SARI: MARMARA DENİZİNİN UMUDU PİNALARDIR

SARI: MARMARA DENİZİNİN UMUDU PİNALARDIR

ABONE OL
22 Haziran 2023 13:40
SARI: MARMARA DENİZİNİN UMUDU PİNALARDIR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Marmara Denizinde  müsilaj tehlikesinin devam etiğini belirterek Marmara Denizinin umudu Pinalar, Pinaların da umudu Marmara Denizidir dedi.

Bandırma’nın sahilinde bir kafede düzenlenen açık hava söyleşisinde konuşan Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı ” Pinalar Akdeniz’de yok olmaya başladılar. Pinaların son sığınağı Marmara Denizi oldu. Marmara Denizindeki çayırlar Pinaların yaşam alanları,  bu alanların korunması büyük önem arz ediyor.

Pina bir saatte 6 litre deniz suyunu temizliyor

Deniz ekosistemini temizlemek için midye ve pina gibi doğal türlerin çoğaltılması gerektiğini söyleyen Dekan Sarı, “Midye çiftlikleri artıyor. Bu denizin filtrelenmesi için önemli bir şey. Pina da büyük bir midye türüdür. Boyu 120 santime kadar büyüyebilen pinalar Marmara’da 70-80 santim boyutunda. Pina bir saatte 6 litre deniz suyunu filtre ediyor. Deniz tabanına sabit üçgen bir yapıya sahip olan pinalar, sürekli açılıp kapanarak günde 150 litre deniz suyunu filtreliyor.” dedi.

Marmara Denizi’nin pinaya ihtiyacı var

Kirlettiğimiz bütün suların hepsini midyeler ya da pinaların temizleyemeyeceğine değinen Prof. Dr. Sarı, “Bir taraftan atık arıtma tesislerimizi inşa ederken bir taraftan denizin doğal filtreleme sistemini desteklememiz gerekiyor. Biz şu anda Marmara Denizi’ndeki pinaları çoğaltmak, korumak ve yaşatmak için yola çıktık. Lakin Marmara Denizi’nin de pinaya ihtiyacı var. Pinalar için Marmara Denizi son sığınak. Deniz çayırlarının korunması pinanın yaşamı için çok önemli. Pinaların en önemli habitatı deniz çayırlarıdır. Suları temizleyen bu doğal organizmalara zarar vermeyin. Müsilajsız bir Marmara için pina projesi çok önemli.” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.