OTO KİRALAMADA TERCİHLER ALT SEGMENTLERE KAYDI - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

OTO KİRALAMADA TERCİHLER ALT SEGMENTLERE KAYDI

Bu haber 19 Şubat 2021 - 9:29 'de eklendi ve 770 kez görüntülendi.

 

Keskinler Oto Kiralama Firması Sahibi Serkan Keskinler, sektördeki gelişmeleri Şehir Gazetesine değerlendirdi. 2020 Yılı genelinde araç kiralama sektöründe bir daralma oldu diyen Keskinler, Haziran başında yasakların kalkması ile araç kiralama zirve yapsa da kış dönemine girilmesi ve yasakların gelmesi ile sektörde yine sıkıntılar yaşanmaya başlandı dedi.

Kiralama tercihlerinin yerli ve alt segmentteki araçlara kaydığını ifade eden Serkan Keskinler “Piyasalardaki durgunluğun da etkisi ile tasarruf etmek isteyen birçok müşteri fiyatı daha ekonomik olan araçları tercih etmeye başladı.

Günlük kiralama sektöründe normal şartlarda en yoğun aylar her zaman yaz ayları olur ve eylül ayı itibariyle yavaşlama başlardı. Pandemi etkisi birçok açıdan sektörün dinamiklerinin yer değiştirmesine sebep oldu. Ulaşım ihtiyacının artması, toplu taşımadan uzaklaşma ve bireysel taşıtlanma isteği ile birlikte ekim ayından itibaren kiralama sayısında artış seyrine devam etti.

Vaka sayılarının artması ile birlikte yeni önlemlerin gelmesi sektörü olumsuz etkilemeye başladı. Restoran ve kafelerin kapalı olması, hafta sonu yasakları ve hafta içi akşam yasakları gezmek amaçlı kiralama yapan müşterileri olumsuz bir yönde etkiledi. Şu anda kiralamaların büyük kısmı iş için ve şehir dışındaki hastanelerde sağlık hizmeti almak için yapılmaktadır. Rezervasyonların en çok yapıldığı günler Pazartesi ve Cuma günleri olur genelde. Talep halen neredeyse %99 dizel araçlara yoğunlaşmaktadır.”

Filo Kiralama olarak bakarsak şu anda uzun dönem kiralamalar arttı şeklinde konuşan Serkan Keskinler “Salgın sonrası dönemde, verimliliğe önem veren ve öz kaynaklarını veya kredi limitlerini araç satın almak yerine ana faaliyet alanında değerlendirmek isteyen her ölçekten işletmenin, daha yoğun olarak yıllık kiralama yöntemini tercih ederek araç ihtiyacını karşılayacağını düşünüyorum. Hafta sonu ve akşam 21:00 sonrası yasaklarının başlaması ile işlerde %50 den fazla düşüş olmuştur. Maalesef araç kiralama firmalarına devlet tarafından bir destek veya kolaylık sağlanmamıştır. Vaka sayılarının düşmesi ile yasakların kalktığında ayakta kalan firmaların araç kiralama piyasasında talep patlamasından epeyce faydalanacağına inanıyorum.” Dedi.

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.