PERTEVNİYALDE RESTORASYON ÇALIŞMALARI HIZLI VE BİLİNÇLİ İLERLİYOR

PERTEVNİYALDE RESTORASYON ÇALIŞMALARI HIZLI VE BİLİNÇLİ İLERLİYOR

ABONE OL
9 Ocak 2024 14:52
PERTEVNİYALDE RESTORASYON ÇALIŞMALARI HIZLI VE BİLİNÇLİ İLERLİYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yıkılma tehlikesi nedeniyle defalarca gündeme gelen tarihi Pertevniyal Hastanesi’nin restorasyon çalışmaları kapsamında çatısı tamamlandı.
1932 yılında faaliyete geçen tarihi Pertevniyal Hastanesi 78 yıl boyunca Bandırmalılara sağlık hizmeti verdi. 1932 yılında hizmete açılan bina, 2010 yılında çürümeye terk edildi. Kısa bir süre önce Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi tarafından restorasyon çalışmalarına başlanan Pertevniyal Hastanesi’nde çalışmalar devam ediyor. 2020 yılında eski BANÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, binanın bir bölümünün üniversite tarafından kullanılacağını kalan bölümünün ise kent müzesine dönüştürüleceği belirtmişti. Yıkılma tehlikesi nedeniyle defalarca gündeme gelen harabe halindeki binanın ilk aşamada çatısı restore edildi. Çatı restorasyonu büyük ölçüde tamamlanırken yetkililer restorasyona çatıdan başlanmasının nedeninin yağışlı havalar nedeniyle binadaki sütun ve kolonların daha fazla zarar görmesini engellemek ve ince işçiliklerin rahatlıkla çalışılabilmesi olduğunu dile getirirken, binanın restorasyon çalışmalarının Kültür ve Turizm Bakanlığı uzmanlarının oluşturduğu takvime göre devam ettiği vurgulandı.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.