KÜRESEL SORUNLAR VE EKONOMİ - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

KÜRESEL SORUNLAR VE EKONOMİ

Bu haber 19 Haziran 2020 - 11:23 'de eklendi ve 1.784 kez görüntülendi.

Dünya artan nüfus nedeniyle gıda sorunuyla mücadele ederken, terör ve küresel salgınlar da ekonominin kötüleşmesine sebep oluyor. Ülkemizin her konuda olduğu gibi tarım, temiz su ve enerji kaynakları konusunda zengin bir konumda olması, dünyada gözlerin ülkemizin üstüne odaklanmasına neden oluyor. Ortadoğu’da petrol, Doğu Anadolu’da Dicle – Fırat Havzası ve İç Anadolu’daki verimli ovalar dış güçlerin odak noktası konumunda. Türkiye yıllardır baş belası terör örgütleri ile uğraşırken son günlerde Dünya ekonomisini altüst eden korona virüs salgını ile uğraşmak zorunda kaldı. Bahse konu da burada, bu zorlu uğraşta ülkemizin ihtiyacı olan tek şey var, o da birlik ve beraberlik. Ülkemizi bu zorlu durumdan nasıl çıkarırız! Bütün düşüncemiz bu olmalı kısır çekişmelere ve tahriklere yer vermemeliyiz. Şunu örneği iyi hatırlamamız gerek 90’lı yıllarda Avrupa büyük bir ekonomik krize girdiğinde Avrupa’nın tarımda en güçlü tarım ülkesi olan Hollanda krizi hiç yaşamadı. Türkiye geçtiğimiz 5- 10 yıl öncesine kadar kendisi gibi 1-2 ülkeyi besleyecek konumda iken kötü tarım politikaları ve ağır sanayi özentileri tarımı çökme noktasına getirdi. İstanbul Sanayi Odası’nın geçtiğimiz yıllarda ekonomi konusunda yaptığı toplantıya katıldım. Burada konuşmacı bir bilim adamımız sanayinin öneminden çok Dünyada artan nüfusa vurgu yaparak “Bu gün bir cep telefonu parası ile bir ton tahıl alabiliriz ama dünya öyle bir konuma gidiyor ki yakın bir gelecekte yüz adet cep telefonu versek bir kilo dahi tahıl alamayacağımız günlere geleceğiz” dedi.
Bu haftaki konumu seçerken bana yol gösteren ilk okuldaki yerli malı haftaları günleri aklıma geldi. Rahmetli öğretmenim Nuri Sivrioğlu’nun şu sözleri hiç kulağımdan silinmedi. “Tarımı ve milli ekonomisi güçlü ülkeler dış düşmanlarına karşı güçlü ülkelerdir” derdi. Bugünde ülkemiz iki büyük sorunla uğraşırken milli birliğimizi korumanın yanı sıra tarım da yeni reformlar yaparak güçlü bir ekonomiye ulaşmanın imkanlarını aramalıyız. Yoksa yarın çok geç olabilir . Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur. Örnekleri ortada; yıllardır dostum Türkiye deyip yüzümüze gülenler arkamızdan düşmanlarımıza silah verip ekonomimizi zora düşürmeye çalışıyorlar.

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Grand Asya Hotel

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN