MUTLU: İKTİDAR GÜÇLÜ MESLEK ODALARI İSTEMİYOR - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

MUTLU: İKTİDAR GÜÇLÜ MESLEK ODALARI İSTEMİYOR

Bu haber 21 Mayıs 2020 - 14:20 'de eklendi ve 710 kez görüntülendi.

Bandırma Demokrasi Platform sözcüsü Gültekin Mutlu basına yaptığı açıklamalarda Korona virüs salgını AKP iktidarını derinden sarstı. Ekonomik kriz nedeniyle birçok iş kolunda üretim durdu, fabrikalar kapandı. Esnaf kepenk kapattı dedi.

İşsiz sayısı milyonlarla ifade ediliyor. İşsizlik maaşı alan kişi sayısı 591 bin kişiye ulaştı. Kısa çalışma ödeneğinden 3 milyon 50 bin kişiye aylık ortalama 1591 TL yardım yapıldı diyen Gültekin Mutlu ” Enflasyon gittikçe artıyor. Yoksulluk artıyor. İnsanlar aç ve çaresiz.

Siyasi iktidar sanayiciye, KOBİ’lere ve iş insanına devlet bankaları aracılığıyla kredi musluklarını açarken milyonlarca yoksula, 5 milyon 440 bin haneye, bir kereye mahsus aylık bin liralık yardım dağıtarak krizin yükünü hafifletmeye çalışıyor. 2020 için hedeflenen bütçe açığının yarısından biraz fazlasına ilk dört ayda ulaşıldı. Ocak-Nisan dönemi bütçe açığı 72 milyar 779 milyon TL’dir.

2020 yılında ödenmesi gereken dış borç miktarı ise 169 milyar dolardır. Merkez Bankası döviz rezervleri de ekside olduğundan bu borç ödenemez bir hal almıştır.

Korona virüs nedeniyle yabancı sermaye girişi de durmuştur. Bu borç ödemeleri için gerekli döviz ya IMF’den ya da diğer ülkelerin merkez bankalarından karşılanacaktır. Siyasi iktidar IMF ile bir anlaşmaya yanaşmamakta diğer ülkelerin merkez bankalarından swap yoluyla kredi bulmaya çalışmaktadır.

Ne yazık ki Katar’ın dışında başka bir ülkenin merkez bankası Türkiye ile böyle bir swap anlaşmasına yanaşmamaktadır. Ekonomik açıdan geldiğimiz nokta içler acısıdır.

18 yıllık AKP iktidarı tarafından alınan milyarlarca dolar yol, köprü, asfalt yerine tarımı, üretimi ve istihdamı artıracak alanlara yatırılsaydı, bu karanlık tabloyla karşılaşmazdık. Bu acı gerçeği Maliye Bakanı da itiraf etmek zorunda kaldı; ama çok geç kaldılar.”

Açıklamasına devam eden Bandırma Demokrasi Platform sözcüsü Mutlu “İçine düştüğü bu ekonomik krizi iyi yönetemeyen AKP iktidarı, siyasi ve sosyal krize de davetiye çıkarıyor.

Gerek parlamentoda bulunan gerekse dışında kalan siyasi partilerin görüş ve önerilerine kulak tıkıyor, onları yok sayıyor.

Kendisine karşı olan ve kendisini eleştiren bütün toplum kesimlerinin ve onların örgütlerini ötekileştiriyor, onları düşman görüyor ve onların sesini her türlü yol ve yöntemi deneyerek iyice kısmaya çalışıyor. Kendisi gibi düşünmeyene yaşam hakkı tanımıyor.

Çalışmalarından rahatsız olduğu TBB’nin, TMMOB’nin seçim sistemini değiştirmeye ve yönetim kurullarını işlevsizleştirmeye yönelik bir çalışma başlatıyor.

AKP iktidarı örgütlü toplum, güçlü meslek odaları istemiyor.

Korona virüs salgının baş gösterdiği günden bugüne kadar, bu salgınla mücadeleyi büyük bir özveriyle yapan sağlık çalışanlarının görevleri gereği bu hastalığa yakalanma riskleri çok yüksek. SGK tarafından hastanelere gönderilen bir genelgeyle sağlık çalışanlarına verilecek raporlarda “iş göremezliğe neden olan hastalık”hali yazılması istenerek, daha sonra yapılacak olan ekstere ödeme, tazminat vb. alacakların önüne geçilmek isteniyor. SGK sağlık çalışanlarını bir yük olarak görüyor.

Yine sağlık çalışanlarına verilen ek ödemelerde de de büyük sorunlar yaşanıyor. Bu ek ödemeden idari ve hizmetli personel yararlanamıyor. Yine hemşirelere ödenen ücretler beş yüz, altı yüz TL’yi geçmiyor. Bazı illerde bu ücret yüz iki yüz TL olarak ödeniyor. Doktorlara yapılan ödemelerde ise büyük ücret farklılıkları var.

Oysaki krizin başında bütün sağlık çalışanlarına bu ek ödemenin tavandan yapılacağı söylenmişti. Ne yazık ki verilen sözler tutulmadı.

Sağlık çalışanları sadece kuru övgüleri ve alkışı değil meslek onurlarına uygun bir maaşı hak ediyorlar. Umarız siyasi iktidar daha önce hemşirelere verdiği sözü tutar, 3600 ek göstergeyi çıkarır, onları küçük de olsa onore eder.

Korona virüs salgınını fırsata çevirmek isteyen çok uluslu tekeller ve yerli ortakları doğayı ve çevreyi talana devam ediyorlar. Kazdağları ve Madra dağında altın arama çalışmalarını büyük bir hızla sürdürüyorlar.Dağlarımızı, ormanlarımızı, derelerimizi, sularımızı yok ediyorlar.

Buradan siyasi iktidara sesleniyoruz. Doğal yaşamı yok eden, çevre felaketine yol açan altın madenciliğine derhal son verilmeli, verilen ruhsatlar iptal edilmelidir. Bölge halkının ve çevre örgütlerinin isteği budur. Bu sese kulak verin.

 

Son olarak bir şeyi ifade etmek istiyorum. Virüs nedeniyle eve hapsolduğumuz bu günlerde kadına uygulanan taciz ve şiddet de arttı.

Ne yazık ki daha önce de ifade ettiğimiz gibi kadını koruyan yasalar tam olarak uygulanamıyor.

Kadını bir meta ve sadece doğurgan bir cins olarak gören gerici zihniyetin temsilcilerinin açıklamalarına bir yenisi daha eklendi. Aydın Üniversitesi öğretim üyesi Muttalip Kutluk, 13-16 yaş arası kız çocukları için, “çok muazzam bir rejenerasyon kabiliyeti var” diyerek çocuk evliliklerine destek verdi. Kadın örgütlerinin ve kamuoyunun tepkisi üzerine Aydın Üniversitesi bu zatı muhteremi görevden almak zorunda kaldıysa da aynı düşünceye hasta ruhlu binlerce insan halen toplumu etkilemeye , yanlış yönlendirmeye devam ediyor.

Demokrasilerin egemen olduğu ülkelerde her türlü sorun paydaşlarıyla tartışılarak çözülür. Toplumsal ve ekonomik ilerleme ve gelişme böyle sağlanır. Başka da bir yol yoktur. Umarız siyasi iktidar da sağduyulu davranarak bu yola girer. Farklılıkları bir zenginlik olarak görür, onlara da yaşam hakkı tanır. Ülkeye ve topluma huzur, refah ve barış egemen olur.

Demokrasinin tüm kurum kurullarıyla yaşam bulduğu bir Türkiye’de yaşamak dileğiyle hepinize teşekkür ediyor, kolaylıklar diliyorum. ” dedi.

 

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Grand Asya Hotel