ÖZTAYLAN ATIKSU ARITMA TESİSİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

ÖZTAYLAN ATIKSU ARITMA TESİSİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

ABONE OL
5 Ağustos 2023 10:10
ÖZTAYLAN ATIKSU ARITMA TESİSİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Ali Taylan Öztaylan inşaatı devam eden Bandırma Entegre su projesi olan atıksu arıtma tesisinde incelemelerde bulundu. Büyükşehir İlçe Hizmetler Daire Başkanı Koray Başa, Baski Bölge Müdürü Selçuk Koç, Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Doğan ile bölgedeki çalışmalara devam eden Öztaylan BASKİ ve yüklenici firma yetkililerinden Bandırma atıksu arıtma tesisi hakkında brifing aldı.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının AB fon destekli yapımına başladığı Atıksu Arıtma tesisinin bitim tarihi 25 Ocak 2024. İncelemeler sonrasında Şehir Gazetesine açıklamalarda bulunan Ak Parti Balıkesir Milletvekili Ali Taylan Öztaylan “ Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin hayata geçirdiği bu projenin amacı, Marmara Denizi’nin Bandırma Körfezi’ne olan kirlilik yüklerini azaltmak ve çevre kirliliğini en aza indirmek, yer altı suyu kirlenme riskini önlemektir. Bilindiği üzere Bandırma çok uzun yıllardan bu yana atıksularını derin deşarj yöntemiyle Bandırma Körfezine boşaltıyor. Bu da körfezimizin ve Marmara Denizi’nin kirlenmesine neden oluyor. Yaşanan müsilaj felaketinin de ana nedenlerinden biri Marmara Denizinde yaşanan bu kirliliktir.

Atıksu Arıtma Tesisinin yapıldığı bölge zemin olarak Bandırma’nın en sağlam bölgelerinden biri. Tesis de deprem yönetmeliklerine uygun olarak inşa ediliyor. 173 Bin nüfusa arıtma kapasitesine uygun tesis ileri biyolojik arıtma tesisi olacak. Bu boyuttaki tek arıtma tesisi Bandırma’da yapılıyor. Arıtmada kullanılan sular biyolojik işlemlerden sonra park ve bahçe sulamalarında kullanabilecek. Bu tesisin çevreye koku salınımı yapacağı endişesi olsa da yetkililerin bilgilendirmelerine göre bu asla olası değil. Çevreye herhangi bir koku rahatsızlığı olmayacak. Şu anda kullanılana derin deşarj ünitesi kapatılmadığı için bir arıza anında bu ünite işlemine devam edebilecek. İnşaatın en önemli aşaması olan betonarme kısmı büyük oranda ilerlemiş durumda. “

Toplam sözleşme bedelinin 10  milyon 487 bin Euro olduğunu belirten Ak Parti Balıkesir Milletvekili Ali Taylan Öztaylan “ Bu projede 8 milyon 800 bin euro AB katkısı bulunurken, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ise 1 milyon 677 Bin Euro destek sağlıyor. Bu proje için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum. “ Dedi.

Haber-Fotoğraf: Cemal Atabey

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.