KILIÇDAROĞLU MARMARİS YEREL MEDYA ÇALIŞTAYINDA KONUŞTU

KILIÇDAROĞLU MARMARİS YEREL MEDYA ÇALIŞTAYINDA KONUŞTU

ABONE OL
15 Kasım 2023 10:36
KILIÇDAROĞLU MARMARİS YEREL MEDYA ÇALIŞTAYINDA KONUŞTU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Marmaris Belediyesi tarafında bu yıl 3 ncüsü düzenlenen “Marmaris Yerel Medya Çalıştayı” 7 Ekim’de Marmaris’te gerçekleştirildi. Türkiye genelindeki bir çok il ve ilçeden 400 dolayında yerel basın mensubunun katıldığı Çalıştay’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katılarak hem konuşma yaptı hem de Çalıştay’ın büyük bir bölümünü dinledi. Toplantının açılış konuşmasını yapan TBMM 27’nci Dönem CHP İzmir Milletvekili, gazeteci Atila Sertel, ¨Anadolu’da çok büyük sıkıntı olduğunu ve gazetelerin birer ikişer değil 15’er 20’şer kapandığını; gazetelerin sayısının bin 200’ün üzerinden 800’lere düştüğünü son çıkan internet yasası ile birçok gazetenin gelir kaynaklarına el konulduğu bir süreçten geçiyoruz. 3 ila 5 televizyon ve gazete dışında Türkiye tamamen iktidarın güdüm altında görev görüyor. Bütün bunları biz görüyoruz. Anadolu’nun sesini Türkiye ve dünyaya duyurmak için bu organizasyonu yaptık¨ diye konuştu.

Marmaris ve Türkiye’nin sorunlarına dikkati çekerek yerelde medyayla yaptıkları çalışmaları anlatan Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, ¨Marmaris’te ve ülkemizde yaşadığımız sorunlar ortada. Özellikle işin ekonomik kısmında her geçen gün daha da derinleşen sıkıntılarımız mevcut ama bu ve benzeri çalışmalarla birlikte bunları aşabileceğimizi düşünüyorum. Göreve geldiğimizden beri yerel basındaki arkadaşlarımıza destek olmaya çalıştık ve onlardan sadece art niyetli olmadan şeffaf ve özgür şekilde mesleğinizi yapın; bizler onlara ihtiyaç duyan insanlarız isteğinde bulunduk. Bugüne kadar büyük oranda bunu başardığımızı umut ediyorum. Sizler güncel sorunlara dair bizim bilgilenmemizi sağlayacaksınız, biz de dersler çıkarıp gerekli iyileştirmeleri yapacağız¨ ifadelerini kullandı.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi ise yaptığı konuşmada, ” Yerel gazetelerin artık nefes almasının çok zor olduğunu belirten Gappi, “Bazı gazeteler, kağıt fiyatları nedeniyle sayfa sayılarını iyice azalttı. Hatta bazıları kapatmak zorunda kaldı. Cumhuriyetle yaşıt gazeteler üst üste kapanıyor.105 yıllık Yeni Adana Gazetesi ile birlikte 20’ye yakın yerel gazetemiz kapatıldı. Belli ki yazılı basının sayısının çok aza inidirilmesine dair bir strateji var. Ayakta kalmanız matematiksel olarak da mümkün değil. Geçen yıl bu zamanlar 12 sayfalık bir gazetenin matbaa maliyeti 60 bin TL civarındaydı. Bugün 8 sayfalık bir gazete için ayda 145 bin TL ödüyoruz. Anadolu basını olarak en son zammı devletten Kasım ayında almıştık. Geçen yıldan bu yana Türkiye’de iğneden ipliğe onlarca zam geldi. Peki bizler bu artışları yansıtabildik mi? Hayır aksine yazılı ve görsel basın olarak reklam gelirlerimiz azaldı, satışlar pandeminin de etkisiyle hızla düştü” dite konuştu.

KILIÇDAROĞLU KONUŞTU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yerel medya çalıştayında yaptığı konuşmada, belediyelerin tasarruf tedbirleri genelgesinde yer alan “günlük gazete alımı yapılmayacak” maddesini eleştirdi.  Kılıçdaroğlu, “Ekonomik kriz var. Büyük sorunlar yaşanıyor. Sizinle ilgili tasarruf genelgesi çıkardılar. ‘Günlük gazete alımı yapılmayacak.’ ‘Görev alanı ile ilgili olmayan yayınlara abone olunmayacak.’ Koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde, günlük gazetece almayacaksınız diye tasarruf genelgesi mi çıkarılır? Tam, utanılacak bir tablo. Tam tersine belediye başkanı o gazeteyi almalı, görmeli. Benimle ilgili bir eleştiri var mıdır, yok mudur diye. Belediye çalışanları görmeli. Vatandaş belediyeye gelecek, birisi ile muhatap olmadan önce belki bir yerde oturacak. Kendisini çağıracaklar. Oturduğu yerde yerel gazeteler olsa, alıp gazetelere baksa, orada yayınlanan dergiler olsa, alıp dergilere baksa. Ayıp mı olur? Bunun neresi tasarruf? Hani olur da 100-500 bin lira para harcarsınız günlük, aman bunu yapmayın dersiniz anlarım. Gazetenin fiyatı ne zaten arkadaşlar? Nedir yani bunun fiyatı? Belli gazetelerde kamu bankalarının imkanları var, belli gazetelerde hiçbiri yok. Bizim vergimizle kamu kurumları ayakta. Orada çalışanların aylıklarını da biz ödüyoruz. Nasıl oluyor da kamu bankaları sadece belli gazeteleri destekler? Diğerleri yayın kuruluşu değil mi? Bir taraf cezalandırılır öbür tarafa istedikleri kadar para verirler. Biz itiraz ediyoruz sizin de etmeniz lazım. Kamu denetçilerine de başvurduk, ‘Kamu bankaları sadece belli kanallara ilan veriyor. Haksızlık var’ dedik. Kamu denetçiliği kurumu ‘Bu bizim alanımıza girmiyor. Belediye başkanlarına, meclis karar özetlerinin yerel medyada yayınlanması konusunda çağrıda da bulunan Kılıçdaroğlu, ¨Belediye başkanlarımız da burada; belediye meclisleri karar alıyor. Aldığı kararlar neden yerel gazetelerde ilan edilmez; bir engel mi var? Yayınlanmalı. Bunun da yasal güvencesi sağlanmalı. Belediye meclisinin aldığı kararları belde halkı da medya aracılığı ile öğrenir. Bunun iki yararı var, bir medyanın desteklenmesi iki halkın bilgi alması¨ dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.