MARMARABİRLİK’TEN ZEYTİN ÜRETİCİSİNE 860 MİLYONLUK KREDİ DESTEĞİ

MARMARABİRLİK’TEN ZEYTİN ÜRETİCİSİNE 860 MİLYONLUK KREDİ DESTEĞİ

ABONE OL
6 Mart 2024 12:46
MARMARABİRLİK’TEN ZEYTİN ÜRETİCİSİNE 860 MİLYONLUK KREDİ DESTEĞİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Üretimi desteklemek ve maliyetleri azaltmak hedefi ile Marmarabirlik ortaklarına toplam 860 milyon TL ayni kredi tahsisatı yaptı. En üst limit 100 bin TL, en alt limit ise 20 bin TL olarak belirlendi.

2010 yılından bugüne ortaklara destek olmak amacıyla, piyasa koşullarının altında fiyatlarla gübre, zirai ilaç ve akaryakıt desteği veren Marmarabirlik, 2024 yılı için ortaklarına toplam 860 milyon TL ayni kredi tahsisatı yaptı.

Ürün alım bütçesi ile tarihe geçecek bir ürün alım dönemini geride bıraktıklarını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, “Amacımız üreticimizin zeytin üretiminde bütün girdileri için destek olmak ve uygun koşullarda, zirai ilaç, bakır, sülfat, hazır bordo ve Marmarabirlik ‘KopOrganik’ markası ile Organik ve Organomineral gübre olmak üzere kredi tahsisatı yapmaktır” dedi.

2024 yılı için ortaklara tahsis edilen kredi limitleriyle ilgili Başkan Asa şu bilgileri verdi: “Ürüne vadeli olarak ayni kredi limitleri belirlenecek olup, vade 31 Aralık tarihi olacaktır.1 kg zeytinin üretim maliyeti olan 30.44 TL’nin yarısını üretime destek veriyoruz. Kooperatif genel kurullarına 3 yıl üst üste katılanlar için yıl bazında 1500 TL verilecektir. En üst limit 100 bin TL, en alt limit 20 bin TL olacaktır. Ortaklarımızın bir yıllık ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyoruz. Toplam ayni kredi tahsisatı 860 milyon TL’dir.”

“Ürün alımlarında tutar olarak, geçtiğimiz yıla göre % 100 üzerinde bir artış olmuş, yüksek miktarda öz kaynak çıkışı yaşanmıştır” diyen ve Marmarabirlik’e zarar vermemek için kontrollü politikalar yürüttüklerini belirten Başkan Asa şunları söyledi: “Kimyasal gübre dağıtımı bu yıl yapılmayacaktır. Bu sene faiz oranlarının % 45’ler seviyesinde olması sebebiyle mümkün görünmemektedir. Ortaklarımızı faiz yükünün altına sokmamız doğru değildir. Nisan ayı sonunda ürün bedelleri ödendikten sonra, Birlik imkanlarının elvermesi halinde akaryakıt desteği vermeyi hedefliyoruz.”

2023/2024 ürün alım kampanyasında tavan fiyat: 125 TL, taban fiyat: 47 TL, yağlık zeytinin kg fiyatı ise 45 TL olarak belirlenmiş ve Marmarabirlik toplam 2 milyar 823 milyon TL tutarında alım gerçekleştirmişti. Alınan ürün bedellerinin %50’si 15 günlük periyotlarda peşin, geri kalan toplam tutarın yarısı Ocak’ta ödenmiş ve son dilim ödemenin de Nisan ayı sonunda yapılacağı üreticilere duyurulmuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.