SEÇİM BARAJININ DÜŞÜRÜLMESİ SİYASETİ NASIL ETKİLER - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

SEÇİM BARAJININ DÜŞÜRÜLMESİ SİYASETİ NASIL ETKİLER

Bu haber 17 Eylül 2021 - 16:28 'de eklendi ve 496 kez görüntülendi.

Ülkenin genel siyaseti hakkında yazı yazmayı çokta tercih etmem. Zira çok kaygan zemindir burası. Siyasiler liderler ya da siyasi partiler o kadar sık fikir değiştirip U dönüşü yaparlar ki yazdığının, tahlilini yapmaya çalıştığın gelişmelerin auta çıkma şansı oldukça yüksek olur. Yerel basında genel siyasete dair yazdığımız yazıların okunma oranları yerel yazılara göre biraz düşük olsa da ara sıra ülke siyasetine girmenin de dayanılmaz hafifliğini yaşamak gerekir diye düşünüyorum.
Ülkeyi yöneten Cumhur İttifakının seçim barajı hakkındaki yasal çalışmalarını biraz irdelemek, sonuçları ne olur diye düşünmek gerektiğini ifade etmek istiyorum. Avrupa’da birçok ülkede seçim barajları bulunmazken en yüksek seçim barajı ise yüzde 5 oranında uygulanıyor. Ülkemizde ise yüzde 10 olan seçim barajı son çalışmalar ışığında yüzde 7 oranına düşürülmek üzere. Kuşkusuz Cumhur İtttifakı bu seçim barajları konusundaki çalışmaları ilkesel doğrular ya da demokrasiyi bir adım ileriye taşımak adına yaptığını düşünmüyorum. Bu çalışmalar 2023 yılında yapılacak seçimlerin kazanılmasına yönelik oluyor. Çünkü Cumhur İttifakının bu seçimleri kazanma şansı geçmişe oranla daha düşük seviyelerde. Yapılan kamuoyu araştırmaları Cumhur İttifakının bu seçimlerde zorlanacağını gösteriyor. Bu göstergeler doğrultusunda da seçim barajlarını düşürme çalışmalarına hız verildi diyebiliriz.
Gelelim seçim Barajının yüzde 7 oranına düşürülmesinin seçim sonuçlarını nasıl etkileyeceği konusuna. Kamuoyu genel olarak seçim barajının düşürülme çalışmalarını Milliyetçi Hareket Partisine bağlamayı öne çıkarıyor. Ne kadar doğru olduğunu seçimlerde görecek olsak da son araştırmalar MHP oylarının düşme eğilimi taşıdığı yönünde. Geçmiş seçimlerde Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin politikalarını doğru bulmayan ancak MHP’nin baraj altında kalmasına gönlü razı olmayan ülkücüler oylarını yine bu parti yönünde kullanıyorlardı. Bu kesim seçim barajının düşürülmesiyle beraber MHP nasıl olsa yüzde 7 olan seçim barajını aşar, bizde artık Genel Başkan Devlet Bahçeli’ye uyarı olsun diye oyları MHP için kullanmayalım diyebilirler düşüncesindeyim. Bu da MHP oylarında yüzde 3’lük bir düşmeye neden olabilir. Yani Cumhur İttifakına eksi 3 yazabiliriz.
Seçim barajının yüzde 7 oranına çekilmesinin daha büyük etkisinin Halkların Demokrasi Partisinde olacağını düşünenlerdenim. Zira sol yelpaze de yer alan bir kesim, bu partinin kürt açılımlarına mesafeli yaklaşsa da demokrasi adına HDP’nin barajı aşması için bu partiye oy veriyorlardı. Sosyal demokrasiye daha yakın olan ancak CHP’nin politikalarını beğenmeyen batıdaki bu kesim şimdi seçim barajı düştü diyerek oylarını HDP’ye vermekten vazgeçerler teorisinin akla daha yakın olduğunu söylemek yanlış olmaz. Batıda HDP’ye oy veren entelektüel kesim bu kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaybetmesi adına oylarını Millet İttifakına yönlendirecektir. Bu da Millet İttifakı için artı yüzde 5 oy demektir.
Dünya’nın hiçbir demokratik ülkesinde iktidar oy kaybederken muhalefetin oy kazanamadığını görmek olası değildir. Ülkemizde iktidar olan Ak Parti ve MHP kan kaybederken ne hikmetse ana muhalefet partisi CHP bir türlü bu düşüşü kendi partilerine kanalize edemiyor. Zira ana muhalefet, politikalarını güncelleyerek halka güven veremiyor. Şimdi seçim barajı konusunda önermelerin doğru olduğunu varsayarsak ülkeyi yöneten Cumhur İttifakı kendi düzenlediği yeni seçim barajı çalışmalarıyla kendi ayağına kurşun sıkmış olacak. Yüzde 3 oranında milliyetçi tabandan oy kaybederken, Millet İttifakı ise batıdan HDP’ye kayan yüzde 5 oranındaki oyu geri kazanmış olacak. Peki, ben bu kadar basit çıkarımlarda bulunurken, bu çalışmaları yapan koca koca siyasiler bu gerçekleri göremez mi diye sorabilirsiniz. Bence bu adamların neyi gördüklerinden ziyade toplumun neleri gördüğü ya da görmek istediğini seçim sonuçlarını belirleyecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .