NASIL BİR FESTİVAL İSTİYORUZ - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

NASIL BİR FESTİVAL İSTİYORUZ

Bu haber 29 Ocak 2015 - 11:05 'de eklendi ve 2.270 kez görüntülendi.

Bandırma’da her yıl olduğu gibi bu yıl da “Uluslararası Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali” mizi kutlayacağız.
Bu yıl aldığım duyumlara göre biraz erkene alınacakmış sanırım festival tarihi.
28 Mayıs’ta başlayacağını açıkladı Belediye.
Fakat daha festival, yapılır mı yapılmaz mı sorusu da kafalarda cevap bulmadı maalesef.
Malum, artık çift Belediye ile yönetiliyoruz. Bir yandan Bandırma Belediyesi, diğer yanda Balıkesir Büyükşehir Belediyesi var.
Cumhuriyet Meydanı, sahil bandının Büyükşehir Belediyesi’ne geçmesi ile “Fısıltı Gazetesi”nde festival de kurulacak standlar konusunda Büyükşehir ile Bandırma Belediyesi’nin anlaşmazlığa düşeceği manşetleri var.
Her yıl festival kapsamında kurulan yaklaşık 40-50 satış standı var. Bunlardan faydalanmak isteyen esnaflar da Bandırma Belediyesi’ne yatırdıkları belli bir ücret karşılığında festival boyunca tanıtımlarını bu standlarda yapabiliyorlar.
Ardından gelen Ramazan Ayı sebebiyle son yıllarda standlar yaklaşık 40 gün Cumhuriyet Meydanı’nda kalabiliyor. Hatta Ramazan ayında yine Bandırma Belediyesi’nin düzenlediği eğlenceleri izlemek isteyenler standlardaki kafeteryalara adeta akın ediyor.
Şimdi kafalardaki soru işaretleri şu! Malum Büyükşehir Belediyesi kurulduğu günden bu yana Bandırma’nın üzerine kabus gibi çökmüş durumda kimilerine göre!
Otogardan tutunda, Tır Parkı’na, Ulaşım’dan, Su Kanalizasyona, Hallerden otoparklara kadar Bandırma Belediyesi’nin elinde gelir getiren ne kadar yer varsa kendi bünyesine aldı.
En önemlisi de sahil bandını ve Cumhuriyet Meydanı’nı aldı. Ülke genelindeki bir çok Büyükşehir’de olduğu gibi yasalara göre de meydanlar, parklar, sahiller büyükşehir belediyesi’nin oluyor maalesef.
Peki şimdi kafalardaki soru işareti şu!
Bandırma Belediyesi her yıl festivalde ve Ramazan ayında Cumhuriyet Meydanı’na kurduğu standlardan az çok bir gelir elde ediyordu.
Bu yıl o standların kurulduğu alanda Büyükşehir standların kurulmasına engel olur mu?
Ya da kurulmasına engel olması bile “Paraları bana getireceksiniz kardeşimm” der mi?
Derse, iki belediye arasında yine bir tartışma alır gider ki, sormayın gitsin!
Öte yandan, festivale yönelik bir endişem de şu aslında.
Malum bu yıl Genel Seçimler var, 7 Haziran’da.
Her yıl 10 Haziran gibi yapılan festival bu yıl neden Mayıs’ın son haftasına çekildi diye düşünesi geliyor insanın
Aslında iceberg’in görünür yüzündeki amaç, Haziran ayında memleketlerine dönecek olan 9-10 bin kişilik üniversiteli ordusunun festival coşkusuna katılımını sağlamak.
Ama bunun yanında seçim öncesi olacak olan festival programında da CHP’li milletvekili adaylarının ön plana çıkarılacağı, her ortamda propaganda konuşmaları yaptırılacağı, yine CHP’li bazı milletvekillerinin, ön plana çıkan bazı isimlerin, sosyal demokrat çizgideki köşe yazarı, gazeteci ve bilim adamlarının çağırılacağı bir “Siyaset Festivali” yaşamayız umarım.
Tabi Bandırma 6 yıldır sosyal demokrat bir yönetim tarafından idare edildiği için bunların olmaması imkansız ama biraz daha işe denge katmak gerektiğine inanarak her düşünceden isimlere yer verilmesi gerekliliği üzerinde itinayla durmak lazım.
Gelelim nasıl bir festival istediğimize!
Daha doğrusu benim değil, gençlerin, halkın, dahası benim birebir bu soruyu sorduğum belki 150-200 kişinin düşüncelerine göre nasıl bir festival istediğimize.
Biliyorsunuz ki bizim festival iki ana tema üzerine kurulu. Birincisi “Kültür” ikincisi “Turizm”
Yıllardır süre gelen festival programlarında bunları göremesek de ben burada asıl amacın Bandırma’yı ve festivale ismini verdiğimiz “Kuşcenneti Milli Parkımızı” tanıtmak olduğu düşüncesindeyim.
Az önce de dediğim gibi sosyal demokrat bir yönetim var Bandırma’da. Bunun gereği olarak da tabi, hükümet karşıtı bazı isimlerin bu yıl da programda olacakları aşikar.
Olsun da. Her düşünceden, her kesimden olsun. Hatta sosyal demokrat bir düşüncenin karşısına, hükümet lehinde düşünen bir konuşmacı olursa bence daha demokratik bir tartışma ortamı olur düşüncesindeyim.
Konferanslar, paneller bence bir nev’i kendimizi tatmin etme sanatı aslında. Zaten az çok gözlemlerinden yola çıkarak diyebilirim ki, dinleyenler de hep aynı kişiler gibi geliyor bana.
Bir kaç siyasetçi, bir kaç oda başkanı, bir kaç STK Temsilcisi, Sendikacı, yerel yönetimdeki partinin yönetim kurulu üyeleri, meclis üyeleri, yönetimi, gençleri, kadınları vs.
Az önce de söylediğim gibi festivalde asıl amacımız “Bandırma” adını ve “Kuşcenneti Milli Parkı” nı cümle aleme duyurmak.
Eyyy millet, Güney Marmara’da Bandırma diye bir ilçe var. Bu ilçenin A Sınıfı Diplomalı bir Milli Parkı var. Senede yüzlerce kuş buraya gelip gidiyor diye.
Bunu yapabilmenin yolu nedir?
Bunu yapabilmenin en önemli yolu “Medya”dır.
Bugün eğer yaptığımız festivale Ulusal TV kanallarının muhabirlerini, ulusal gazetelerin muhabirlerini, magazin programlarının muhabirlerini getiremiyorsak o tanıtımın en önemli ayağı eksik kalıyor bence.
Tabi şimdi buna karşı çıkanlarınız, olur mu öyle şey diyenleriniz var.
Ama maalesef yozlaşan, değersizleşen dünyada ve ülkemizdeki medya düzeninde işler böyle yürüyor.
Günümüz medyası için sosyal demokrat bir yazarın ya da milletvekili adayının Bandırma’daki falanca çay bahçesinde yapılan konferansta ne dediği inanın hiç mi hiç önemli değil.
Bir kısım medyada 17-20 nci sayfalarda belki çıkabilir. Ona bişey diyemem.
Ama medya dünyasının “Ulusal” kısmı tamamen işin “Magazin” boyutuna bakıyor.
Yani onlar için gündemdeki bir sanatçının konseri ve o konserde vereceği bir mesaj ya da yapacağı bir hareket bir anda manşet olabiliyor. Bandırma ismini ve Kuşcenneti ismini gazete sütunlarının en büyük yerlerine taşıyabiliyor.
Yani uzun lafın kısası amaç festivalde Bandırma’yı, Kuşcenneti’ni tanıtmak ve buraya yerli yabancı turist çekmekse, medyada gündeme gelmelisiniz. Bunun için de festivale çağıracağınız sanatçı kadrosunun (belki biraz maliyeti ağır olsa bile) o günlerde gündemde olan isimler olmasına dikkat etmelisiniz.
Mesela TV’de çok reyting alan bir dizinin oyuncuları, ya da giyimiyle, evlenmesiyle, boşanmasıyla, arabasıyla, eviyle bir şekilde gündemde olan bir ses sanatçısını, ya da mankeni festival kadrosuna almak onunla birlikte onu görüntülemeye, takip etmeye gelecek onlarca magazin muhabirini, ulusal tv kanalını Bandırma’ya getirmek demek. Onların Bandırma’ya gelmesi de Bandırma’nın ve Kuşcenneti’nin tanıtımı demek.
Hatta TV’deki bazı tartışma programlarını, eğlence programlarını Bandırma’dan canlı yayınlatabilmek, olmasa bile bazı kanallara festivalin komple çekimi yapılarak bir program halinde yayınlattırılması seçenekleri bile düşünülebilir.
Aslında Festival Komitesi’nde en azından fikri alınabilecek bir iki gazeteci bulunsaydı ya da festival programı öncesinde basın mensupları ile bir fikir toplantısı yapılabilseydi daha iyi fikirler çıkacağına eminim ama yine de bizim fikir belirtme yerimiz gazetelerimizin sütunları olduğundan belki Belediyemizin değerli yetkilileri bu yazıyı okur diye düşünüyorum.

Benden önermesi.. Sevgiyle kalın..

Bandırma Araba Servisi

&nbps;

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Web Tasarım

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .