SOKAK HAYVANLARI - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

SOKAK HAYVANLARI

Bu haber 27 Kasım 2020 - 10:45 'de eklendi ve 1.780 kez görüntülendi.

Olaya hangi taraftan bakarsanız bakın, Bandırma’da sokak hayvanları konusunda sıkıntı yaşandığı gerçeği ortada iken, sorun yokmuş gibi davranmak sorunun üstünü örtmek anlamını taşır. Yıllardan bu yana da Bandırma tüm bileşenleri ile zaten bunu yapıyor.
Bandırma’nın sadece merkez mahallerinde 679 başıboş sokak hayvanı yaşıyor. Kırsal mahalleri de düşündüğümüz de bu sayıyı binlerle ifade edebiliriz. Kış kapıya dayanmış iken, sokak hayvanları içinde zorlu günler başlamış oluyor. Bu can dostlarımıza sahip çıkmak, sokaklardaki yaşam mücadelelerine destek olmak hepimizin insani görevi olsa gerek diye düşünüyorum. Olaya bir de diğer taraftan bakarsak, hiçbir medeni kentte yaşanmayan sokak hayvanlarının görüntüleri Bandırma sokaklarında yaşanıyor. 10 ay içinde
Bandırma’da 500’den fazla köpek ısırılma vakası yaşandı. Köpeklerden korkan, bu korkuyla sokaklarda yolarını değiştirmek zorunda kalan insanların da bu kentte yaşadığını unutmamalıyız.
Bu sorunun üç saç ayağı var. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Bandırma Belediyesi ve bu sokak hayvanlarına sahip çıkan gönüllü hayvansever dostlarımız. Sokak hayvanları konusunda büyükşehir güzel, temiz ve sağlıklı hayvan barınaklarına sahip. Yeterli sayıda veterineri de mevcut. Bandırma Belediyesi ise gördüğüm kadarıyla çaresiz durumda. Hayvan barınağının ruhsatı bile yok. Barınakta görev yapan veteriner bulunmuyor. Hafta 1 gün Balıkesir’den gelen veteriner hayvanları kısırlaştırıp kontrol edip bakımlarını yapıyor. Ancak diğer günlerde yaşanabilecek kazalarda acil bakım konusunda alternatif çözüm mekanizmaları bulunmuyor. Hayvanseverlere yaptıkları kuru mama yardımları ile günü kurtarmaya çalışıyorlar. Gönüllü olarak sokak hayvanlarını besleyen, onlara sahip çıkan hayvanseverler ise birkaçı dışında bilinçsizce sokaklara yemek artıkları atarak soruna birde çevre kirliliği boyutunu katıyorlar. Evcil köpek besleyen hayvanseverlerin köpeklerini gezdirirken ellerinde kürek ve poşet olması gerekirken hiçbiri bu sorumluluğu taşımıyor. Kendi köpeklerinin pisliklerini temizlemek akıllarına bile gelmiyor.
Peki, nasıl çözülecek Bandırma’da bu sokak hayvanları sorunu? Kısa vadede sorunun çözümü yok. Ancak yapılacak işler de tabi ki mevcut. Öncelikle Bandırma sokaklarında artan sokak hayvanı popülasyonunu kontrol altına alınması gerekiyor. Çevre ilçelerden toplanarak Bandırma’ya bırakılan köpeklerin gelişini Bandırma Belediyesi engellemelidir. Her konuda çevre ilçelere abilik yapan Bandırma Belediyesinin bu konudaki isteklerinin geri çevrilmeyeceğini düşüyorum. Birçok kişiye, kuruma yardım eden Bandırma Belediyesi bünyesine bir ya da iki veteriner katarak sokak hayvanlarını kısırlaştırmalı, kulaklarına takacakları küpelerle onların zararsız olduklarını bu hayvanlardan korkanlara hissettirmelidir. Büyükşehir Belediyesi, Bandırma’ya yakışan temiz, sağlıklı ve modern bir hayvan barınağı kazandırmalıdır. Günlük, lokal çözümlerle değil kalıcı çözümler üretmelidir. Gönüllü hayvanseverlerinin de yalap şalap sokaklara yemek artıklarını atarak bu soruna katkı yapamayacaklarını anlamaları gerekiyor. Bandırma Belediyesi gönüllü hayvanseverleri kayıt altına alarak eğitimlere tabi tutması gerektiğini düşünüyorum. Yapılacak kuru mama yardımlarının da bu birim tarafından tek elden yapılmalıdır. Hayvanseverler, küpesi olmayan ve dışarıdan gelen sokak hayvanlarını bu birim vasıtasıyla barınağa bildirmeleri ve bu hayvanların bakımları yapılıp kısırlaştırdıktan sonra doğal ortamlarına bırakılmaları gerekir. Göründüğü üzere çözüm uzun vadede yatıyor. Lakin sokak hayvanlarını toplayarak onları uyutarak savunulan çözüm gayri insanidir. Bunu kabul etmek olası değildir. Ama Bandırma’da yaşayan sokak hayvanlarından korkan, rahatsız olan insanları da yok saymayız. Bandırma Belediyesinin işi bu konuda gerçekten zor. Sokak hayvanları ile ilgili olarak önlerine yüzlerce şikayet geliyor. Ama bu kentte hayvanseverlerde yaşıyor. Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık misali.
Her şeye karşın sokak hayvanları bir can taşıyor. Münferit olaylar yaşansa da bu canlara sahip çıkmak gerekiyor. Unutulmamalıdır ki, hayvanları sevmeyenler insanları da pek kolay sevemiyorlarmış. O zaman önce sokak hayvan larını sonra da insanları sevelim.

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.