SAĞLIK EMEKÇİLERİ EYLEMDE

SAĞLIK EMEKÇİLERİ EYLEMDE

ABONE OL
1 Ağustos 2023 15:01
SAĞLIK EMEKÇİLERİ EYLEMDE
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası ( SES ) ve Hürriyet Sağlık Sendikası Toplu İş Sözleşmelerinin başlaması nedeniyle Bandırma Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde ortaklaşa basın açıklaması yaptılar. Basın açıklamasını SES Bandırma Temsilcisi İpek Çetinkuş  ile Hürriyet Sağlık Sen Bandırma temsilcisi Mehmet Ali Vazvaz yaptı.

1 Ağustos Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın kuruluş yıldönümünde kutlama yapmak yerine sağlık emekçilerinin hakları için mücadele ettiklerini söyleyen Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Bandırma Temsilcisi  İpek Çetinkuş, “Artık biz emekçiler yoksulluk sınırı altında bir yaşamı kabul etmiyoruz. Gerçek bir ‘Grevli Toplu Sözleşmeli Sendika Yasası’ istiyoruz. Ortaoyunu gibi yapılacak sözleşmeye karnımız tok… Çünkü biz sağlık emekçilerinin çalışma koşulları giderek daha zorlaşmış, sağlık hizmetlerinde nitelik düşürülerek sadece para kazandırılan bir boyuta taşınmıştır.” dedi.

“HER GEÇEN GÜN YOKSULLAŞIYORUZ”

Sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddete değinen İpek Çetinkuş, “Sağlıkta şiddetin artmasının tek sebebi öfkeli birkaç insan değil izlenen ve yanlış sürdürülen sağlık politikalarıdır. Her geçen gün biraz daha yoksullaşıyoruz. Ağır çalışma şartları ve emeğimizin karşılığının verilmemesi nedeniyle motivasyonumuz düşmüştür. Başta doktor ve hemşireler olmak üzere sağlık emekçileri maalesef ki çareyi yurt dışına gitmekte aramaktadır. Aynı zamanda hizmet verdiğimiz hastalarımız için de buradayız, çünkü biliyoruz ki en az bizim kadar onlar da mağdur.” diye konuştu.

“TALEPLERİMİZ AÇIK VE NET”

Eylemde taleplerini sağlık emekçilerinin taleplerini dile getiren Hürriyet Sağlık Sen Bandırma Temsilcisi Mehmet Ali Vazvaz, “Bugün başlayan TİS görüşmelerimizde biz sağlık emekçilerinin talepleri açık ve nettir. Taleplerimiz; Sağlık alanında çalışan tüm emekçiler sağlık hizmetleri sınıfına alınması, Performans, ek ödeme, teşvik adı altında farklı kalemlerde değil, tek kalemde ve emekliliğimize yansıyan temel ücret, en düşük memur maaşının yoksulluk sınırı olan 38 bin liranın üzerinde olması, nöbet icap ve fazla çalışma ücretlerinin 2 kat arttırılması, sağlıkta sözleşmeli idareciliğin tamamen kaldırılması, tüm kamu sağlığı çalışanlarının aynı mevzuat hükümlerine göre kadrolu olarak istihdam edilmesi, kamu sağlık hizmeti verilen (Aile Sağlığı Merkezi) ASM ‘lerde her türlü giderlerin devlet tarafından karşılanmasını istiyoruz. Haklar yasalardan önce gelir. Haklarımız için yaşasın fiili ve meşru mücadelemiz.” diye konuştu.

“SENDİKA YASASININ ÇIKARILMASINI TALEP EDİYORUZ”

Taleplerinin gerçekleşmesi için mücadele verdiklerini söyleyen Başkan Vazvaz, “Covid-19 gibi meslekle ilgili hastalıklar, illiyet bağı aranmadan sağlık kurumlarında çalışan tüm personel için meslek hastalığı sayılması, üniversite hastanelerinde de çalışanlara tayin hakkı verilmesi, her hastaneye 0-3 ve 3-6 yaş ücretsiz kreşlerin açılması, ücretsiz yol ve servis olanağının sağlanması, vergi diliminin yüzde 15’de sabitlenmesini, sosyal dinlenme tesislerimizin yeniden açılmasını da istiyoruz. Ayrıca sağlık hizmetleri ağır ve tehlikeli işler kapsamındadır, buna göre yıpranma payı 90 gün üzerinden tam olarak ödenmesi ve geçmiş yılları da kapsaması, sağlık emekçilerine karşı şiddetin önlenmesi için gerekli önlemlerin alınarak şiddet üreten sağlık sisteminin yeniden revize edilmesini talep ediyoruz. Taleplerimizin yaşam bulması için dile getirebileceğimiz grevli, toplu sözleşmeli, özgürlük pazarlık hakkı içeren sendika yasasının çıkarılmasını istiyor ve talep ediyoruz.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.