NECMİ SERT TÜRKÇÜLÜK GÜNÜNÜ KUTLADI - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

NECMİ SERT TÜRKÇÜLÜK GÜNÜNÜ KUTLADI

Bu haber 03 Mayıs 2020 - 14:42 'de eklendi ve 2.285 kez görüntülendi.

İyi Parti İlçe Başkanı Necmi Sert 3 Mayıs Türkçülük Günü dolayısıyla Şehir Gazetesine açıklamalarda bulundu. Günün anlamını ve tarihe mal oluşu hakkında bilgiler veren Başkan Necmi Sert, bu günün anlamını yeni nesil de öğrenmeli dedi.

3 Mayıs neden Türkçülük Günü olduğunu herkesin bilmesi gerekir diyen İyi Parti İlçe Başkanı Necmi Sert “ Büyük Türk Milliyetçilerinden Nihal Atsız o dönemde Orhun Dergisini çıkarmaktadır. O derginin 1944 yılının Mart ve Nisan ayları sayısında Nihal Atsız dönemin Başbakanı Şükrü Saraçoğlu’na iki adet mektup yazar. Atsız bu mektuplarında devletin içine kadar sızan komünistlerden söz eder. Sabahattin Ali’yi de vatan haini olarak ilan eder. Bunun üzerine Sabahattin Ali, Nihal Atsız hakkında dava açar. İlk duruşma 26 Nisan 1944 gün Ankara’da yapılsa da dava 3 Mayıs gününe ertelenir. O günkü mahkemeye binlerce genç gelir. Mahkeme salonu bu kalabalığı aşamaz. Yapılan duruşmada Nihal Atsız az bir ceza alır ancak ceza ertelenir. Dönemin Milli Şefi duruşmadan sonra Nihal Atsız ile ilişkileri olan herkesi tutuklatarak hapse attırır. Tutuklananlar arasında Alparslan Türkeş’de vardır. 3 Mayıs 1945 tarihinde Tophane Askeri Hapishanesinde Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sancar ve Reha Oğuz Türkkan başta olmak üzere 10 mahkum 3 Mayıs’ı ilk kez kutlamışlardır. Daha sonraki senelerde yapılan toplantılarda 3 Mayıs günü Türkçülük günü adını almıştır. 3 Mayıs 1954 tarihinden itibaren de Nihal Atsız’ın talebi üzerine 3 Mayıs günü Türkçülük günü olarak tarihteki yerini almıştır.

Bu vesile ile tüm Türk Milliyetçilerinin 3 Mayıs Türkçülük Gününü kutluyorum. ” dedi.

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Grand Asya Hotel