NE TOTEMMİŞ BE ARKADAŞ! - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

NE TOTEMMİŞ BE ARKADAŞ!

Bu haber 26 Haziran 2020 - 11:28 'de eklendi ve 2.653 kez görüntülendi.

Geçen hafta Bandırma’da gündemi sahil bandına dikilen Balıkesir yazılı totem belirledi. Yanlış bir uygulamaydı ve bir gün sonra Büyükşehir yanlıştan dönerek totemi kaldırıp başka bir yere gönderdi. Bence olay başladı ve kısa sürede sonuçlandı. Sayfalar dolusu yazıya onlarca köşe yazısına konu olacak kadar önemli değildi.
Lakin bir hafta boyunca birileri ortalığı birbirine katıp Bandırma ile Büyükşehir arasındaki onarılmaya çalışılan ilişkilerin dibine dinamit koymaya gayret etti. İşin ilginç yanı bu spekülatif hareketler her iki taraftan da birlikte geldi. Gördük ki birileri yandaş olmayı bile yanlış anlayıp tetikçiliğe soyundu. Balıkesir tarafı Yücel Yılmaz’ı geri adım atıp korkaklık ile suçlarken, Bandırma tarafında ise Tolga Tosun’a istediklerini yaptıramayanlar başkanı Büyükşehre teslim olmakla itham ettiler. Anlaşıldı ki, bu kişilerin tek derdi üzüm yemek değil bağcıları dövmekmiş.
Totem olayının tartışılması gereken en önemli noktası Büyükşehrin bu totemi gecenin bir vakti sahil bandına dikerken Bandırma Ak Parti İlçe Örgütü ya da Bandırma Belediye Meclis üyeleri ile istişare etmemesiydi. Birçok ilçeye bu totemleri diktik Bandırma’da o ilçelerden biriydi savunması Bandırma için doğru bir yaklaşım değildi. Bandırma diğer ilçelere benzemez, hele ki Sındırgı’yı, Kepsut’u, Dursunbey’i Bandırma ile bir kefeye koymak, totem hatasının başlangıç noktası oldu. Bunu diğer ilçeleri küçük görmek adına değil, Bandırma’nın farklılığını ortaya koymak için yazıyorum. Kentin büyük bir çoğunluğu Büyükşehir ile ilişki kurmayı, geçmiş sıkıntıları aşmayı istiyor. Ancak bunu taviz vererek değil uzlaşarak yapmak niyetinde. Burada yaklaşımcı olması gereken taraf kuşkusuz büyük abi sıfatıyla Balıkesir tarafıdır.
Balıkesir, Bandırma için farklı bir pozisyon açmak zorundadır. Sadece güleryüz ile bu başarılamaz. Bandırma’da yaşayanlar Büyükşehrin hayata geçirdiği yatırımları bu kentte görmek istiyor. Alınan kararlara müdahil olmak istiyor. Ancak bu konuda birileri ilişkilerin düzelmesine çomak sokuyorlar. Bir süre önce bir milletvekilimiz ile meclis üyemiz arasında tartışma yaşandı. Bandırma’nın haklarını savunmak isteyen bu meclis üyemiz milletvekili tarafından azarlandı. Meclis üyemizin istifasını araya girenler önledi. İşte tam bundan bahsetmek gerekiyor. Balıkesir büyük abi olmanın erdemliliğini göstermiyor. Bandırma uzun bir süredir milletvekili görmeden yaşıyor. Tüm milletvekilleri ilgilendikleri ilçelerden vazgeçip Bandırma’ya bakmıyorlar.Çok basit örnek vermek gerekirse, Bandırmaspor’un kuruluş gününde mesaj yayınlamayanlar bir gün sonraki Balıkesir Kulübünün kuruluş gününü büyük puntolarla kutladılar. Balıkesir’in baskısını kıramayanlar Bandırma ile ilişkileri nasıl düzeltecekler bu soruyu kendilerine sormak zorundadırlar.
Bandırma’nın Kurtuluş savaşına ihanet ettiği, Bandırma’nın 1900’lü yıllardaki tarih sürecinde yaşandığı varsayılan olayların bile bu totem işine karıştırılması, bunların yazıya dökülmesi iki şehrin barışına nasıl bir katkı sağlayabilir ki?
Kent hassasiyetini gösterenleri küçük bir fanatik grup diye lanse etme yanlışından Balıkesir kenti vazgeçmek zorundadır. Yıllardan bu yana süren olumsuzlukları sadece sportif olaylarla sınırlamak sorunların aşılması için katkı sağlamaz.
Bandırma Yücel Yılmaz’ı sevdi. Tolga Tosun ile sıcak ilişkilerinin Bandırma’ya katlı sağlayacağına inandı ve 1 yıldan bu yana bu yatırımları bekliyor. Totemlerle vakit kaybetmek istemiyor. Şimdi her iki başkanda yazılanlara söylenenlere kulak asmadan Bandırma için bir şeyler yapmalıdır. Bence Tolga Tosun ve Yücel Yılmaz iki kent için son şanstır. Umarım iki başkanda bu şansı iyi kullanır. Aksi halde iki kent arasındaki sorunlar çözülemeyecek noktalara taşınır.
Bizler iyi niyetle yapıcı yazılarla uyarı görevimizi yerine getiriyoruz. Bandırma’yı seviyoruz, hak ettiği yatırımları almasını istiyoruz. Çok uzun yıllardan bu yana Bandırma’yı yok sayanların Bandırma gerçeğini görmelerini arzuluyoruz. Milletvekilleri arasında bizleri tanıyan, bizlerle beraber yaşayan, değer yargılarımızı bilen kişiler olsun istiyoruz. Çok mu şey istiyoruz?

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Grand Asya Hotel