KREDİ FAİZLERİNDEKİ ARTIŞ KÜÇÜK ESNAFI BİTİRİR

KREDİ FAİZLERİNDEKİ ARTIŞ KÜÇÜK ESNAFI BİTİRİR

ABONE OL
26 Mayıs 2024 13:50
KREDİ FAİZLERİNDEKİ ARTIŞ KÜÇÜK ESNAFI BİTİRİR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bandırma Taşıcılar Kooperatifi ( BANSER ) Başkan Yardımcısı Levent Oral, “Esnaf Kefalet Kooperatif Kredi faizlerindeki artışlar taşıyıcılar sektöründeki esnaflara büyük bir darbe vurmuştur” dedi.

Kredi faizlerindeki artışın geriye dönük kredilere yansıtılmasının anlaşır olmaktan çok uzak olduğunu belirten BANSER Başkan Yardımcısı Levent Oral “ Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın aldığı karar doğrultusunda kredi faizlerindeki artış esnafı zora sokmuş iken bir de geçmişte alınan kredilere da yansıtılması esnafların tepkisine neden oldu. Geçmiş dönemlerde Esnaf Kefalet Kooperatifinden yüzde 7,5 faizle çekilen kredilerin faiz oranı bu kararlar doğrultusunda yüzde 17’ye yükseldi. Faiz artışları kademeli olarak yüzde 29 rakamlarına kadar çıkartılması esnafa vurulmuş büyük bir darbe oldu. Esnaf kredilerindeki faizler yükseltilirken bir yandan da ödeme tarihlerinde esnafı sıkıntıya sokacak kararlar alındı”dedi.

Oral, “Esnaf Kefalet Kooperatifinden kredi çeken bir esnaf geri ödemesini 5 yıla yayarken son kararlar ile bu ödemeler 3 yıla düşürüldü. Kredi kullananlar arasında kötü niyetli kişiler bulunsa da genel olarak günü kurtarma derdinde olan küçük esnaflar kredi artırım kararı ile adeta yok olmaya mahkum edildi. Hazine ve Maliye Bakanlığını aldığı bu kararları bir kez daha gözden geçirmeye davet ediyorum. Küçük esnafın ayakta kalabilmesi adına kredi faizlerinin düşürülmesini ödeme tarihlerinin tekrar 5 yıla çıkarılmasının uygun olduğunu düşünüyoruz. Umarım bizleri yönetenler küçük esnafın sesini duyarlar. “ şeklinde konuştu

Cemal ATABEY

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.