“OPERASYON TÜRKİYE” - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

“OPERASYON TÜRKİYE”

Bu haber 20 Aralık 2013 - 14:30 'de eklendi ve 2.275 kez görüntülendi.

Bir yerlerden yine düğmeye basıldı. Aslında birbirinden bağımsız üç ayrı soruşturma tek soruşturmaymış gibi aynı anda başlatıldı. Soruşturmada üç bakanın oğlunun da adı geçiyor. Bir de evinde ayakkabı kolileri içerisinde 4.5 milyon dolar bulunduğu iddia edilen Halk Bankası müdürü var. O Halk Bankası ki ABD ve İsrail’in karşı çıkmasına rağmen İran’a olan ambargoyu delmiş, Türkiye’nin ithal ettiği doğalgazı bedelini ödemenin yanında İran’dan doğalgaz ithal eden diğer ülkelerin de para transferlerinin de yapıldığı bir banka. Aylar önce ABD temsilciler Meclisinin hedefine alınmış ve “ABD Halk Bankasına tepkili” başlığı ile Hürriyet Gazetesinde haber olmuş bu bankanın müdürünün operasyona tabi tutulması manidar görünüyor. Bunun yanında, müdür yolsuzluk yapmış da olabilir. “Ben önemli bir konumdayım, kimse bana dokunamaz veya kimse bunu ortaya çıkaramaz” da demiş olabilir. Yahut uluslararası istihbarat teşkilatlarının takibinden korunmak için para transferlerinde akla gelmeyecek yöntemler de denenmiş olabilir. Şimdilik bu konular bize yabancı, soruşturma devam ediyor. Bekleyip göreceğiz. Ama eğer varsa bir yolsuzluk bunu Ak Partiye mal etmek haksızlık olur.

Bakan oğullarının içeri alındığı operasyonlar ise zamanlama itibari ile manidar. Aralarında hiç bir bağlantı olmamasına rağmen Halk Bankası operasyonu ile aynı anda yapılması Halk Bankası operasyonunu gölgelemek için yapıldığı, en azından bu sebeple aynı zamana denk getirildiğini düşündürüyor.

Bakan oğullarına yönelik yapılan operasyonun içeriği hakkında şimdilik çok detaylı bilgiye sahip değiliz. Ancak bir takım yolsuzlukların yapıldığı iddia ediliyor. İşin içinde bakan babalar var mı?  Bilmiyoruz. Ancak kamuoyunda oluşturulmaya çalışan algı bu yolsuzlukların içerisinde bakanlarında olduğu algısı. Aslında büyük oyun, büyük operasyon da burada devreye giriyor. Yolsuzluk yapılmamıştır demiyorum. İnsanın olduğu her yerde suiistimaller olabilir. Bunu bekleyip göreceğiz. Ayrıca varsa bir yolsuzluk da bunun sonuna kadar üzerine gidilmesi gerekiyor. Ak Partide içindeki çürükleri ancak böyle ayıklayabilecektir. Ancak kamuoyunda oluşturulmaya çalışılan algı bu olduğu iddia edilen yolsuzlukların içerisinde tümü ile Ak Partinin olduğu algısı. Bunu özellikle cemaat medyası ve cemaatin emrindeki top sakallılar grubu yapıyor. Bu manada, operasyonların seçim öncesine denk getirilmesi, Kılıçdaroğlu’nun ABD ziyareti sonrasında yapılması ve CHP’nin sağ görüşlü adaylar ile yerel seçimlere hazırlanması manidar duruyor.

Bütün bu operasyonların amacının ve zamanlamasının yerel seçimlere yönelik olduğu, amacın Başbakanın ve Ak Parti’nin itibarını seçmen nezdinde zedelemek, böylece Ak Parti’yi zayıflatmak, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar Tayyip ERDOĞAN’sız bir Ak Parti ve merkez sağa yerleşmiş bir CHP oluşturma olduğu açık.  Aslında hedef Başbakan ve onun nezdinde itibarını ve etkisini gittikçe arttıran Türkiye’yi, eski, suya sabuna dokunmayan kendi kabuğuna çekilmiş bir ülke konumuna indirmek.  Bu da ABD ve İsrail’in çoktandır istediği bir sonuç. Aslında gezi olayları ile hedeflen de buydu. Ama hedeflerine ulaşmanın aksine, Başbakan ve Ak Parti dik duruşu sayesinde bu operasyondan oylarını arttırarak çıktı.. Zira halk başbakana  karşı oynana oyunları görüyor ve tepkisini Başbakana daha sıkı sarılarak veriyor. En azından anketlerde gözüken o.  Ancak bu güçler de hedefini revize etmiş görünüyor; zira gezi olayları ile hedef sadece Tayyib Erdoğansız bir Ak Parti idi, şimdi Ak Partisiz Türkiye hedefleniyor. Malum medyada yapılan yayınların içeriği de bunu hedefliyor. Kılıçdaroğlu’nun ABD ziyareti ve operasyonlar başladıktan sorma ABD Büyükelçisi ile yaptığı görüşme bu minvalde okunmalı.

Ben inanıyorum ki Başbakan, kabine içerisindeki varsa çürük elmaları temizleyecek ve Türkiye’ye yapılan bu operasyondan da başarı ile çıkacak. Zira özlü bir söz şöyle der: Yıkamayan fırtına güçlendirir.

Yazının başlığı ABD ajanlarının İran’a yaptığı operasyonu konu edinen “Operasyon Argo” filminden mülhem. Bu film önemli bir izleyici kitlesine ulaşmış ve Oscar’ları toplamıştı. Ancak bugün Türkiye’de oynanan bu oyun dizi gibi: Cemaatten başkası izlemez.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .