ÖZGÜR ÖZEL’İN İYİ PARTİ SEÇMENİNDEN OY İSTEMESİ BALIKESİR’DE KRİZ ÇIKARDI

ÖZGÜR ÖZEL’İN İYİ PARTİ SEÇMENİNDEN OY İSTEMESİ BALIKESİR’DE KRİZ ÇIKARDI

ABONE OL
27 Mart 2024 11:08
ÖZGÜR ÖZEL’İN İYİ PARTİ SEÇMENİNDEN OY İSTEMESİ BALIKESİR’DE KRİZ ÇIKARDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP’nin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Akın için sahaya inen CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Edremit, Bigadiç ve Bandırma’da İYİ Parti seçmeninden CHP adaylarına oy isteyince İYİ Parti ve CHP arasında kriz çıktı. Özel’in bu açıklamalarına İYİ Parti Balıkesir Milletvekili ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Turhan Çömez, Bandırma’da annesinin evinin balkonuna astığı pankartla yanıt verdi. Pankartın açılmasıyla gerilim tırmandı. Özgür Özel, konuşmasında İYİ Parti Balıkesir Milletvekili ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Op. Dr. Turhan Çömez’i hedef gösterince Çömez’den anında yanıt geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, seçim çalışmaları kapsamında Balıkesir’deydi. Özel, CHP’nin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Akın ile birlikte önce Edremit ve Bigadiç ardından Bandırma’da miting düzenledi.

Özel’e Pankartlı Mesaj

Özgür Özel, önce Edremit’te ardından Bigadiç’te en son da Bandırma’da İYİ Parti seçmeninden CHP’nin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Akın’a oy isteyince İYİ Parti Balıkesir Milletvekili ve İYİ Parti Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Op. Dr. Turhan Çömez, Özel’in miting yaptığı Bandırma Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan annesinin evinin balkonuna pankart astı.

“Adayınıza Oyu İYİ Parti’lilerden Değil DEM’lilerden İsteyin”

Pankartta, “Sayın Özgür Özel, adaylarınıza oyu İYİ Parti’lilerden değil, DEM’lilerden isteyin. İYİ’lerden size oy yok.” yazısını gören Özgür Özel de mitingi bıraktı. Hedefine İYİ Parti ve İYİ Parti’nin Balıkesir Milletvekili ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Op. Dr. Turhan Çömez’i koydu.

Özgür Özel’den Turhan Çömez’e: “Ananın Evine Pankart Asıp…”

İYİ Parti tarafından asılan pankarta tepki gösteren Özel, “Bir partinin genel başkanı bir meydana gelecek, bir miting yapacak. Sen de gidip ananın evine pankart astırıp protesto yapacaksın. Yazıklar olsun.” dedi.

2019 yılında İYİ Parti ile yapılan ittifak nedeniyle Ahmet Akın’ın adaylığının geri çekilmesinden bahseden Özel, “Allah biliyor ya 2019’da Ahmet Akın Balıkesir’i alıyordu. İttifak istediler. Ahmet’in boğazı düğümlendi ama partim için her şeyi yaparım dedi. Ahmet Akın adaylıktan çekildi. Büyük mücadele verildi. O zaman İsmail Ok, ellerimizle verdiğimiz belediyeyi aldı ve AK Parti’ye sundu. Sonra da AK Parti’ye geçti. AK Parti de İsmail Ok’un payını vererek milletvekili yaptı. Meral Akşener, Ahmet Akın’ın hakkını savunacağını söyledi. Bu seçim sürecinde Meral Akşener ile görüşmeler gerçekleştirdik. Öyle gittik olmadı, böyle gittik olmadı” dedi.

Özel’den Turhan Çömez’e Etik Dışı Sözler

Özel; “Balıkesir’de Ahmet Akın’ın hakkını savunacağız diyenler aksine geçmişte AK Parti’de siyaset yapıp muhalifleşen, bizim hepimizin emeğiyle var edilen, televizyon kanallarında ün yapan birisi ile geldi karşımızda aday oldu.” diye konuştu.

Bülent Arınç’ı Övüp Çömez’i Hedefe Koydu

Turhan Çömez’in yaşadığı binaya asılan pankartı eleştiren Özel, “Biz Manisa’da yıllarca AK Parti ile çatıştık. Bülent Arınç karşımdaydı ve dönem dönem sert mücadeleler verdik. Hala MHP ile yarışıyoruz. Ancak siyasi bir ahlak vardı. Birimizin mitingi varsa meydanda, öbürümüz pankartlarımızı topluyorduk. Bir partinin genel başkanı bir meydana gelecek, bir miting yapacak. Sen de gidip ananın evine pankart astırıp protesto yapacaksın. Yazıklar olsun. Şimdi bunu annesinin evi dışında astıracak yer bulamaması da hazin bir durum. Bir de düne kadar Cumhuriyet Halk Partisi’ne methiyeler düzen sen, düne kadar ittifak adayı Ahmet Akın olsa elini kaldıracak olan sen, şimdi Saray’ın söylemlerine, Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerine uyuyorsun. Ben bu ahlaksızlığı gören İYİ Parti’lilerden vallahi de billahi de oy istiyorum. Biz İYİ insanların adaletine güveniyoruz.” dedi.

Çömez’den Özel’e Jet Yanıt

Özgür Özel’in bu açıklamaları sonrası İYİ Parti’nin Balıkesir Milletvekili ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Op. Dr. Turhan Çömez’den jet bir yanıt geldi.

“Bizim Partimize Oy Verin” Demek Siyasi Nezaketsizliktir

Çömez, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Özgür Bey zor durumda. Özgür Bey hem partisinin içerisinde zor durumda hem sahada zor durumda. Bunun vermiş olduğu gerginlikle ne yazık ki biraz da siyasi rotasını şaşırarak değişik yollara dalıp siyaset yapmaya çalışıyor. Kendisi gittiği her yerde Manisa ve Ordu başta olmak üzere İYİ Parti’lilere mesaj vererek ‘Bizim partimize oy verin’ diyor. Bu siyasi nezaketsizliktir. Siyasi etik dışıdır. Siz eğer oy alacaksanız projelerinizle, kadronuzla, etrafınızla ve ekibinizle ve söylemlerinizle oy talep edin. Bir partiyi ve o partinin tabanını hedef alarak, sürekli tekrar eden söylemlerle o partinin tabanından oy talep etmeyin. Bunu geçtiğimiz günlerde Manisa’da, Ordu’da ve şimdi de Balıkesir’de yaptı. ‘İYİ Parti’lilerden oy istiyorum’ dedi.

“Senin Kapasitene İYİ İnsanlardan Oy Gelmez”

Sayın Özgür Özel, İYİ Parti’lilerden sana oy gelmez. Senin duruşuna, senin tutumuna, senin anlayışına, senin vizyonuna, senin kapasitene, senin kabiliyetine, senin yönetim anlayışına, İYİ insanlardan oy gelmez. Gelse gelse DEM’lilerden oy gelir.

“Özel, Son Derece Gergin ve Stresli”

Çömez, sözlerine şöyle devam etti; “Sen git DEM’lilerden oy iste. Nitekim DEM Parti Bandırma’da aday çıkarmadı. CHP için çalışıyorlar. Ben dedim ki, ‘Git DEM’lilerden oy iste. İYİ Parti’lilerden oy isteme’. Bu son derece samimi bir talep ve önemli teklifti kendisine. Özgür Özel, İYİ Parti’lilerden oy isteyerek aslında kendi adayına zarar veriyor. Kendi adayına olan güvensizliğini, planlarına, projelerine ve kendi fikirlerine olan inançsızlığını bir anlamda sahalara yansıtıyor. Ancak gördüğüm kadarıyla son derece gergin, son derece stresli. Onun adına ve dirayetini yitirip düştüğü bu duruma üzüldüm.

“Ben Annemin Balkonuna Pankart Astım!”

Ben kendi annemin balkonuna bir pankart astım. “Sayın Özgür Özel, adaylarınıza oyu İYİ Parti’lilerden değil, DEM’lilerden isteyin. İYİ’lerden size oy yok.” diye son derece demokratik, son derece nazik bir talepte bulundum.

Demokrasiye Tahammülü Yok

Buna tahammül edemedi Sayın Özgür Özel. Buna rıza gösteremedi. Demek ki, kendisinin demokrasiyle, özgürlüklerle ve ifade hürriyetiyle bir sorunu var. Kendisi adına üzüldüğümü söyleyebilirim.

Partisinde Üç Başlı Bir Yönetim Var

Belli ki partisi içerisinde üç başlı bir yönetim var. Bunun gerginliği içerisinde. Bir taraftan İstanbul, bir taraftan Ankara, bir taraftan kendisi. Sac ayağı şeklinde yönetilen bir CHP var. Bu yönetim krizini de sahalara yansıtıyor. Bu hırçınlığı da ondan kaynaklı. Özgür Özel adına üzüldüm. Adayına verdiği zarardan dolayı üzüldüm. Açıkça şunu söylüyorum. ‘Sayın Özgür Özel sana İYİ Parti’den oy gelmez. İYİ’lerden oy gelmez. Sana gelse gelse kendi partinden kısmi oy gelir. Belki de DEM’lilerden oy gelir. Git onlardan oy talep et. Bizim tabanımızı hedef alarak İYİ’lerden oy talep etmeyi sürdürürsen bunun siyasi faturasını ödersin’ dedim. Bugün de çok öfkelenmiş. Çok da sinirlenmiş, belli ki demokrasiye tahammülü, ifade özgürlüğüne toleransı yok. Kendisini kurucu parti olarak ilan eden CHP’nin genel başkanının böyle hırçın bir tavır içerisine girmesini ben üzüntüyle karşıladım. CHP tabanı adına üzüntüyle karşıladım.

Bizim Kırmızı Çizgimiz Terördür

Kendileri bilir ama bizim siyasi duruşumuz son derece nettir. Biz DEM Parti ile aramıza net bir ayrım koyduk. Net bir çizgi çizdik. Bizim kırmızı çizgimiz terördür, bizim kırmızı çizgimiz bölücülerdir.

CHP, Terörü Kınamayı Reddetti

Geçtiğimiz aylarda Türkiye menfur bir terör saldırısıyla büyük bir acı yaşadı. Kuzey Irak’ta askerlerimiz hain terör örgütü tarafından şehit edildi. Yavrularımızın acısı hala yüreğimizdedir. O gün Meclis’te partimizin teklifiyle bir kınama mesajı yayınlayalım dedik. Bu talebe CHP ve o günün HDP’si bugünün DEM’i itiraz etti.

Dolayısıyla saflar bir şekilde kendini belli eder. Sayın Özgür Özel de açıklamalarıyla tutum ve duruşunu belli etmiştir. Yine benim 2002’de AKP döneminde siyaset yapmama da atıf yapmış. ‘Kendisi eski AKP’lidir’ diyerek bir anlamda kendisiyle de tezat düşmüştür. Tabi o dönemde Sayın Özgür Özel, Manisa’da eczacıydı. Türkiye’nin gündemini de pek takip etme fırsatı yoktu. Siyasetin içersinde değildi ama buradan kendisine bir hatırlatma yapayım.

Çömez’den Özel’e 1 Mart Tezkeresi Hatırlatması

Bakın 1 Mart tezkeresi, CHP’nin oylarıyla değil ben ve benim gibi yurtseverlerin oylarıyla reddedildi. Meclis’teki bir çok yolsuzluk dosyası yine o dönemde ben ve benim gibi yurtseverlerin çabasıyla ortaya konmuştur. Dolayısıyla ben 2002-2007 yılları arasında bir partide siyaset yaptım ama o siyasetimi ahlaklı, namuslu ve dürüst ve demokrat bir anlayışla yaptım. Yurtseverliğim, dürüstlüğüm nedeniyle AK Parti ile ayrı düştüm.

Sayın Özel, Siz Eczanede Çalışırken Biz Mücadele Veriyorduk!

Bütün mücadelem yolsuzluklarla ve Türkiye’ye göz diken alçaklarlaydı. Ve o dönemde yaptığım siyasi mücadeleden hiçbir zaman pişman olmadım. İyi ki de yapmışım. Siz eczanede çalışırken bunları takip edememiş olabilirsiniz Sayın Özel, biz o dönemde dürüst ve ahlaklı olmamızın, Kuva-yı Milliye ruhunu temsil etmemizin ve milletten yana olmamızın bedelini ödedik. Tam 12 yıl sürgünde kaldım, sokaklarda yaşadım. Cezaevlerinde kaldım. Tren gişelerinde bilet sattım. Sokakları süpürdüm ama düştüğümüz yerden yeniden kalktık. Milletin iradesiyle yeniden seçilerek parlamentoda İYİ kadrolarla siyaset yapıyoruz. Belki bunu hazmedemiyorsunuz.

Bırakın Bizi Üç Başlı Yapınıza Çeki Düzen Verin

Belki bunu anlamakta zorlanıyorsunuz. Belki bunu anlayacak demokratik bir düşünceniz yok ama size bir tavsiyem var. Bırakın bizim tabanımızla meşgul olmayı kendinize bir dönün ve üç başlı yapınıza bir çeki düzen verin. Eş başkan gibi davranmayın. Partinizin liderliğini yapmaya devam edin. Yapabiliyorsanız kendi tabanınızı ikna edin ve adayınızı seçtirin. Eğer beceriyorsanız gidin DEM Parti’lilerden de oy isteyin. Sakın ola İYİ Parti’lileri ağzınıza almayın. İYİ Parti kadroları ahlaklı kadrolardır. Demokrat ve vizyoner kadrolardır. Göreceksiniz Türkiye’nin geleceğini İYİ Parti kadroları yönetecektir. Siz de tabi bu arada ne ile meşgul olacaksınız bilemiyorum ama belki partinizin içerisindeki çalkantılarla mücadele edersiniz. Yolunuz açık olsun.”

Tartışma Ulusal Basına Taşındı

Turhan Çömez ile Özgür Özel arasındaki pankart polemiği ulusal basına da yansıdı. Turhan Çömez, TV100 yayınına katılarak Özgür Özel’e eleştirilerini sürdürdü. TV100’de Başak Şengül’ün sunduğu “Doğru Yorum” programında konuşan İYİ Parti Balıkesir Milletvekili ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Turhan Çömez, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile arasındaki pankart polemiği hakkında “Israrlı bir şekilde ‘İYİ Parti’lilerden oy istiyoruz’ diye çağrılar başladı. Biz de siyaseten kendi hakkımızı korumak durumundayız. Ben sadece Sn. Özgür Özel’e ‘Bizim tabanımızdan oy istemeyin. Madem böyle bir talebiniz var oylarınızı DEM Parti’lilerden isteyin’ dedim.” dedi.

TV100’ün ilgiyle izlenen programı Başak Şengül ile Doğru Yorum’a; Tv100. com yazarı Hacı Yakışıklı, CHP 26. Dönem Milletvekili Dursun Çiçek, Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, Gazeteci Nedim Şener, Gazeteci – Yazar Gürbüz Evren, Devlet Eski Bakanı Dr. Masum Türker konuk oldu.

Programa bağlanan İYİ Parti Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Turhan Çömez, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’le arasında yaşanan pankart kriziyle ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Bizim Tabanımızdan Oy İstemeyin, DEM Partililerden İsteyin”

“Sayın Özgür Özel, tekraren ifadelerle Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener’e benim adaylıktan çekilmem için çağrıda bulundu. Biz dedik ki, hayır devam ediyoruz. Tabi bunun dışında sahalarda da bu ısrarlar artan dozda devam etti. Borç iddiası ortaya atıldı, kamuoyunda bunun da doğru olmadığını anlattık. Israrlı bir şekilde ‘İYİ Part’ililerden oy istiyoruz’ diye çağrılar başladı.

Biz de siyaseten kendi hakkımızı korumak durumundayız.

Ben sadece sayın Özgür Özel’e ‘Bizim tabanımızdan oy istemeyin. Madem böyle bir talebiniz var oylarınızı DEM Parti’lilerden isteyin’ dedim. Kalkıp bu pankartı gayet medeni bir şekilde 83 yaşındaki annemin balkonuna astım. Ve gelen cevap ‘Bizim sayemizde kanallarda görünüyorsun’ oldu. Siz medya sahibi misiniz? Böyle bir ifade bir partinin genel başkanına yakışır mı?”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.