Kimi seçiyoruz? - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

Kimi seçiyoruz?

Bu haber 03 Şubat 2014 - 10:07 'de eklendi ve 2.586 kez görüntülendi.

yozdemir

Yüksek Seçim Kurulunun seçim takvimini açıklamasının ardından, yine Kurul tarafından partilerin oy pusulasındaki yerleri kura ile belirlendi. Buna göre; Ak Parti 10. , CHP 24. , MHP 26. , BBP 9. , SP 17. sırada. Oy pusulasının 3. Sırasında yer alan Alternatif Parti ile karıştırılan ve logosu ve ismi Ak Parti’ye çok benzeyen Al Parti(Alternatif ve Değişim Partisi ) ise oy pusulasında yer almamasına rağmen kendi adına seçimin galibi. Zira logosu burma bilezik üzerine 5 ışıklı güneş olan ve kısa adını “Al Parti” olarak kullanan bu parti, adı sanı hiç duyulmamışken bir anda en çok araştırılan ve logosu ve adı tanınan bir parti haline geldi. Belki de internet sitesi en çok tıklanan partilerden biri oldu. Ak Parti Seçmeninin yanlışlıkla bu partiye oy kullanabileceği ihtimali bile bazılarının ellerini ovuşturmasına neden oldu. Seçim öncesinin en ilginç tartışması da galiba bu idi.
Bunun yanında 2009 Yerel seçimlerine 19 parti katılmışken 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerine tam 26 parti katılacak. Anlayacağınız oy pusulası biraz daha uzadı.
Oy pusulasının uzunluğunun yanında, Milletvekilliği seçimlerden farklı olarak Yerel Seçimlerde birden fazla oy pusulasına mühür basılacak. Her yerel seçimde bu yüzden seçmenin kafası biraz karışır. Bu yerel seçimde de öyle olacak. Üstelik bu kez yeni yasa ile Büyükşehir statüsü kazanan Balıkesir ve ilçelerinde durum biraz daha farklı. Bu seçimlerde, 3 ayrı oy pusulasına mühür basılacak ve seçilecek Mahalle Muhtarına da listesi ile beraber oy atılacak. Buna göre; Balıkesir’in tüm il, ilçe ve mahalleleri(Büyükşehir Yasası ile mahalle statüsüne kavuşan köyler dâhil) 4 adet oy kullanacak;
1) Büyükşehir Belediye Başkanı
2) İlçe Belediye Başkanı
3) İlçe Belediye Meclisi
4) Mahalle Muhtarı.
Büyükşehir Belediye Meclisi için ise ayrı seçim yapılmayacak. 5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanun’un 12. Maddesi gereği Büyükşehir Belediye meclisleri, ilçe belediye başkanlarının doğrudan katılımı ve ilçe belediye meclislerinden belirli sayıda meclis üyesinin katılımı ile oluşacağından üyeleri direkt değil dolaylı yoldan seçilmiş olacak.
Peki, İlçe Belediye Meclisleri Büyükşehir Belediye Meclisine kaç üye gönderecek ve bu üyeler neye göre belirlenecek? Açıklamaya çalışalım; bir defa İlçe Belediye Başkanı Büyükşehir Belediye Meclisinin doğal üyesi. Diğer üyeler ise; ilçe belediye meclisine seçilen üyelerin her ilçe için meclis üye sayısının beşte biri alınmak sureti ile oluşacak. Bu hesaplamada artık sayılar dikkate alınmayacak. Bu konuda 2972 Sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun’un 6/a maddesi gayet açık.
Büyükşehir Belediye Meclisinin üyelerini İlçe Belediye Başkanı ve İlçe Belediye Meclisi üyelerinden oluşacağına göre, hangi ilçeden kaç tane üyenin Büyükşehir Belediye Meclisine katılacağı ebetteki önem arz ediyor.
Yeri gelmişken Bandırma İlçe Belediye Meclisinin bu dönemde de kontenjan üyeleri ile beraber 31 üyeden oluşacağını belirtelim. Bu konuda da bize ışık tutan mevzuat 2972 Sayılı Yasa. Bu Yasanın 5/b maddesine göre son genel nüfus sayımı sonuçlarına göre nüfusu 100.001’den 250.000’e kadar olan belediyelerde belediye meclis üye sayısı 31’dir.
Bandırma Belediye Meclisi 31 üyeden oluşacağına göre, Bandırma, Büyükşehir belediye meclisine İlçe Belediye Başkanı hariç 6 üye gönderecek. Bu altı kişi partilerin İlçe Belediye Meclisi seçimleri için aldıkları oy oranına göre belirlenecek. Burada partilerin ilçe belediye meclis üye sıralamaları da önem arz ediyor. Zira, Büyükşehir Belediye Meclisine gidecek üyeler bu sıralamaya göre belirlenecek. Buna göre, İlçe Belediye Meclis sıralamasının ilk 6 sırasındaki adaylar aynı zamanda Büyükşehir Belediye Meclisine de aday kişilerdir diyebiliriz. Bandırmada seçimi kazanan parti 3, ikinci parti 2, üçüncü parti ise barajı geçmesi halinde 1 meclis üyesini Büyükşehir Belediye Meclisine gönderir diye düşünüyorum.
Umarım kafa karışıklığını biracık giderebilmişizdir. Centilmence bir seçim olması dileği ile esen kalın.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .