NİYETİM ASLINDA “ÇORBA” İÇMEKTİ - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

NİYETİM ASLINDA “ÇORBA” İÇMEKTİ

Bu haber 15 Kasım 2021 - 10:29 'de eklendi ve 1.144 kez görüntülendi.

Çarşıdayım… İş Bankası’nın yanında… Niyetimde ışıklardan karşı tarafa geçip İstanbul Lokantası’ndan “Kelle” çorbası içmek… Necdet Usta ellerini tezgahın üzerine koymuş, geçirdiği yılların yorgunluğunda müşterilerini gözlüyor… Nedense birden lokantanın sırasında yer alan eski “Zeybek” Eczanesi aklıma takılıyor…Kapıda eczane sahibi mükemmel fiziği ile İstanbul Beyefendisi Çetin Zeybek gözümde canlanıyor… O ne duruş!… O ne centilmentik!… O ne ses tonu!… Sanki Çetin Ağabey yaşıyormuş da yanına gidecekmişim gibi geliyor bana…

Vakur bir duruşu vardı…

Kendisini Bandırmaspor’da Genel Kaptanlık yaptığı kuruluş yıllarından hatırlarım. Eski Cin Çukuru Stadı’nda futbolcuların sahaya çıktığı tünelin ağzına oturmuş; futbolculara mesafeli, üzerlerinde saygınlık uyandırmış hali hala gözlerimin önünde. O yıllarda kendisinin yanına çocuksu gözlerle bile yaklaşamazdık. Yıllar sonra kendisinin ne kadar alçak gönüllü, tevazu sahibi bir spor adamı olduğunu tüm Bandırmalı sporseverler gibi geç de olsa anlamıştık.

Bandırma’dan Kasımpaşa’ya, oradan da Milli Takıma…

Sen Gençlik İdman Yurdu formasını giy… O yıllardaki ezeli rakipleri olan Marmara’yı mağlup et! Sen git Balıkesir’in o yıllardaki güçlü takımı Karesispor’da futbol oyna… Okumak için gittiğin İstanbul’da Kasımpaşa’nın santraf formasını sırtına geçir!… Milli Takıma yüksel!… İspanya Milli Takımı’na karşı forma giy!… 1954 Dünya Kupası’na gitmeye hak kazanan takımın içerisinde yer al!… Galatasaraylı Baba Gündüz’ün  (Kılıç) Feriköy’ün antrenörlüğünü yaptığı yıllarda gözdesi ol!… O yıllarda futbolcuların baş belası olan menüsküs (Diz Kapağı Sakatlanması) illetine yakalan!… Futbolu bırakmak zorunda kal!… Milli Takımlarda Turgay Şeren’lerle, Lefter’lerle, Suat Mamat’larla top oyna!… Daha sonra dön Bandırma’ya futboldaki geçmişteki başarılarının adına bir tek söz söyleme!… Bu ne alçak gönüllülük, bu ne olgunluk!…

Bu yıldızlar birer heykeli hak etmediler mi?

Sahilde yürüyüş yaparken “Türk Futbolu’na, Bandırmaspor’a hizmeti geçmiş böyle kaliteli bir futbol adamının yine rahmetli milli futbolcu Seracettin Kırklar ile birlikte bir heykeli dikilemez mi?” diye düşünmekten de kendimi alamıyorum. Bandırma’da doğan, Bandırma’yı unutmayıp tecrübelerini Bandırmaspor’un hizmetine sunan Çetin Ağabey için heykel jestini acaba ben mi çok istiyorum? İsimlerinin bir tesise, bir sokağa verilmesi çok uzak bir hayal mi? Bandırma doğumlu böyle değerlerin Bandırma merkezine heykellerinin dikilmesi acaba sadece benim bir lüks isteğim mi?

Bu onurlandırma isteğini acaba kime söylesem?

Kime söylesem, geçmişe saygı adına bu arzularımı? İlimiz Milletvekillerine mi? Bandırmaspor ile işi başından aşkın Başkan Göçmez’e mi? Bandırmaspor’un ilk yıllarında profesyonel takımda çalışmalara katılmış kaleci Ruşen Tosun’un oğlu Belediye Başkanımız Tolga Tosun’a  mı? Yoksa yoksa protokol sırası izleyerek en alt kademeden başlayıp İlçe Spor Müdürü’ne mi bu önerimi iletsem?

Geçmişte Türk Futbolu’na milli sporcu olarak hizmet etmiş Seracettin Kırklar ve Çetin Zeybek’ler bunları hak etmiyorlar mı?

Şimdi diyeceksiniz… Nereden aklına geldi bütün bunlar?

Şimdi diyebilirsiniz nereden aklına geldi bunca isim arasında Çetin Zeybek konusu… İnternette TFF Sitesi’nde bir haber. “Çetin Zeybek’in ölüm yıldönümü 10 Kasım 1990” notu beni bu satırlara yönlendirdi. Sporsever Beyler! Çetin Zeybek gibi bir spor adamını kaybedişimizin üzerinden dolu dolu tam 31 yıl geçmiş. Dile kolay! “Biz uzayıp giden yıllar içerisinde bu konuda ne yapmışız?” sorusunu da kendime sormadan edemiyorum.

…..

Nerede kalmıştım? Niyetim aslında İstanbul Lokantası’nda bir kelle çorbası içmekti. Bir anı, bir dükkan bakın beni nerelerden alıp nerelere götürdü?

Genç nesillere bu değerleri unutturmamak dileğiyle…

Zeyyat Saygınbandirmasehir@gmail.com
Bandırma Araba Servisi

&nbps;

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.