PROJE YOK,TOTEM VAR - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

PROJE YOK,TOTEM VAR

Bu haber 26 Haziran 2020 - 11:02 'de eklendi ve 1.146 kez görüntülendi.

Geçtiğimiz hafta Bandırma’da yapılan turizm toplantısında gündeme gelen totem konusu Balıkesir’le bir anda aramızda adeta soğuk savaş estirdi. Toplantının başından sonuna kadar totem gündemdeydi. Bandırma’nın Balıkesir’le yaşadığı ve yıllar öncesine dayanan il olma konusunu, 60 yıllarda rahmetli Adnan Menderes zamanından günümüze kadar gelen Bandırma’nın il olma isteğini artık 7’den 70’e bilmeyen yoktur herhalde.
Bir totem bile bu süreci yeniden canlandırmaya yetti de arttı bile. Aslında Bandırmalıların gösterdiği tepki toteme değil. 2013 yılında kuruldu Büyükşehir Belediyesi. Ondan öncesinde Balıkesir Belediyesi vardı ve Bandırma’da kimsenin Balıkesir Belediyesiyle bir işi yoktu. Balıkesir Belediyesi kendi ilini yönetiyor, Bandırma Belediyesi kendi ilçesini yönetiyordu. Ama 2013 yılında Balıkesir’in Büyükşehir olması ile neredeyse tabiri caizse Büyükşehir ilçelerin yönetimine ortak oldu. Oldu da ne oldu? Koca bir hiç.
2013 yılından bu yana iki Başkan gördü Balıkesir Büyükşehir Belediyesi. Yücel Yılmaz ise üçüncü Büyükşehir Belediye Başkanı. Peki Bandırma’da 2013’ten bu yana “Ya helal olsun bunu da Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bandırma’ya yaptı” diyebileceğiniz birşey var mı? Yok. İşte totem falan değil, Bandırmalıların gösterdiği tepki buna aslında. Sen 7 yıldan bu yana Bandırma’ya bir eser kazandırmadıysan, bir de bunun üzerine Bandırma’nın merkezine sabaha karşı totem dikersen, Balıkesir’e hoş geldin yazarsan tepki görünce de ne var bunda demeyeceksin! Bir kere Bandırma ile Balıkesir arasındaki soğuk rüzgarları, ve uzun senelerdir oluşan bu algıyı yıkmak istiyorsanız, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ni Bandırma’da hissettireceksiniz! Neyse ki Büyükşehir Belediye başkanı Yücel Yılmaz tepkiyi iyi algılayarak sökün talimatı verdi de bu konuda böylece kapandı gitti.
Aslında konu fazla uzatıldı bence ve toplantıyı da gölgede bıraktı aslında. O toplantıda yıllardır söylenip durulan fakat bir türlü hayata geçirilemeyen 12 ay yapılabilecek, kaplıca, deniz ve doğa turizmi bir türlü hayata geçirilemiyor. Balıkesir ili doğa , deniz , güneş ve kaplıca zengini bir yer. Burada iş İl Turizm Müdürlüğüne düşüyor ama maalesef bu konuda zenginliklerimiz iyi tanıtılmıyor. Tabiri caizse ,un var, şeker var ama helvayı yapacak yok. Burada yeni Valimiz Hasan Şıldak’a büyük iş düşüyor. İlimizdeki Kaymakam, belediye başkanı, turizm işletmecileri , ve faaliyetleri duyuracak Basın mensuplarının da katılacağı il turizm koordinasyonu toplantısı düzenleyip Balıkesir’in yıllardır özlemini çektiği yükselişi sağlaması gerekli.
Her şey bir yana Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun ile Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın iyi diyalog içinde olmasının Bandırma’ya hizmet açısından büyük katkı sağlayacağı kanısındayım. Ters düşmenin Bandırma’ya hiçbir yararı olmaz. Ama tabiki her iki Belediye Başkanı da ne kadar iyi diyaloglara da sahip olsalar kendi Belediyelerine dönük haklarını da pozitif olarak korumalıdır. Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun için “Önce Bandırma” felsefesi önemlidir. En azından şu süreçte böyle olmalı. Ne zaman ki Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin projeleri Balıkesir kent merkezinin dışına çıkıp ilçelerine sirayet ederse o zaman süreç de, kafalardaki algı da farklılaşabilir.

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Grand Asya Hotel