. Yine tek tip şık yelekleri ile İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri olaya ne kadar vakıf olduklarını adeta kalabalığa ispat edercesine temizlik etkinliğinde aktif rol aldılar. Yücel Yılmaz ve Tolga Tosun işin içinde olunca onlarca siyasinin olaya atlamasını normal karşılamak gerek diye düşünüyorum. Hayatlarında çevre temizliğine katılmamış siyasi figürler rol kapma peşinde düşmüşler diye düşünseniz de haksızlık etmeyin onlar hepimizden daha çevrecidirler. Yalnız bu etkinlikte fotoğraf çektirme yarışında olan belediye meclis üyelerini başarılı bulmadım. Korumaları aşarak fotoğraf çektirmede geride kaldılar. Deniz üstünde tek römorkör yavaş yavaş müsilajı temizlerken diğer katılanlar manzara seyrederek deniz sefası yaptılar.

Gelelim işin ciddi tarafına. Çok uzun yıllardan bu yana ülkedeki tüm sanayi kuruluşları abdesthane ibriği gibi Marmara denizi etrafına dizildi. Birçoğunda arıtma tesisi yok. Olanlarda fazla enerji tüketiyor diye devreden çıkarılıyor. Kentlerin kanalizasyonları arıtmaya tabi tutulmadan Marmara Denizine akıtılıyor. Bu da yetmezmiş gibi derelere boşaltılan sanayi ve evsel atıklar doğrudan Marmara Denizine gidiyor. Bu gerçekleri bilmeyen yetkili var mı? Yok. Önlem alan yetkili var mı? Yok. Bir örnek giyinip Bandırma’da boy gösteren yetkililer Bandırma Körfezinde bulunan sanayi kuruluşlarını kaç kez denetledi? Bu sanayi kuruluşlarının arıtma tesisleri var mı varsa düzenli olarak devre de mi? Gönen ve çevresindeki derelerde yaşanan kirlilik için para cezası dışında bir şeyler yaptınız mı? Böylesi soruları arttırmak olası. Umarım yaşanılan bu felaketten ders çıkartılmıştır. Şova ve israfa bulaşılmadan gerçekten çevre için eller taşın altına sokulur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .