PANÇ: KALP SAĞLIĞININ DÜŞMANI METABOLİK SENDROMDUR - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

PANÇ: KALP SAĞLIĞININ DÜŞMANI METABOLİK SENDROMDUR

Bu haber 28 Eylül 2022 - 9:59 'de eklendi ve 863 kez görüntülendi.

 

29 Eylül Dünya Kalp Günü dolayısıyla kardiyolog Selim Panç, metabolik sendrom bir dizi faktörün bir araya gelmesi ile ortaya çıkan, kalp hastalıkları, felç ve tip2 diyabet riskini arttıran önemli bir risk grubu topluluğudur dedi.

Kardiyolog Selim Panç “ Metabolik  sendrom, artmış kan basıncı, insülin direnci, yüksek kan şekeri, obezite, artmış trigliserit düzeylerinden oluşur. Türkiye ‘de metabolik sendrom görülme sıklığı erkeklerde %28, kadınlarda %40 oranında olup oldukça yüksek düzeydedir. Metabolik sendrom kişilerin yaşam biçimi, beslenme bozuklukları ve hareketsizlik ile bağlantılıdır. Türk Kalp Vakfına göre, Metabolik sendrom aşağıdaki 5 durumdan en az 3 tanesi bir arada bulunuyorsa metabolik sendrom var demektir.

1.Artmış Bel Çevresi: Göbek üzerinden ölçülen bel çevresinin erkeklerde 102 cm, kadınlarda 88 cm den fazla olması

2.Yüksek trigliserit  düzeyi: 150mg /dl üzerinde olması

3.Düşük HDL düzeyi: HDL  Kolesterol düzeyinin kadınlarda 50,Erkeklerde 40 ‘ın altında olması

4.Yüksek kan basıncı: Kan basıncının 135/90 üzerinde olması

5.Bozulmuş açlık kan şekeri: Kan şekerinin 100 mg/dl üzerinde olması

Metabolik sendrom, Kalp Damar hastalıklarını ve şeker hastalıkları riskini arttırır. Söz Konusu Kalp ve Damar hastalıkları, kalp krizi, kalp yetersizliği, ritim bozuklukları, ani ölüm, felç olabilir.

Metabolik sendrom olanlarda kalp hastalığı gelişme riski olmayanlara göre iki kat daha fazladır.

Metabolik sendrom olanlarda şeker hastalığı gelişme riski  olmayanlara göre 5 kat fazladır.

Metabolik sendrom, riski fazla kilolu olan, az hareket eden, sağlıksız beslenenlerde, ailesinde şeker hastalığı ve yüksek tansiyon olanlar, sigara içenlerde  fazladır.”

 

Metabolik Sendroma karşı ne yapmalıyız sorusunu yanıtlayan Kardiyolog Selim Panç “ Metabolik sendrom oluşturan risk faktörleri bir biri ile yakın ilişkilidir.

1.İdeal kiloda olmaya özen gösterin.

2.Haftada en az 3 gün, en az 45 dakika spor yapın.

3.Tuz tüketiminizi azaltın. Sofradan tuzu kaldırın.

4.Bel çevrenizi takip edin. Unutmayın sadece estetik değil aynı zamanda sağlık ölçümüzdür.

5.Kan basıncınızı düzenli ölçtürün. Kendi kan basıncınızı ölçmeyi öğrenin. Hipertansiyon her zaman sinsi bir hastalıktır. Tedaviye başlamakta geç kalmayın.

6.Tıbbı yardım alın.

Metabolik sendrom veya bu sendromu oluşturan risk faktörleri çoğu zaman tıbbı tedavi gerektirir. Özellikle ailenizde kalp hastalığı veya şeker hastalığı varsa  geç kalmayın. Çocuklarımız  da ve genç erişkinler de kilo sorunu ve metabolik sendrom ciddi bir tehlikedir. Çocuklarınızda da kan basıncı, yağ düzeyleri  ve kan şekeri ölçtürmeyi ihmal etmeyin.” Dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

casino siteleri slot siteleri
fotos de mujeres hermosas en la playasister in law saves my marriagejulia osten viral video

pet shopKedi mamasıKöpek maması