LİMAN-İŞ : SENDİKALI OLMAK İSTEYEN 6 İŞÇİ İŞTEN ATILDI

LİMAN-İŞ : SENDİKALI OLMAK İSTEYEN 6 İŞÇİ İŞTEN ATILDI

ABONE OL
30 Temmuz 2023 11:30
LİMAN-İŞ : SENDİKALI OLMAK İSTEYEN 6 İŞÇİ İŞTEN ATILDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Liman-İş Sendikası, Çelebi Bandırma Limanı’nda işçilere sendikadan istifa etmeleri için baskı yapıldığını ve 6 işçinin işine son verildiğini duyurdu

Türkiye Liman, Deniz, Tersane ve Depo İşçileri Sendikası’ndan (Liman-İş Sendikası) yapılan açıklamaya göre, Çelebi Bandırma Limanı’nda çalışan işçiler Liman-İş Sendikası’na üye olduktan sonra sendika yüzde 80’in üzerinde çoğunluk sağladı. Ancak bu durumun ardından 6 işçi işten çıkarıldı.

Açıklamada, İşverenin toplu sözleşme görüşmelerini başlatmadığı ve işçilerin sendikal haklarının engellenmesiyle suç işlendiği belirtildi

“24 Temmuz’da yapılan yetki başvurusunun ardından işçilere baskı yapılmaya başlandığı aktarılan açıklamada, “İstifa baskısının da sonuç vermemesi üzerine 27 Temmuz’da 3 işçi arkadaşımız işten atılmıştır. Bu yöntemin de sonuç vermemesi üzerine 28 Temmuz’da 3 işçi arkadaşımız daha işten atılmıştır. ‘Ya istifa edersiniz ya ekmeğinizden olursunuz’ deniler açık bir suç işlenmektedir.

İşçilerin bu hakkına baskı, tehdit ve işten atmalarla yanıt verilmesi kabul edilemez. Bir kez daha ifade ediyoruz; Bandırma liman işçileri Liman-İş çatısı altında kenetlenmişlerdir ve hiçbir baskı arkadaşlarımızın yasal haklarını kullanmalarını engelleyemez. Binlerce Liman-İş üyesi ve Türkiye işçi sınıfı, Çelebi liman işçileri ile dayanışma içerisindedir. Bu hatadan hızla dönülmesini ve bir an önce atılan işçilerin işe alınması ile birlikte toplu iş sözleşmesi sürecinin başlatılması çağrısını yeniliyoruz. Sendika anayasal bir haktır ve engellenemez.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.