PANÇ: EMEKLİLERİN TALEBİ BİZİM TALEBİMİZDİR - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

PANÇ: EMEKLİLERİN TALEBİ BİZİM TALEBİMİZDİR

Bu haber 22 Temmuz 2020 - 12:43 'de eklendi ve 1.800 kez görüntülendi.

CHP İlçe Başkanı Selim Panç yayınladığı basın bildirisi ile emeklilere verilen Bayram ikramiyelerinin arttırılmasını talep etti.

2018 yılında partimizin seçim vaatlerinde bulunan emeklilere bayramlarda birer maaş ikramiye sözü üzerine, öncesinde ‘Devlet ekonomisi bunu kaldırmaz’ diyen iktidar bilindiği üzere 2018 yılında emeklilere iki bayram öncesi bayram ikramiyesi ödemek durumunda kalmış, fakat bir maaş değil 1000 TL olarak belirlediği bu ödeme miktarı belli bir ödeme olması nedeniyle yükselen fiyatlar karşısında alım gücünü yitirmiştir diyen CHP İlçe başkanı Selim Panç ” 2020 Mart ayında ortaya çıkan Covid-19 pandemisi nedeniyle emeklilerimizin zorunlu harcamaları artmış, almakta oldukları emekli aylıkları ve emekli ikramiyesi ihtiyaçlarını karşılayamaz haline gelmiştir.” dedi.

Pandemi nedeniyle emekli aylıklarının en düşük seviyesinin bin 500 TL’ye çıkarılmasına ilişkin düzenlemeye paralel olarak emekli ikramiyelerinde de satın alma gücündeki düşüşü önleyecek düzeyde bir iyileştirme yapılması gerekmektedir şeklinde konuşan Panç “Partimiz milletvekilleri bu konuda verdiği Kanun Teklifi ile emeklilerimize ödenen bayram ikramiyelerinin 1000 TL’den 1500 TL’ye çıkarılmasını ve bankalar, sigorta şirketleri, ticaret ve sanayi odaları ve borsalardan emekli olmuş ve halen 506 Sayılı Kanun kapsamında aylıklarını almakta olanların da emeklilere sağlanan bayram ikramiyesi hakkından yararlanmalarının sağlanmasını istemiştir.

Aynı zamanda enflasyon oranı göz önüne alınarak 2020 yılı için emekli maaşlarına %5.75’lik bir zam yapılmış, bu zamla yaşamlarını sürdürmeleri istemiştir. TUİK verileri baz alınarak belirlenen enflasyonun, ‘TUİK Genel Müdürü’ değiştirilerek dünyada eşi benzeri olmayacak şekilde yaklaşık %10’luk bir düşüş gösterildiği hala hafızalarımızdadır. Yani marketler, pazarlar, manavlar yanarken; et zorunlu tüketim ürünü yerine lüks bir gıdaya dönüşmüşken bu enflasyon verileri ve bu doğrultuda yapılan emekli maaşlarına zam kabul edilemez.

Bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak emeklilerimizin bu süreci yakından takip etmesini istiyoruz. Bandırma’da emekli örgütleri ile daha önce bir arada yaptığımız basın açıklamasında belirttiğimiz gibi ‘Biz emeklilerin taleplerini kendi taleplerimiz olarak görüyoruz’ ve bu doğrultuda bir mücadele ekseni belirliyoruz.
Tekrar hatırlatıyoruz: Sosyal devlet anlayışının önemli göstergelerinden birisi de yaşlılarını koruma ve onlara insan onuruna yakışır bir hayat seviyesi sunma yükümlülüğüdür.

Emeklilerimiz insani koşullarda yaşayana, emekli olduktan sonra evlerini geçindirmek için güvencesiz çalışmak zorunda kalmayana dek mücadelemizi sürdüreceğiz. ” dedi.

 

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.