SERKAN SARI: ESNAFIN BEKLENTİLERİ KARŞILANMADI - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

SERKAN SARI: ESNAFIN BEKLENTİLERİ KARŞILANMADI

Bu haber 19 Temmuz 2020 - 12:18 'de eklendi ve 2.029 kez görüntülendi.

CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı Balıkesirli esnafın beklentilerinin çok gerisinde olduğunu söyleyerek, “Yerli turizmden bahsettiğimizde bölgede yoğun bir trafik var. Bu anlamda ciddi ziyaretler yaşıyoruz.  Ama bu süreç ekonomik anlamda esnafın beklentilerini karşılayacak düzeyde değil” dedi.

“O dönemde esnafa devletimizin yapmış olduğu yardım borç vermekti”

Balıkesirli esnafların son durumu hakkında bilgi veren CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, esnafın beklendiği ölçüde kazanç sağlayamadığını belirterek “Çünkü insanlar yinede yaşamlarını sınırlandırmış vaziyette. Dışarıda yiyelim,içelim, alışveriş yapalım düzeyinden daha ziyade birazda içe kapanık bir yaşamı öncelikliyorlar. Bu yaşamı ön planda tutuyorlar. Bu da tabiki piyasanın rahatlamasına yetecek düzeyde değil. Şu anki hali bizlerinde esnaf ile yapmış olduğumuz ziyaretlerde beklentilerin yüzde 30-35 gerisinde. Yani geçtiğimiz yıllara oranla kıyasladığımızda durum bu şekilde.Bu da iki üç aylık üretimsizliğin açıklığını kapatmayı bırakın sizi daha da geriye doğru itiyor.
Sonuç itibarı ile biliyorsunuz ki o dönemde esnafa devletimizin yapmış olduğu yardım borç vermekti. Faizi ile borç verdi.Alacaklarını erteledi. Ama nakit anlamda bir kaynak aktarımı olmadı.

Şimdi önümüzdeki günlerde ertelenmiş sigortaların ödenmesi, ertelenmiş vergilerin ödenmesi gibi üst üste
binen ödemelerin altında ezilecek bir esnafımız var. Bu dönemde bunun kaygısı başladı. Beklenti normal rutin beklentilerin yani günlük ihtiyaçların karşılanmasına yönelik beklentinin bile gerisinde
olduğumuz bir dönemde giderlerimizin de neredeyse iki katına çıkacağı bir döneme doğru sürükleniyoruz” dedi.

“Hükümet bu yükü azaltmak yerine erteledi taksitlendirdi, borçlandırdı”

Bu anlamda merkezi hükümetin olumlu adımlar atamadığını savunan İl Başkanı Sarı, şöyle konuştu” Bu yükü azaltmak yerine sadece erteledi, taksitlendirdi, vadelendirdi ama işin sonunda borç verdi.Bunların ödemeleri de üç altı ay içerisinde başlayacak. Esnaf bu anlamda geleceğe dair umutsuz. Bizim bu geleceğe dair umutları yeniden yeşertmemiz gerektiği inancındayız. Ticaret yapılanmasını veya üretim yapılanmasının önünü açmak beklentisi içerisindeyiz.

Balıkesir’de de bu anlamda bir gayret içerisindeyiz. Kooperatifleşme çalışmalarını hızlandırdık.Çünkü Balıkesir tarım ve hayvancılığın başkenti olarak tanımlıyoruz biz. Balıkesir n eti de kuzusu da çok kıymetlidir. Her bölgenin kendi içinde önemli değer oluşturan ürünleri var. Ve gÖrüyoruz ki ülkelerin bu tarz salgın ve krizlerde en çok ihtiyaç duyduğu şeylerde tarım ürünleri. Yaşamda da gördünüz manavların önünde kuyruklar oluştu. Bankaların önünde değil manavların önünde kuyruklar oluştu. Önce bizim temel ihtiyacımız beslenmemiz. Bu krizi de hep birlikte gördük yaşadık. Balıkesir olarak kooperatifleşmeyi dillendiriyoruz. Bununla ilgili adımlar atıyoruz. Birçok belediyemizin de  kendi bölgelerinde kooperatifler kuruluyor. Bu üreticinin en azından kaynağını verimli kullanmasını, ürünü
daha değeri ile tüketiciye ulaştırması, tüketicinin de daha makul buna ulaşabilmesini sağlamak için bir aracılık yapmaya çalışıyoruz. Kooperatifleri kurup o çalışan sistemi ayakta tutmak istiyoruz. Geçmişte ki başarısız örneklerden dolayı insanlarda bir tedirginlik var ama bir Türkiye’nin dört bir köşesinde başarılı örnekler ile başarılı modeller ile görüşüyoruz.
Sayın başkanımız oralarda önderlik ediyor. Bizde onların yaptığı çalışmaları örnekleyerek buraya uygulamaya çalışıyoruz. Bura ile entegre etmeye çalışıyoruz.”dedi.

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.