KİFAYETSİZ MİYİZ YOKSA BECERİKSİZ MİYİZ? - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

KİFAYETSİZ MİYİZ YOKSA BECERİKSİZ MİYİZ?

Bu haber 25 Eylül 2020 - 10:34 'de eklendi ve 1.820 kez görüntülendi.

Başlıktaki sorumu Bandırma için soruyorum. Çünkü uzun yıllardan bu yana bir türlü Bandırma için imza projelerini bir türlü hayata geçiremedik. Kuşkusuz bunun hem ekonomik hem de siyasi nedenleri vardı. Bir türlü böylesi projeleri yapabilecek vizyonları olan genel ve yerel siyasileri hak ettikleri makamlara oturtamadık. Açıkçası emanetleri ehillerine veremedik. Bunun doğal sonucu olarak da herkes ileriye giderken Bandırma olarak ya gerilere gittik ya da yerimizde saydık.
Bandırma son olarak yeşillerini kaybetmiş olsa da Cemal Öztaylan döneminde alt yapı sorunlarına çözüm buldu. Elle tutulur birkaç projede Cemal Öztaylan’ın imzası oldu. Sonrası Bandırma için tam bir hüsran. O günden bu yana milletvekillerimiz ve yerel siyasetçilerimiz bence sınıfta kaldı. Oysa ki, Bandırma için o kadar çok yapılacak proje öylece yerinde durup bize göz kırpıyordu ki.
Bandırma denizi olan ancak denize girilemeyen belki de Türkiye’deki tek şehirdir. Bu eksikliği sağ olsun, yerel yönetimimiz sahile şişme havuz yapıp aştı. Bizler, Demirlitaş’ta, Livatya’da, Limanda ya da Etibank önünde yüzme öğrenirken şimdiki çocuklar şişme havuzda bu işi hemen hallediverdiler. Şanslı çocuklarmış. Gidip gördüğüm tüm şehirler deniz kıyılarını halkın kullanımına uygun şekilde değerlendirirken, Bandırma kentin en güzel yerlerini otopark olarak kullanıyor. Oysa ki, o sahil bir zamanlar Bandırma’nın denizle buluştuğu, kayıklar ile gezildiği vatandaşın oturup nefes aldığı yerlerdi. O sahil yemyeşildi. O ağaçların tamamına yakını şimdilerde yok olup gitti.
Kentin göbeğinde ticaret ve yaşam alanı olabilecek Cin Çukuru yıllardan bu yana arabaların hizmetinde. Bu alana proje kondurabilecek ne milletvekili ne de Belediye Başkanımız oldu. Görsel şovlarla Cin Çukuru projelerini açıklayan siyasilerimiz makama gelince verdikleri sözleri yerine getiremediler. Suçlu, Kültür Varlıklarını Koruma Müdürlüğü. Yıkılan Tekel binalarının arazileri hala bomboş duruyor. Cemal Öztaylan’ın koydurduğu kamu şerhi yerel yönetimiz elini kolunu bağlıyor. Şimdi Cemal Öztaylan Büyükşehir başdanışmanı. Büyükşehir ile ortaklaşa bu araziler neden değerlendirilmiyor. Tolga Başkan konuda adım atacak mı merak ediyorum. Birde Livatya Port projemiz vardı. Livatya’da otel yapılacak, marinaya yatlar gelecek, plajlarından Bandırmalılar faydalanacaktı. Sonradan öğrendik ki, o arazi şahsa ait bir arazi imiş. Livatya Port hayal olurken şimdi o bölgede Büyükşehir Katı Atık Tesisleri kuruyor.
Ordonat arazisi Bandırma için kentin belki de en güzel yeri. O alanda şimdiler Balıkesir Büyükşehrin malı. Zamanın Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur uluslararası yarışmalar düzenleyerek bu alanı Bandırma’ya kazandıracağı iddiası tahmin edildiği gibi masallarda kaldı. Harcanan paraların hesabını kimse sormadı. Ordonat arazisi yaşam alanı, piknik alanları, kafeler ve yürüyüş yolları olarak kullanılabilirdi. Tarihi binalar gerekli izinler alınarak restore edilebilirdi. Bence hala da geç kalınmış değil. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi imza projesi olarak 2023 seçimlerine bu proje ile girebilir. Tabi Bandırma için hala bir beklentileri kalmış ise. Çünkü seçimlerin üstünden yaklaşık 2 sene geçmesine karşın hala Bandırma’da Büyükşehrin sökülen toteminden başka bir dokunuşunu göremedik.
Birde Malta Deremiz öylece ya metan gazından patlamayı ya da sel sularıyla bölgeyi denize dökmeyi bekliyor. DSİ Şefliği dere yatağını açıp dereyi ıslah edin diye yazılar yazsa da yazıyı dikkate alacak yetkili bulamadık. Neyse ki, Bandırma Belediyesi bu konuda adımlar atmaya karar verdi. Israrlı yaptığım haberlerin karşılık bulması Bandırma için sevindirici. Hava şartları doğrultusunda Bandırma Belediyesi önce dere üzerine yığılan 1 Milyon M3 toprağı temizleyecek. Tonozlar temizlenerek dere yatağı ıslah edilecek. Sonra çevresi yürüyüş yolları ve piknik alanları ile Bandırma için yaşam alanı olacak. Bu konuda verilen sözlerin takipçisi olacağım.
Anlatmaya çalıştığım gibi Bandırma proje ve yatırım fakiri bir kent haline geldi. Bunun sorumluları ise bizlerin seçtiği genel ve yerel siyasetçilerdir. Ne yazık ki onları seçince görevimiz bitiyor zannediyoruz. Onları denetlemek hesap sormak daha önemli görevimiz olduğunu bilmiyoruz. Kapıdağ Yarımadası yavaş yavaş katledilirken seçtiklerimiz gibi bizlerde uyuyoruz. Artık gündüz aydınlığında elimizde fener sorumlu siyasetçileri aramaya, bulabilirsek de uyarma zamanının geldiğini düşünüyorum. Umarım bu düşüncemde yalnız değilimdir.

Bandırma Araba Servisi

&nbps;

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Web Tasarım

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .