KİMLERİ GÖZDEN ÇIKARDIK? - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

KİMLERİ GÖZDEN ÇIKARDIK?

Bu haber 28 Mart 2020 - 20:28 'de eklendi ve 1.194 kez görüntülendi.

Tam dört gün oldu hava kapalı…Ben evimde kapalı…Evim ise ziyaretçilere kapalı…

Bazılarımızın ise sadece evinin değil ;aklının ve vicdanının kapıları da bir süredir sanırım kapalı.

Kendi kendini karantinaya almakla, evde yaşadığı can sıkıntısından dem vurarak söylenmekle, hafif tendistopik paranoyalara kapılmakla ve biraz da komplo teorilerine kafa patlatmakla meşgul olan şanslı çoğunluk için, hayat ; sosyal medyada “Evde Kal” etiketine, gülücüklü tavsiye yazmak kadar kolay olsa da, genelin dışındakiler için maalesef hiç de öyle değil.

Gerek Birleşmiş Milletler, gerekse Türk Polis Akademisi raporlarından teyit edilebileceğigibi,olağanüstü dönemlerde kadına şiddet ve çocuk istismarında maalesef artış görülüyor.Sokağa çıkmanın kısıtlandığı ya da yasaklandığı dönemlerde ise ,ev içi şiddetin arttığı, tüm ülkelerde gözlenen ve raporlanan bir gerçek.

Tabii ki şu an içinde bulunduğumuz koşullarda ,salgınla mücadele için ,mümkün olduğunca evde kalmamız, çok önemli bir gerekliliktir. Ancak devlet vatandaşlarını bu yönde motive ederken,bir yandan da bu durumdan olumsuz etkilenebilecekkadınlar ve çocuklar için, önleyici adımlar atmalıdır.Covid_19 önlemleriyle başlayan süreçte,raporlanan 10 kadın cinayetinden 8 tanesinin evde gerçekleşmiş olması ise  bu önlemlerin bir an önce devreye sokulması gerektiğinin en önemli kanıtıdır.

Önleyici,düzeltici ve somut adımlar atılmadan,aceleyle alınmış kararların, 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağında gördüğümüz gibi ,kaş yapayım derken göz çıkarttığına birlikte şahit olmadık mı?Uygulama devreye sokulurken,65 yaş üstü olup da çalışmak zorunda olanlar, kimsesi olmayanlar, kendi ihtiyaçlarını kendileri bir şekilde dışarı çıkarak karşılamak zorunda olanlar göz ardı edilmişti.Üstelik sadece devlet tarafından da değil!Toplumca da göz ardı edilmişlerdi ve maalesef, sosyal medyadaki bazı videolardan da vicdansızlığın ne boyuta ulaşabileceğini yine hep beraber gördük.

“Olağanüstü zamanlar turnusol kâğıdıdır, “öteki”ne nasıl baktığınız, ne tür çözümler önerdiğiniz, kimleri gözden çıkardığınız, endişelerinizi nasıl yatıştırdığınız, zamanınızla ne yaptığınız, nasıl bir dünya istediğinize ve bu dünyayı kurmak için neler yapabileceğinize dair çok önemli ipuçları içerir.”diyerek bu durumu sanırım en iyi, Özlem Erdem Aki özetlemiş.

Peki biz kimleri gözden çıkardık? Mesela infaz yasası ile birlikte ,cinsel istismar suçlularının da, ceza indiriminden yararlanabileceği ihtimali ile, bu suça maruz kalan insanları mı?

Aklımızın ve vicdanımızın kapılarının hiç kapanmaması dileğiyle…

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Grand Asya Hotel