PANÇ: FAŞİST 12 EYLÜL DARBESİNİN 40. YILINDAYIZ - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

PANÇ: FAŞİST 12 EYLÜL DARBESİNİN 40. YILINDAYIZ

Bu haber 11 Eylül 2020 - 15:54 'de eklendi ve 1.677 kez görüntülendi.

CHP İlçe Başkanı Selim Panç 12 Eylül darbesinin yıl dönümünde basın bildirisi yayınladı. Karanlık deyince aklımıza gelen tarih olan, demokratik hakları ve insan haklarını hiçe sayan, şiddeti ve işkenceyi kurumsallaştıran, siyasi partileri ve sendikaları kapatarak örgütsüz toplumun yollarını açan ve bu gün yaşadığımız Cumhuriyet’in bütün kazanımlarını, inşaa ettiği kurumları ve fabrikaları satmanın yasal dayanaklarını oluşturan 12 Eylül’ün, yani faşist askeri darbenin 40. yılındayız diyen Panç “12 Eylül Zihniyetinin Kimlerin İşine Geldiği Ortadadır. 12 Eylül gerçekleştiğinde ABD’ye bir Amerikalı askerin ülkesine yolladığı “Bizim çocuklar başardı” mesajı ile, darbeyi alkışlayarak karşılayan bir patronun verdiği “Bu güne dek işçiler kazandı artık biz kazanacağız” demeci aslında 12 Eylül’ün ve o zihniyetin en çok kimlerin işine geldiğini ortaya koymaktadır. Sonrasında sendikalara atanan kayyumlardan grev hakkının yasaklanmasına, fişlenmeden işkencelere, göz altında kaybolan ve hala haber alınamayan insanlardan 24 Ocak kararlarıyla gelen özelleşme ve kamunun tasfiye sürecine dek; gerçekleştirilen ne olduysa halkın aleyhine ve Cumhuriyet’in temel değerleriyle, insan haklarına aykırı olarak gerçekleştirilmiştir.”

Basın bildirisine “AKP Ölmüş Olan 12 Eylülcülerin Fikirlerini İktidarda Tutmuştur şeklinde devam eden CHP İlçe başkanı Selim Panç “Sonrasında püskürtülen 15 Temmuz Hain Darbe girişimi de pek tabiki aynı dayanaklarla, aynı kirli emellerle gerçekleştirilmeye çalışılmış ama vatandaşlarımız ve o gün tüm milletvekilleri ile siyasi partilerin ortak tutumuyla TBMM’nin terk edilmeyerek dik duruş sergilemesi ile bertaraf edilmiştir. Fakat sonrası dönemde ülkemiz OHAL ve KHK’larla yönetilmiş, o gün iktidar partisi tarafından ayakta alkışlanıp yere göğe sığdırılamayan muhalefet siyasetin dışında tutularak adeta TBMM yok sayılmıştır. Askeri darbe engellenmiş, ülkenin içinde bulunduğu durum bir fırsata çevrilerek sivil darbe hayata geçirilmiştir!

Öncesinde, yani henüz iktidara geldiğinde de örgütsüz toplum, sendikasız işçi, özelleştirmeyi öngören ekonomik yapı, darbe anayasası gibi 12 Eylül’ün ortaya koyduğu toplumsal, sosyal ve siyasal yapı AKP için bulunmaz bir fırsata dönüşmüştür. O günden başlayan süreçte ve günümüze kadar gelen uygulamalarda görüldüğü üzere; AKP, ölmüş olan 12 Eylülcülerin fikirlerini iktidarda  tutmuştur! 12 Eylülcüler gitmiştir ama ruhu hala ülkemizin üzerinde karanlık olarak dolaşmaktır! Öyle ki 15 Temmuz’da halka ve devlete karşı ayaklanan terör örgütünün başındaki şuursuzun cemaat örgütlenmesinden her gün gündeme başka bir skandalla gelen tarikatlar ve bunların devlet içindeki kadrolaşmalarına dayanak sağlayan şey de 12 Eylül zihniyeti ve bu zihniyetin devamcıları olarak devletin kılcal damarlarına bu hain ve sahtekarları yerleştirenler, önlerinde el pençe fotoğrafları olanlardır!

“Askeri, Sivil ve Tek Adam Darbelerini Kabul Etmiyoruz!”

Kuruluşun ve kurtuluşun partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin biz üyeleri, yöneticileri ve gönül verenleri olarak demokrasiye gerek sivil darbe, gerek askeri darbe gerekse tek adam darbesi ile müdahale edilmesini asla kabul etmiyoruz! 12 Eylül’ü, onun arkasındaki karanlık güçleri, perişan ettikleri adalet ve hukuk sistemini, işçi sınıfının ve emekçilerin kazandıkları hakların ellerinden alınmasını kabul etmiyoruz ve her yönden ülkemiz yeniden demokratik bir hukuk devleti olana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz!

12 Eylül döneminde öldürülen, işkence gören, kaybedilen, hayatları çalınan tüm vatandaşlarımıza saygılarımızı sunuyoruz! Yeri dolmayacak kayıplarımızı geri getirmek imkansız olsa da uğruna canlar verilen, hayatlar yitirilen değerler olan demokrasi, özgürlük ve bağımsızlık için mücadele etme azmimizden asla geri adım atmayacağız!
Askeri ve Sivil Darbelere Hayır!
Yaşasın demokrasi, yaşasın Cumhuriyet!” Dedi.

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.