O YEMEKTE NELER YAŞANDI? - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

O YEMEKTE NELER YAŞANDI?

Bu haber 24 Kasım 2021 - 10:15 'de eklendi ve 835 kez görüntülendi.

CHP İlçe Başkanı Dr. Selim Panç, anlamından ve içeriğinden fazla Balıkesir İl Yönetimi ile yaşanan olayla gündeme gelen Cumhuriyet Yemeği’nde yaşananları, siyasi hayatına dair merak edilenleri, partisinin çalışmalarını ve Bandırma Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve hükümete yönelik düşüncelerini Bandırma Şehir Gazetesi’ne anlattı.

Bandırma siyasetinde son günlerin en çok sözü edilen isimlerinden CHP İlçe Başkanı Dr. Selim Panç, Cumhuriyet Yemeği’nde yaşananları, sonrasında gelişen parti içi olayları ve Cumhuriyet Yemeği’nin kentin ve Balıkesir siyasetine yansımalarını Bandırma Şehir Gazetesi’nden Cemal Atabey’e anlattı. Başkan Panç, İl Genel Meclis Üyesi olarak görev yaptığı dönemden bugüne kadar olan siyasi hayatına dair bir çok soruyu da yanıtladı.
O KELİMELERİ ASLA KULLANMADIM!
Cumhuriyet Halk Partisi Bandırma İlçe Başkanlığı’nın Bandırma Grand Asya Otel’de düzenlediği 29 Ekim Cumhuriyet Yemeği, anlamı ve içeriğinden çok Balıkesir İl Yönetimi ile yaşanan olayla konuşuldu. Bir çok haber yapıldı, yazılar, fikirler yazıldı ama Başkan Panç bu konuyla ilgili ilk kez Bandırma Şehir Gazetesi’ne konuştu.
Sadece Cumhuriyet Yemeği ile ilgili değil, İl Genel Meclisi Üyeliği görevinde bulunduğu dönemden bu yana siyasi hayatında yaşanan gelişmelere dair soruları da yanıtlayan Panç; “Ben Büyükşehir Belediye Meclis Üyesiydim ve İlçe Başkanlığı hiç hedefimde yoktu. Seçimlere bir hafta kala o zaman ki İlçe Başkanımızla ilgili internetteki paylaşımlardan ötürü bir kriz yaşandı ve partimizin iç politikalarına uymayacağı şeklinde yorumlandı. Bunun üzerine de milletvekillerimiz ve partimizin ileri gelenleri bir araya gelmişler ve önümüzdeki dönemde yeni bir yapılanmanın şart olduğunu yoksa kriz olabileceği şeklinde yorumlamışlar ve yeni bir adaya ihtiyaç olduğuna yönelik bir karar almışlar. Bana bir teklif geldi. “Partiyi toparlayabilirsin, partinin sana ihtiyacı var. Aday olur musun” dediler. Bende düşündüm ve hakikaten partimizin buna ihtiyacı varsa ve beni buna uygun görüyorsanız bende böyle bir teklife karşı gelemem dedim. Çünkü siyasette bunlarda önemli. Özellikle bizim Sosyal Demokrat siyasetimizde örgütsel hareket önemli. Tabandan gelen böyle bir teklifi reddederseniz bu ileride sizin karşınıza çıkar ve derler ki “Biz partimizin zor zamanında sana böyle bir teklifte bulunduk ama sen kabul etmedin” Bu siyasette ve bizim sosyal demokratlarda böyledir. Bende bu teklifi bir görev addettim ve isteyerek kabul ettim. Bu kararımdan hiç pişman olmadım. Ben İlçe Başkanlığı yapmaktan onur duyuyorum. Bu koltuğu aynı zamanda ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Partimizin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir devamı gibi görüyorum. Bu koltukta olmaktan da onur duyuyorum. Hiçbir zaman pişman olmadım. Ama Belediye Meclis Üyeliği’ne göre de çok daha zor bir görev olduğunu kabul ediyorum. Ben aktif olmayı seviyorum ve bu görev de Belediye Meclis Üyeliği’ne göre daha aktif bir görev” dedi.
BAŞKANLIK TEKLİF EDİLİRKEN HİÇ BİR PAZARLIK VEYA İLERİYE DÖNÜK BİR VAAT OLMADI
Siyasi kulislerde dolaşan dedikoduların aksine kendisine İlçe Başkanı olması hususunda ileriye dönük hiçbir vaatte bulunulmadığını ifade eden Panç, “O teklif gelirken hiçbir şekilde bir vaat veya pazarlık da olmadı. Olamazda zaten. Ben kabul etmezdim. Doğru olmaz. Bir görev verildi sadece. Ama şunu da söylemeliyim ki; ilçe Başkanı olduktan sonra kendimin siyasi açıdan daha olgunlaştığımı ve bu görevin bana çok şey kattığını düşünüyorum.
İLÇE BAŞKANLIĞI BİR EKİP ÇALIŞMASI
İlçe Başkanlığı bir ekip çalışması. Çok güzel bir ekibimiz var. Yönetim Kurulumuz, Kadın Kollarımız, Gençlik Kollarımız ile birlikte. Bizim şanssızlığımız mıdır nedir bilemiyorum. İlçe Başkanı olduğumuz süreçte pandemi denk geldi. Uzun bir süre sahalara inemedik. İnsanlar eve kapanmak zorunda kaldı. İşyerleri kapatıldı. Fakat biz buna rağmen yine çok güzel işler yaptık. Pandeminin ilk dönemlerinde maske bulunamıyordu biliyorsunuz. O dönemde gönüllü kadın üreticilerimizle birlikte Kadın Dayanışma Derneği Üyeleri ile birlikte evlerde maske diktirdik. Onları esnafa, yaşlılara, ihtiyaç sahibi olan herkese dağıttık. Bu dönemde çok mağdur insan vardı. Onu bildiğimiz için alışveriş çeki kampanyası düzenledik. Bu Türkiye’de bir ilkti. Eğit-Koop ile ortak geliştirdiğimiz bir projeydi. Hayırseverler kampanyaya büyük destek verdiler. 60 bin TL civarında bir ihtiyaç sahiplerine destek yapıldı. O dönemde evde eğitim yani uzaktan eğitim vardı. Bir çok çocuğun evinde tableti, bilgisayarı yoktu. Muhtarlarımızdan ve mahalle temsilcilerimizden gelen bilgilerle evinde tableti, bilgisayarı olmayan gençlerimize yardımcı olduk. Erzak kolileri dağıttık. Pandemi döneminde insanlara dokunmaya devam ettik. Bu arada Cumhuriyet Meydanı’ndan çiftçilerimizin sorunlarının masaya yatırıldığı bir basın açıklaması yaptık. Bandırmamızın yarım kalan projelerini gündeme getirdik. Külefli’deki Ölüm Köprüsü, Kültür Merkezi İnşaatı, Çevre yolu ve AVM viyadüğü gibi yarım kalan projelerin olduğu yerlerde basın açıklamaları yaparak gündeme taşıdık ve Külefli’deki köprü bizden sonra hemen tamamlandı. Kültür Merkezi İnşaatı hızlandı AVM viyadüğüne açıklamalarımızdan 2-3 gün sonra sinyalizasyon ışığı takıldı. BASKİ önünde su zammını dile getirdik. AKP bizden bir gün sonra açıklama yaptı aynı yerde ve doğru değil dedi. Ama Büyükşehir bu zammın büyük bir bölümünü geri aldı. Bizim yaptığımız doğruydu. Ayrıca zeytin raporu hazırladık. Partimizin Genel Merkezi’nde MYK’da görüşüldü. Genel Başkanımız ulusal medyada bunu gündeme getirdi. Zeytin üreticisinin zorluklarını dile getirdik. Müsilaj raporu hazırladık. Çözüm önerilerimizi dile getirdik” dedi.
CUMHURİYET YEMEĞİ’NDE ASLINDA NE OLDU?
Cumhuriyet Halk Partisi Bandırma İlçe Başkanlığı’nın Bandırma Grand Asya Otel’de düzenlediği 29 Ekim Cumhuriyet Yemeği, anlamı ve içeriğinden çok Balıkesir İl Yönetimi ile yaşanan olayla konuşuldu. O akşamın başrolündeki isimlerden Dr. Selim Panç ise yaşananları şu sözlerle anlattı. “Aslında Cumhuriyet yemeğinin kriz haline dönüştürülmesi büyük bir talihsizlik. Olmaması gereken bir durum. Temel problem tamamen İl Yöneticilerinin kendilerine ayrılan yeri beğenmeyerek salonu terk etmeleri. Bunun doğru olmadığını söyledik ve hiç kimse sonrasında bunu tasvip etmedi. Yer beğenmemek diye bir şey olmaz. Bütün örgütler yan yanaydı zaten. Sonuçta orası Cumhuriyet Yemeği’ydi ve önemli olan salonda bulunmak ve birlik beraberlik içerisinde bulunmaktı. Neden böyle bir şey yaptıklarını anlayabilmiş değilim. Sanırım onlar da bu davranışlarından dolayı özeleştiri yapıp üzülmüşlerdir diye düşünüyorum. Bu bizim parti teamüllerimize yakışmadı. Aslında gecemiz çok güzel oldu. 554 kişi katıldı. Çok farklı kesimlerden, fabrika işçilerinden, işverene kadar. “Beğenmiyorsanız çekin gidin” kelimesini asla kullanmadım. Ben zaten onlar salondan çıkarken haberim oldu. Onlar benim haberim olduğunda salonu terk etmişlerdi. Bana gelip “İl Yöneticileri gidiyor” dediler. Bende şaşırarak neden olduğunu sorduğumda “Yerlerini beğenmemişler” denildi. Sonra otel çıkışında yakalayabildim. Neden böyle yapıyorsunuz dedim. Onlar da “ Başkan bize burası oldu mu?” dediler. Bende anlattım kendilerine. Bunun bir birlik beraberlik yemeği olduğunu, yapmamaları gerektiğini söyledim. “Biz gidiyoruz” dediler. “Bende giderseniz gidin” dedim. Onu dedim yani. Ama artık bir sınır vardır hani. İnsana herşeyi anlatırsın, son olarak yaparsan yap dersin ya işte onun gibi bir şey oldu. Artık onlar gidiyordu zaten çıkışta yakaladım. Salonda hiç görmedim. Ben protokolün olduğu taraftaydım. Başkan Yardımcımız Hüseyin Çeri eşlik etmişti onlara. İçeride haberim olsaydı ben onu bir şekilde hallederdim” dedi.
KESİNLİKLE BÜYÜK BİR TALİHSİZLİK…!
İl Yönetiminin Cumhuriyet Yemeği’nin olduğu mekandan ayrılarak ardından Bandırma’daki başka bir mekanda yemek yeyip poz vermelerini de “Kesinlikle büyük bir talihsizlik” olarak değerlendiren Panç; “İl Yönetimi adına büyük bir talihsizlik. Ben yapılan İl Seçimleri ile ilgili konuları çoktan kapattım. Biz şu ana kadar seçilen İl Başkanına veya İl Yönetimine dair en ufak bir saygısızlık yapmadık. Onun içinde geçmişle ilgili bir durum olabileceğini sanmıyorum” dedi.
İL BAŞKANLIĞI BENDEN AÇIKLAMA İSTEDİ!
Cumhuriyet Yemeği’nde yaşanan olaydan sonra İl Yönetiminin kendisinden açıklama istediğini ifade eden Panç; “İl Başkanlığı benden bir açıklama istedi. Ben de açıklamamı yazılı olarak verdim. Açıklamada olayı da anlattım. Orada ben İl Başkanımıza eşlik ettim. İl Yöneticilerine de Hüseyin Çeri eşlik etti. Diğer Manyas, Susurluk, Erdek İlçe Başkanları’nın da yanındaydım. Benden savunma olarak bir şey istenmedi. Açıklama istendi. Tabi o açıklamada da ben onlara yaptıkları hataları anlattım. Konu ne olursa olsun İl Yönetiminin Bandırma İlçe Örgütü’nün düzenlediği bir yemekte böyle bir tavır almasının anlaşılabilir, kabul edilebilir bir yanı olmadığını anlattım. Ayrıca Bandırma’da başka bir yerde yemek yeyip , fotoğraf vermelerinin doğru olmadığını, bir İl Yöneticisinin sosyal medyada İlçe Örgütümüze yönelik sözlerinin doğru olmadığını da söyledim kendilerine” dedi.
MİLLETVEKİLİ KONUSU İÇİN ÇOK ERKEN
CHP’nin 2023 yılında yapılacak genel seçimlerde olası milletvekili aday adaylarından olduğu konusunda genel bir kanı bulunan Panç, “Milletvekili konusunu konuşmak için çok erken. Çünkü şu an için bir seçim dönemi yok. Öyle bir dönem başlamadı. Ama ben partim için görev adamıyım. Örgütümüz İlçe Başkanı olmam yönünde karar aldı. Ben de bu görevdeyim şu anda ve onur duyuyorum. Yarın partimiz başka bir görev verirse bu görevden de kaçmam. Tabi buna karar verecek olan da yine üyelerimiz, partimizdir ve halkımızdır” dedi.
Gerek Cumhuriyet Yemeği’nde gerekse bazı parti içi toplantılarda İl Yöneticileri ile yaşanılan sorunların ileride milletvekilliği hedefini etkileyip etkilemeyeceğine yönelik soruyu da yanıtlayan Dr. Selim Panç, “ Sanmıyorum. Sonuçta partimizin kişiler üzerinden bir değerlendirmesi yoktur. Bir stratejisi vardır. Kim daha çok başarılı olursa, kimle seçimi kazanabilirse o’dur aday. Şu an bizim İl Başkanımızla, İl Yönetimimizle bir kavgamız da yok zaten. O olay kapandı, bitti. O olayda biz de, İl Yönetimi de özeleştirisini yaptı ve konuyu kapattık. Aramızda herhangi bir problem yok. Bundan sonraki süreçte de İl Yönetimi ve İlçe Yönetimi olarak beraber çalışacağız.” dedi.
BANDIRMA’DA ÖN SEÇİM YAPILMASINDAN YANAYIM!
Önümüzdeki milletvekilliği seçimlerinde aday adayı olduğu takdirde Bandırma’da ön seçim yapılmasından yana olduğunu belirten Başkan Panç, “Ben genel olarak ön seçimden yanayım. Şahsım için söylemiyorum. Partimizin adaylarının ön seçimle belirlenmesinin daha doğru olacağını kanaatini taşıyorum. Ama tabi bazen şartlar değişebiliyor. İttifaklar devreye girebilir. Genel Merkezimiz belli başlı kararlar alabiliyor. Bunlara da saygı duyarız tabi ki” dedi.
BANDIRMA BELEDİYESİNİ BAŞARILI BULUYORUM
CHP’li Bandırma Belediyesi’nin son 2,5 yılda yapmış olduğu çalışmaları ve mevcut projelerini de değerlendiren Panç, “Bandırma Belediyesi’nin yapmış olduğu çalışmaları çok başarılı buluyorum. Çünkü pandemiden bu yana halka dokunan ve taleplere göre projelerini ortaya koyan bir Belediye anlayışı var. Hatta hiç kimsenin fark etmediği şeylerde oluyor. Mesela yüzlerce kişinin evlerine sıcak yemek gidiyor her gün. Ailelere her konuda destek veriliyor. Ayrıca Belediyemiz projelerinde park yapılabilecek her yere parklar yapıyor ve devam ediyor yapmaya. İki kreşimizin biri hayata geçti, diğer 2 aya kadar geçiyor. Eğitim Destek Evi çok önemli. O yeni binasına taşındı. Burada yüzlerce ihtiyaç sahibi, dershaneye gidemeyecek durumda olan çocuklar eğitim alıyor. Sınavlarda çok da başarılılar. Her mahallemizin sorunları tek tek ele alınıyor. Altyapı, yol, asfalt çalışmaları sürüyor. Atatürk Bulvarı yenilendi ve çok güzel bir hal aldı. 2022 yılında ise Bandırma’da hayata geçecek dev bir proje var. Malta Projesi olarak adlandırılan 100 bin m2’lik bir proje. İçerisinde sosyal donatı alanları, restaurantları, havuzları olan bir yer. Seyir Terasları projemiz de yine hayata geçecek. Kırsal mahallelerimizde güzel çalışmalar yapıldı. Kırsal Mahallelerimiz küçük birer kasaba gibi oldu adeta. Belediyemiz başarılı ve daha da başarılı olacak diye düşünüyorum. Yapılan anketlerde de Tolga Başkanımızın başarı oranı, halkın memnuniyet oranı yüzde 70’lerin üzerinde” dedi.
Son olarak Büyükşehir- Bandırma ilişkilerine ve hükümetin Bandırma’daki yatırımlarına değinen Panç, “Büyükşehir’in şu anda Bandırma’da bir çivisi bile yok. Büyük bir hayal kırıklığı. Büyükşehir Belediyesi Bandırma’yı cezalandırıyor. Yücel Yılmaz Bandırma için verdiği sözleri tutmadı. Bandırma Belediyesi’ne de 15 milyon TL civarında borcu var, onu da ödemiyor. Sahil Bandı’nı Bandırma’ya vereceklerdi, sözlerinde durmadılar. Yücel Yılmaz Bandırma’yı cezalandırıyor. Bandırmalılar da ilk seçimde onu cezalandıracak. Aynı şey hükümet için de geçerli. 20 yıllık iktidarları çerçevesinde Bandırma’da hayata geçirip, tamamladıkları bir projeleri yok. Hepsi yarım yamalak. Güç Laboratuvarları Kompleksi mesela. 2018’de başlanacaktı. Bilmem kaç kişi istihdam sağlanacaktı. Ama başlanmadı bile. Ben bundan sonrası içinde Bandırma’ya ne hükümetten, ne büyükşehir’den bir yatırım beklemiyorum” diye konuştu. Ropörtaj : Cemal Vural ATABEY

Bandırma Araba Servisi

&nbps;

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.