KURBAN KESMEK FARZ MI YOKSA SÜNNET Mİ? - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA
casino siteleri

KURBAN KESMEK FARZ MI YOKSA SÜNNET Mİ?

Bu haber 08 Temmuz 2022 - 15:50 'de eklendi ve 781 kez görüntülendi.

Kurban Bayramı yaklaşırken İslam Dünyasında kurbanın farz ibadet mi yoksa sünnet ibadeti mi olduğu tartışmalarının başladığına şahit oluyoruz. Nüfusunun % 99 unun Müslüman olan bir ülkede insanlar kutsal kitaplarını anlayacakları dilde okumadıkları için bu tartışmanın çok daha uzun yıllar tartışılmaya devam edeceğini düşünüyorum. Atatürk’ün insanlara Kuran’daki islâmı öğretmeleri için kurduğu Diyanet İşleri Başkanlığı, hala insanlara Türkçe Kuran okumayın anlamazsınız dese de yüce kitabımız “size Kuranı apaçık indirdik “ sözlerini unutmuş gözüküyorlar. Üstelik Kuran-ı Kerim’i tüm Dünya dillerine çeviren Diyanet İşleri Başkanlığı nedense Türkçe Kuran’a bir türlü yakınlaşamıyor. Kuran insanlara kurban için açıkça şunu söylüyor “Kestiğiniz kurbanların kanları da etleri de Allah’a ulaşmaz. Allah’a sizin takvanız ulaşır. “ bu ifadelerden anlaşıldığı üzere kurban kesmedeki temel amaç kan akıtmak değil, kesilen hayvan etlerinden ihtiyaç sahiplerinin faydalanmasıdır. Kurban kesmenin temel amacının sosyal yardımlaşma olduğu gerçeği ne yazık ki unutturuldu.
Yüce dinimize göre kurban kesmek farz bir ibadet değildir. Geleneksel fıkha göre de kurban sünnet veya vacip bir ibadettir. Bir kişinin kurban kesmesi için zekat verecek ya da hacca gidebilecek kadar mali yönden yeterli olması gerekiyor. Ancak günümüzde insanlar kurban kesmenin farz olduğuna inandığı için borçlanarak bile kurban kesmeye çalışıyorlar. Kurban son yıllarda din sömürü sektörünün önemli bir geliri şekline dönüştürüldü. Kurban konusunda yanlış uygulanan en önemli yaptırımlar ise kurbanın ehliyetsiz kişiler tarafından hijyen olmayan yerlerde kesilmeleridir. İslam Dünyasına yakışmayacak görüntüler ne yazık ki Kurban Bayramında yaşanmaya devam ediyor. Sokaklarda kurban kanı akıyor. Deniz kenarları kana boyanıyor. Çocukların nasıl etkilendiği konusunda hiçbir düşüncemiz olmuyor. Ehliyetsiz kasaplar hem kendilerini hem de kurban hayvanlarını acılar içinde kesiyorlar. Bu konuda yasa koyucu, hayvanların modern uyuşturma yöntemleri ile uyuşturarak acı çektirmeden kesilmesi yönünde adımlar atmalıdır.
Allah’a Kuran-ı Kerim’in gösterdiği doğru yoldan yaklaşmak isteyen Müslümanlar Kurban Bayramlarında öncelikle yakın çevrelerindeki acil ihtiyaç sahiplerini aramalıdırlar. Zira kurbandan önce onlar faydalanmalıdırlar. Bu konuda yakın çevrelerinde böylesi insanlar yok ise, Kurbanlarını şehit ailelerine ulaştıran Mehmetçik Vakfı gibi kuruluşlara ya da öğrencilere burs sağlayan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğine, lösemili çocuklara deva olmaya çalışan LÖSEV’e, Darüşşafaka ve Türk Kızılay’ına bağışlamalarını salık verebilirim. Son yıllarda farklı bir kesimde kurban konusunda yanlış bir algı yaratılmak istendiği gerçeğini de burada belirtmek zorundayım. Kurban kesmenin anlamsız olduğunu belirtenler kurban parasıyla fakirlere yardım edebilmesi gerektiğini pompalıyorlar. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Zira kurban farklı, sosyal yardımlaşma farklı şeylerdir. Kuşkusuz yardım etme dinimizin öncekilerinden olsa da kurban kesimi farklı bir uygulamadır. Kısacası Kurban Bayramı yoksulun ve yoksunun olanak sahiplerinden pay çıkarma bayramıdır. İsteyen yoksulu doyurarak infak eder, isteyen kurban keserek takvasıyla Allah’a yaklaşmaya çalışır.
Sürçü lisan ettiysem af ola…..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .