KİTAP GÜNLERİNDE SIRA SİYASİLERDEYDİ - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

KİTAP GÜNLERİNDE SIRA SİYASİLERDEYDİ

Bu haber 24 Eylül 2021 - 11:48 'de eklendi ve 481 kez görüntülendi.

CHP Parti Meclis Üyesi ve Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ile İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Prof. Dr. Bahadır Erdem, Bandırma’da düzenlenen 3. Kitap Günleri kapsamında “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” konulu söyleşiyle Bandırmalılarla buluştu.

CHP’li  Muharrem Erkek, “Neden sistemi tartışıyoruz sorusunu sorarak “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarının cumhuriyeti kuran kadroların önemli bir hedefi vardı. Bu hedef  şahıs devleti olunmamasıydı. Sorunlarına rağmen demokrasiye yürüyen cumhuriyetimiz var. Suiistimalci bir anayasa değişikliği ile evet çıkartıldı ve mutlakıyete doğur bir adım atıldı. Demokratik başkanlık sistemlerinde sert kuvvetler ayrılığı vardır. Egemenlik şahsileştirildi. O yüzden sistem tartışmaları yapıyoruz. Bu konuda Millet İttifakı olarak çok ciddi çalışmalar yaptık kamuoyu ile paylaştık.” dedi.

Söyleşisine Güçlendirilmiş Parlamenter sistemin kıta Avrupası’nda uygulandığını söyleyerek devam eden Muharrem Erkek “Güçlendirilmiş parlamenter sistem önceden yaşadığımız sistem değil, kıta Avrupa’sının büyük bölümü de güçlendirilmiş parlamenter sistemle yönetiliyor. 2023 yılında milli gelirimiz 25 bin dolar olacak demişlerdi, şu an milli gelirimiz sürekli aşağı iniyor çünkü sistem iflas etti. Bu tek adam sistemi, kuvvetler ayrılığını ortan kaldıran sistem ekonomik sorunları da gideremiyor. Türkiye bu sistemle freni patlamış kamyon gibi uçuruma doğru sürükleniyor. İlk seçimde Millet İttifakı olarak iktidar olacağız. Türkiye’nin normalleşmeye ve demokratikleşmeye ihtiyacı var. Biz kuvvetler ayrılığı, hukuk devleti, çok sesliliği getireceğiz. Bu sistem güven vermediği için yatırımlar durdu, işsizlik artıyor. Seçmen bu sistemi yaşayarak gördü. Sisteme güven yüzde 30’lara düştü. Türkiye’nin yeni bir sisteme ihtiyacı var.” diye konuştu.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Prof. Dr. Bahadır Erdem’de “Çok zor ve ağır dönemlerden geçiriyoruz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu kadar kıymet verilmeden yönetilmeye kesinlikle layık değil. Cumhurbaşkanlığı sistemi kabul edileli 3 yıl oldu olmadı. O dönemde bu ülkenin yarısı bangır bağır bağırırken cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçtik. Biz bu sistemin doğru olmadığını söyledik. Bunun hayra olmadığını söyledik. Birçok aklı başında insan söyledi ama ikna edemedik. Ekonomi uçacak, bir ülkede iki baş olmaz gibi vaatlerle geçtiğimiz bu sistem bütün vatandaşlarımızın çektiği her sıkıntının sebebidir.” dedi.

Bahadır Erdem “Türkiye bu sistemden dolayı artık yönetilemiyor. Her belayı başımıza geldiği zaman görüyoruz. Önceden planlama yok, öngörü yok. Bu sistemi el birliğiyle değiştirmek durumundayız. Türkiye’ye buna layık değil. Tek adam rejimin değiştirmek zorundayız ve ilk seçimde elbirliğiyle değiştireceğiz.”  Dedi.

&nbps

Bandırma Araba Servisi

&nbps;

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.