MARMARA OSB'YE NİSAN'DA KAZMA VURULUYOR - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

MARMARA OSB’YE NİSAN’DA KAZMA VURULUYOR

Bu haber 25 Aralık 2021 - 19:52 'de eklendi ve 5.973 kez görüntülendi.

Türkiye’nin ilk ve tek İnovatif Organize Sanayi Bölgesi olarak lanse edilen ve Bandırma – Çanakkale Yolu üzerinde Bezirci ve Şirinçavuş Mahalleleri arasında kalan 221 hektarlık alana kurulacak olan Marmara Yüksek Teknoloji ve Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne 2022 yılının Nisan Ayında ilk kazmanın vurulacağı ve 2023 yılı içerisinde de faaliyete geçeceği öğrenildi. Marmara OSB Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Çay, Marmara OSB’nin kurulacağı alanda kısa bir süre önce çalışmaları tamamlanan Yönetim Binası’nda Bilgilendirme Toplantısı çerçevesinde yerel ve ulusal basının temsilcilerini ağırladı. Marmara OSB’ye ait Tanıtım Filminin izlenmesi ile başlayan Bilgilendirme Toplantısı’nda Çay daha sonra Marmara Yüksek Teknoloji ve Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi hakkında bilgiler verdi.

123 firma tarafından 140 parselden oluşacak bir alanda faaliyet göstereceği belirtilen Marmara Yüksek Teknoloji ve Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin içerisinde Yüksek Teknoloji, Savunma Sanayi, Kalıp, Yedek Parça, Havacılık ve Medikal sektörlerinden firmalarından yer aldığını ifade eden Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Çay, OSB’deki parsel büyüklüklerinin ise 5 ile 30 bin m2 arasında olduğunu belirtti. Marmara Yüksek Teknoloji ve Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin faaliyet göstereceği alan hakkında da bilgiler veren Çay, “Burası İstanbul’a 250, Bursa’ya 130, Çanakkale’ye 140, Balıkesir’e 80 ve Bandırma’ya 16 km mesafede bir alan. Ülkemizin 51 nci İhtisas, 310 ncu OSB’si olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 1 Kasım 2018 tarihinde tescillendi” dedi.

Marmara Yüksek Teknoloji ve Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin Müteşebbis Heyeti’nde Başkanlığı Balıkesir Valisi Hasan Şıldak adına Bandırma Kaymakamı Engin Aksakal’ın yaptığını ifade eden Çay, kendisinin Yönetim Kurulu Başkanı, Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun’un Bandırma Belediyesi adına paydaş, Hüseyin Baş’ın Sanayi Odası adına paydaş olarak yer aldığını belirtti.

Çay, kamulaştırma çalışmalarında bölgede arazisi bulunan kişilerle görüşmelerde bulunduklarını ve bir çoğu ile karşılıklı anlaşma sağlayarak süreci tamamladıklarını belirterek, Kıymet Takdir Komisyonu tarafından belirlenen rakamların iki katını ödediklerini ifade etti. Çay bölgenin en büyük sorununun ise su olduğunu ve kurak bir bölge olduğunu söyledi.

ALIŞVERİŞ ALANLARINDAN, FOOD COURT’A; OTELİNDEN CAMİSİNE KADAR BİR YAŞAM ALANI 

Marmara Yüksek Teknoloji ve Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Çay, “OSB’mizde kendisini sektörel olarak ispatlamış ve yakın zamanda artık ikinci ya da üçüncü kuşaklar tarafından yönetilmeye başlanacak, ilk fabrikalarını geliştirecek ya da ikinci fabrikalarını kuracak firmalar var. Daha önceki planlarda yer alan Kroman Demir Çelik gibi, Çolakoğlu gibi demir çelik firmaları OSB’de yer almadı. Çünkü bu firmalar genelde yatırımlarını 1 milyon m2 ve üzeri büyüklükteki alanlara yaparlar, Fakat bizim toplamda alanımız 2 milyon m2. Bu nedenle biz bu firmalarla görüşme sağladık ve yatırımlarınızı küçültün dedik. Onlarda bize bahsedilen küçük alanlarda yatırım yapamayacaklarını ifade ederek OSB’den çekildiklerini ifade ettiler. Marmara Yüksek Teknoloji ve Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde şu an için “bacalı sanayi” yok. Yüksek Teknoloji ve Katma Değerli ürün üreten firmalar, Savunma Sanayi firmaları, Kalıp ve yedek parça firmaları, Havacılık firmaları ile Medikal firmaları yer alıyor. Marmara Yüksek Teknoloji ve Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi içerisinde sadece fabrikalar yok. Cami, Meydan, Konferans Merkezi ve Mağazalar, Cafeler, Yeme İçme Yerleri, Spor Salonu, Ana Okulu, Ofisler, Alışveriş Sokağı, Food Court Alanı ve TIR Parkı, Akaryakıt İstasyonları ve Şarj İstasyonları, Otel, Arıtma Tesisi, Dere ve Yol Alanları ve Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi ile birlikte yapacağımız B17TK Teknoloji Kenti yer alacak” dedi.

Tamamıyla Yüksek Teknoloji ve Katma Değerli ürünlerin üretileceği, inovatif ve çevreye duyarlı olacak OSB’de yer almak isteyen ancak sektörleri ya da yatırım büyüklükleri uymayan bir çok firmayı da reddettiklerini ifaden eden Çay, Rus kökenli bölgemize yatırım yapmak isteyen bir çelik firmasının çok katılmak istediğini ancak reddetmek zorunda kaldıklarını ifade ederek, “Yine ülkemizin önde gelen Medya Patronlarından birine ait Kağıt Fabrikası ve enerji yatırımını da Bandırma – Gönen Organize Sanayi Bölgelerine yönlendirmek zorunda kaldık. 1 milyon m2’den daha büyük bir alanda yapılmak istenen bu yatırım için önümüzdeki günlerde Bandırma ve Gönen OSB’lerde bir Endüstri Bölgesi oluşturulma kararı çıkabilir” diye konuştu.

NİSAN’DA İLK KAZMA VURULUYOR

Bandırma – Çanakkale Yolu üzerinde Bezirci ve Şirinçavuş Mahalleleri arasında kalan 221 hektarlık alana kurulacak olan Marmara Yüksek Teknoloji ve Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne 2022 yılının Nisan Ayında ilk kazmanın vurulacağını ve 2023 yılı içerisinde de faaliyete geçeceğini ifade eden Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Çay, “Şu anda gelin başlayın desek ertesi gün dozerlerini getirip inşaata başlayacak firmalar var 2022 yılının Nisan ayında ilk kazmayı vuracağız. Çok hızlı bir şekilde buralarda fabrikaların yükseldiğini göreceksiniz. 2023 yılında da fabrikalar çalışmaya başlayacak. Bölgeden yılda 2 milyar doları geçecek bir ihracat yapılması planlanmakta. 30 bin istihdam hedefimiz var. ” dedi.

(Haber : Ali Osman ATA)

 

MARMARA OSB TANITIM VİDEOSU

Bandırma Araba Servisi

&nbps;

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Web Tasarım

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .