SANAYİCİ ORTADOĞU'DA GÜVENLİK VE VİZE SORUNU YAŞIYOR - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

SANAYİCİ ORTADOĞU’DA GÜVENLİK VE VİZE SORUNU YAŞIYOR

Bu haber 25 Ocak 2020 - 10:37 'de eklendi ve 761 kez görüntülendi.

1965 yılında Rıdvan Kavruk tarafından kurulan ve günümüzde 50 bin m2’lik açık arazide 20 bin m2’lik kapalı alana sahip Bandırma’daki merkezinde dünya çapında projelere imza atan YEMMAK Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Yazıcı Bandırma Şehir Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Osman ATA’ya 2019 yılı ekonomik verilerini ve yaşanılan zorlukları değerlendirdi.
2018 yılında Rusya ile yaşadıkları vize sorunlarının hükümetin girişimiyle çözüldüğünü anımsatan Yazıcı, Yemmak olarak tamamlanmış ya da devam eden projelerinin yer aldığı Mısır, Suudi Arabistan, Irak, Libya gibi ülkelere gitmekte vize problemi yaşadıklarını ifade etti. Yazıcı, bu ülkelerde daha önceden firma olarak kurdukları fabrikalar olduğunu ve zaman zaman bu fabrikaların ihtiyacı olan teknik desteği vermek adına teknik elemanların bu ülkelere gitmek durumunda olduğunu ifade ederek, “Ortadoğu ülkelerinden vize almakta güçlük çekiyoruz. Sudan, Mısır, Suudi Arabistan, Ürdün, Irak, Libya’da Hafter’in hakim olduğu kısımlar, Mozambik gibi ülkelere teknik elemanlarımızı göndermek durumunda kaldığımızda vize ve güvenlik problemleri yaşıyoruz” dedi.
Rusya ‘dan vize almak biraz kolaylaştı
YEMMAK Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Yazıcı, 2018 yılında Rusya ile işdünyası arasında yaşanan vize sorunlarının bu yıl biraz daha azaldığını ifade ederek, “Rusya’ya turist olarak her zaman gidebilirsiniz. Bunun için bir sıkıntı yok ama işadamı olarak iş bağlantıları için Rusya’ya gitmek istediğinizde zorluklar yaşıyorduk. Rusya’da da projelerimiz ve yaptığımız fabrikaların yedek parça, garanti süreci gibi işlerimiz var. Bunlar için teknik adamlarımızın oraya gitmesi lazım. Bu konuda geçen sene yaşanan sorunlar bu yıl biraz daha hafifledi ” dedi.
Projelerimiz yoğunluklu olarak Ortadoğu’da
YEMMAK Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Yazıcı devam eden projelerinin yoğun olarak Ortadoğu ülkelerinde olduğunu belirterek, “Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün, çok yoğun olarak Irak, Mozambik, Filipinler gibi ülkelerde projelerimiz var. Mozambik’te yem fabrikası kuruyoruz şu an. Bağdat’ta şu anda ciddi tesisler kuruyoruz. Geçenlerde bir elemanımız ayaklanmalar esnasında denk geldi ve mahalle aralarından zorlukla kaçırabildiler.
Faizin düşmesinin yatırımcı için büyük avantajı var
YEMMAK Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Yazıcı son 1 yılda faizlerde ve döviz kurlarında 2018 yılına oranla yaşanan düşüşlerin yatırımcıyı olumlu etkilediğini ve yatırımların artış gösterdiğini ifade ederek, “Biz yurt içine de dolarla mal satıyoruz. Bu büyük bir korku. Yurt içinde yatırımcılar dolar bazında yatırımdan TL’ye döndüler. Ama yurt içi ile yurt dışını dengelettiriyoruz. Faizdeki düşüş yatırımcıyı kolaylaştırıyor. Yatırımlar artıyor. Faizin düşüşünün yatırımcı için büyük bir avantajı var” diye konuştu.

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Grand Asya Hotel

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN