PUDUHEPA - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

PUDUHEPA

Bu haber 06 Haziran 2020 - 15:00 'de eklendi ve 974 kez görüntülendi.

Hafta başında ,Milattan önce 13.yy başlarında yaşamış bir Hitit Kraliçesi olan Puduhepahakkında bir yazı hazırlamaya karar vermiştim.Puduhepa ile; Tolga Örnek ‘in yönettiği “The Hittites”isimli belgeselde tanışmıştım yıllar önce.Oldukça etkilendiğim bu tarihi figür ile ilgili bilgilerimi tazelemek için kolları sıvadım.

Tarihte bilinen ilk yazılı anlaşma olan Kadeş Anlaşması’nda Puduhepa’nın mührü vardı.O kadar güçlü ve etkin bir kadındı ki; sadece Hititlerden kalan kaynaklarda değil,Mısır kaynaklarında da Puduhepa’ya rastlıyorduk.Öyle ki, II.Ramses “kızkardeşim”diye bahsediyordu Mısır tabletlerinde ondan.

Kimileri Puduhepa’yı barışı,sevgiyi ve bilgeliği tabletlere kazıtan kadın olarak tanıyordu.Kimileri ise ilk feminist ve  tarihin gördüğü ilk kadın hakları savunucusu olarak kabul ediyordu onu.

İçine biraz da romantizm katılmış bu bilgileri ,tarihi kaynaklardan süzdüğümde, maalesef destekleyici bir kanıt bulamadım.Ancakkesin olarak bildiğim şuydu ki;Puduhepa diğer Hitit Kraliçelerinden farklı olarak, politik faaliyetlerde de bulunmuştu,ülke yönetiminde eşi Kral ile birlikte söz sahibi olmuştu,ve tarihte bilinen ilk barış anlaşmasına bir kadın olarak kendi mührünü basmıştı.(Bu mühür Adana Müzesi’nde sergilenmektedir.)

Araştırmalarıma devam ederken,amacımın dışında bir bilgi ile karşılaştım ve bu yazının yönünü de, bu nedenle beni çok mutlu eden  “Puduhepa ve Kızkardeşleri “‘projesine ve TOÇEV’e çevirmeye karar verdim.

TOÇEV yani “Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı”1994 ‘ten beri faaliyet gösteren ,
okumak isteyen ancak ailesinin maddi yetersizliği nedeniyle okuyamayan ya da çalışmak zorunda olan çocuklara tüm eğitim hayatları boyunca maddi ve manevi destek veren bir yardım kuruluşu.

TOÇEV geçtiğimiz senelerde bir proje başlatmış ve yardım toplamak amaçlı sattığı bez bebeklerden birine Puduhepa daha doğrusu “Barış Kraliçesi Puduhepa”adını vermiş.Bu bez bebeğin yanına   bir de bir masal kitabı eklemiş.Masalda ise, Puduhepa’nın nasıl çabalayarak kraliçe olduğu,nasıl bilge bir yöneticiye dönüştüğü mitolojik bir dille anlatılıyor ve Puduhepa ile ilgili tarihi bilgiler bir kahramanlık hikayesi çerçevesinde çocuklara öğretiliyor.

Üstelik masalın kahramanı,kahramanlığını;savaştan,zorbalıktan,kaba güçten değil;iyi niyetten,barışseverlikten ve bilgeliğe açılan erdemlerden alıyor.

Çocuklarımızın,ithal kahramanlar yerine,bu topraklardan çıkmış ve “barış”ı simgeleyen bir kadın kahramandan etkilenmesini ,ve onu örnek almasını siz de istemez miydiniz?Ben kendi adıma çok isterdim.Bu yüzden,tanıdıklarımın çocuklarının bir sonraki doğumgünlerinde ,kara kara ne alsam diye düşünmeyeceğim.Onlara “Barış Kraliçesi Puduhepa”yı hediye edeceğim…

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Grand Asya Hotel